Бугун Қопақалпоқ заминидан етишиб чиққан икки ажойиб спортчиларимиз Шарофиддин Болтабоев ҳамда Зайнаб Дайидекова таваллуд айёмларини нишонлашмоқда.
Шарофиддин Болтабоев 1995 йил 19 ноябрь куни туғилган. Дзюдочимиз фаолияти давомида Осиё чемпионатларида икки бор финалгача етиб борган. 2019 йил Тошкент Гран-приси ғолиби ва жорий йил эса Париж ва Тошкент “Катта дубулға” турнирларининг кумуш медаль соҳиби, шунингдек, бошқа кўплаб нуфузли мусобақалар ғолиб ва совриндори ҳисобланади. -81 кг вазн тоифасида Токио Олимпиадасида юртимиз шарафини ҳимоя қилган.
Зайнаб Дайибекова 2002 йил дунёга келган. Қиличбозимиз ёш бўлишига қарамай катталар миқёсида ўтадиган мусобақаларда юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиб келмоқда. Аҳамиятлиси, айнан у қиличбозларимиз орасида илк бор жаҳон кубогида ғалаба қозонган спортчимиз ҳисобланади. Дайибекова бу муваффақиятга 2019 йил ёшлар ўртасида ўтказилган мусобақада эришган эди. Шунингдек, ўтган йил Миллий спорт мукофоти сарҳисоби бўйича “Йилнинг энг яхши ёш ва истиқболли спортчиси” номинациясида ғолиб чиққан. Токио-2020да қиличбозларимиз орасида Олимпия ўйинларида кучли саккизликка кирган биринчи спортчимиз бўлди. Кўрсатган натижалари эвазига давлатимиз томонидан “Шуҳрат” ва “Жасорат” медаллари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки спортчимизни таваллуд айёмлари билан табриклаб, уларга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан ғалабалар тилаб қолади.

Поздравляем Шарофиддина Болтабоева и Зайнаб Дайибекову!
Сегодня два именитых спортсмена из Каракалпакстана Шарофиддин Болтабоев и Зайнаб Дайидекова отмечают свой день рождения.
Шарофиддин Болтабоев родился 19 ноября 1995 года. За свою карьеру дзюдоист дважды доходил до финала на чемпионатах Азии. Победитель Гран-при Ташкента 2019 года и серебряный призёр Парижского и Ташкентского турниров “Большого шлема” текущего года, а также многих других престижных соревнований. В весовой категории до 81 кг он защищал честь нашей страны на Олимпиаде в Токио.
Зайнаб Дайибекова родилась в 2002 году. Несмотря на юный возраст, наша фехтовальщица достойно защищает честь нашей страны на соревнованиях среди взрослых. Примечательно, что именно она является нашей первой спортсменкой, выигравшая Кубок мира по фехтованию. Этого успеха Дайибекова добилась на молодёжном турнире 2019 года. Также в прошлом году по итогам Национальной спортивной премии она стала победительницей в номинации “Лучшая молодая и перспективная спортсменка года”. В Токио-2020 стала первой отечественной спортсменкой попавшая в восьмерку сильнейших на Олимпийских играх. За достигнутые результаты награждена медалями “Шухрат” и “Жасорат”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших спортсменов с Днём рождения и желает им долгих лет жизни, крепкого здоровья и больших побед.