“Кураш ҳафталиги” ҳамюртларимизга қувонч улашмоқда
Шу кунларда юртимиз бўйлаб катта кураш байрами ўтказилмоқда. Ўзбекистон кураш федерацияси томонидан 13-20 декабрь кунлари мамлакатимизда “Кураш ҳафталиги” эълон қилинди. Жойларда ҳафталик доирасида кураш мусобақалари, семинарлар, учрашувлар ташкил этилиши белгиланиб, бу орқали Президентимиз илгари сураётган ғоя – соғлом турмуш тарзини оммалаштириш, юртдошларимизга ўз қадриятларига ҳурмат руҳини сингдириш, ҳамда кураш спорти билан шуғулланувчилар сафини кенгайтириш кўзда тутилган.
Эътиборлиси, “Кураш ҳафталиги” доирасидаги бир қатор спорт мусобақалари ташкил этилмоқда. Жумладан, Тошкентдаги “Универсал” спорт мажмуасида “Прокуратура полвони” республика турнири ўтказилиб, ғолиб ва совриндорлар аниқлаб олинди. Мазкур ҳафталикнинг очилиш маросими ҳам тантанали руҳда ўтказилиб, миллий урф-одатларимиз, анъаналаримизни ўзида мужассам қилган бадиий чиқишларга бой бўлди. Тадбирда сўз олган МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов давлатимизнинг курашни қўллаб-қувватлашга қаратаётган эътиборига алоҳида тўхталиб, мусобақа иштирокчиларига омад тилаб ўтди.
Бугун ҳафталик доирасида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ўртасида Ўзбекистон чемпионати, 18 декабрда талабалар ўртасида халқаро турнир, 19 декабрда эса “Ўзбек полвони” республика турнири ҳамда 20 декабрда клублар ўртасида мусобақалар ўтказилиши режалаштирилган.
Ўзбекистон кураш федерацияси матбуот хизмати хабарига кўра, ушбу кураш мусобақаларининг тизимли ўтказилиши натижасида мамлакатимизнинг икки мингдан зиёд ёшларини спорт машғулотлари билан қамраб олиш кўзда тутилган.

17 December 2021 4168
These days, a big wrestling festival is held all over the country. From December 13 to December 20, the Kurash Federation of Uzbekistan declared "Kurash Week” in our country. Within the framework of the event, competitions in this discipline, seminars, meetings are organized on the ground aimed at popularizing the idea of a healthy lifestyle promoted by the President, instilling in our compatriots a spirit of respect for traditional values, as well as expanding the circle of people engaged in kurash.
It is noteworthy that a number of sports competitions are organized within the framework of the "Kurash Week". In particular, the republican tournament "Prosecutor's Office of Polvoni" was held in the Universal sports complex in Tashkent, in which the winners and prize-winners were determined. The opening ceremony of this sports festival was held in a solemn atmosphere and was full of artistic productions embodying our National traditions and customs. Speaking at the event, the head of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov emphasized the attention of our state to the support of Kurash and wished the participants of the competition good luck.
Today, within the framework of the week, the championship of Uzbekistan among law enforcement officers is scheduled, on December 18- an international tournament among students, on December 19-the republican tournament "Uzbek Polvoni", and on December 20 - competitions among clubs.
According to the press service of the Kurash Federation of Uzbekistan, as a result of the systematic holding of tournaments, it is planned to reach more than two thousand young people.