Ойбек Касимов: “Минтақавий форум – спорт менежментини янги босқичга олиб чиқиш йўлида жуда фойдали платформа”
1-4 ноябрь кунлари Тошкентда илк бор МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия Миллий Олимпия қўмиталари раҳбарлари иштирокида минтақавий форум бўлиб ўтди. Юқори савияда ташкил этилган ушбу тадбирда минтақада спорт ривожини янги босқичга олиб чиқиш, соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш каби истиқболли йўналишлар бўйича келишувларга эришилди. Эътиборингизга ушбу форумнинг асосий ташкилотчиларидан бири, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов билан тадбир ҳақида ташкил этилган интервьюни ҳавола қиламиз:
– Форумнинг асосий моҳияти нимадан иборат эди ва у бизга нима беради?
– Биласизми, бу каби форумларнинг ҳамкорликда ривожланиш, янги стратегик режалар ишлаб чиқиш каби йўналишларда тутган ўрни беқиёс. Тадбирда ҳар бир давлат делегацияси ўтган давр ичида (форумдан форумгача) ўз мамлакатида спорт тараққиёти борасида қилинган ишлар, спорт тиббиёти, илмий-методик йўналиш ва бошқа соҳаларда эришилган кўрсаткичлар бўйича ўз тажрибаларини алмашди. Бунда табиийки биз ҳам маҳаллий федерацияларимиз билан ўзимизга керакли нарсаларни олдик.
Шунингдек, спорт инфратузилмаси ҳамда катта мусобақаларга терма жамоаларнинг биргаликда тайёргарлик кўриши, тренер ва бошқа мутахассисларнинг ўзаро тажриба алмашиши, илғор, замонавий услублар, янги тенденцияларга асосланган тизим ёрдамида малакали кадрлар (ҳакамлар, таҳлилчилар, спорт шифокорлари, психологлар) тайёрлаш ҳам кўзда тутилган. Шу боисдан, минтақавий форум спорт менежментини янги босқичга олиб чиқиш йўлида жуда фойдали платформа деб ҳисобласак, янглишмаган бўламиз.
– Форум ташкилотчилар режалаштирганидек ўтдими? Меҳмонлар унга қандай баҳо беришди?
– Форум режалаштирганимиздан ҳам аъло даражада ўтди. Ўзим кўп маротаба бошқа давлатларда ташкил этилган бу каби форумларда иштирок этганман. Бироқ Тошкентдагиси аввалгиларига қараганда анчайин юқори савияда ўтди, дея оламиз. Бу нафақат менинг, балки унда иштирок этган бошқа делегатларнинг ҳам фикри. Фаолиятида шу каби минтақавий форумда бевосита қатнашган Грузия, Литва ва бошқа МОҚ вакиллари тадбир шу пайтгача бундай даражада ўтмаганини таъкидладилар.
Шунингдек, улар ташкилий жиҳатдан марра анча юқори олингани, уни тушириб юбормаслик учун форумнинг кейинги мезбони Озарбайжон МОҚ вакиллари ҳам анча меҳнат қилиши кераклигини айтдилар. Авваламбор, биз ташкилий жиҳатдан кичик деталларгача эътибор қаратишга ҳаракат қилдик. Иштирокчиларнинг қай тартибда жойлашишидан тортиб, дастурнинг ҳар бир дақиқаларигача имкон қадар пухта ишлаб чиқилди. Натижа эса биз кутгандан ҳам аъло бўлди. Яна такрорлайман, бу фақат бизнинг эмас, барча иштирокчиларнинг фикри.
Тадбир координатори Юрий Николаев ҳам форумдан сўнг ташкилотчилик учун чуқур миннатдорчилик билдирди. Дастур бўйича Самарқанд ва Тошкент шаҳарларининг диққатга сазовор жойларига уюштирилган ташриф, шунингдек, кутиб олишдан то кузатиш жараёнларигача масъуллар томонидан ҳар бир меҳмонга алоҳида қаратилган эътибор ҳам яхши баҳоланди.
– Форум давомида бир қатор мамлакат МОҚлари билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланди…
– Биз бунгача Россия, Украина, Туркманистон Миллий Олимпия қўмиталари билан меморандум имзолаган эдик. Бундан ташқари, Беларусь ҳам бир қатор спорт турларида кучли ҳисобланади. Уларнинг ҳам бизга татбиқ қилса бўладиган жиҳатлари бор. Озарбайжон Европа ўйинлари, Ислом бирдамлик ўйинлари каби йирик комплекс мусобақаларга мезбонлик қилган. Каспий бўйида спорт инфратузилмаси ҳам жуда юқори даражада. Шунингдек, мамлакатда спорт тиббиёти яхши йўлга қўйилган. Бир сўз билан айтганда, бир-биримиздан ўрганадиган жиҳатларимиз бисёр. Шу нуқатаи назардан бу меморандумлар мамлакатлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш, жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашиш ва тайёргарлик жараёнларини янги босқичга олиб чиқишга туртки бўлади.
– Эътибор берсак, ҳамкорлик меморандумларининг 3 таси мамлакат МОҚлари ва яна бири Татаристон Олимпия кенгаши билан имзоланди. Нега айнан Татаристон Олимпия кенгаши танланди?
– Татаристонга келадиган бўлсак, улар дастлабки МДҲ ўйинларига мезбонлик қилишди. Қозонда бўлиб ўтган мазкур комплекс мусобақа доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов Татаристон Президенти билан учрашиб, ҳар икки давлат ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқиш масалаларини кўриб чиққанди. Биламизки, Татаристон спорт соҳасида Россиянинг пойтахти ҳисобланади. Жуда ҳам ажойиб спорт иншоотлари мавжуд. Ўзбекистонлик спортчилар кўплаб хорижий йиғинларини айнан Қозон шаҳрида ўтказишади. Меморандум шартларига кўра, шу каби ишлар юзасидан биргаликда ҳаракат қилиш, ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш каби масалалар ўрин олган. Улар Россия медалларини Татаристон кесимида ҳам кўрсатишди. Бу эса Татаристонда спорт яхши ривожланганини кўрсатади. Хабарингиз бор, бизнинг Россия Олимпия қўмитаси билан ҳам ҳамкорлигимиз бор. Мазкур ҳамкорлик доирасида Татаристон билан ҳам алоқаларни мустаҳкамласак нур устига аъло нур бўлади. Ана шуларни ҳисобга олиб спорт инфратузилмасидан фойдаланиш, ўзаро тажриба алмашишни йўлга қўйиш мақсадида уларнинг Олимпия кенгаши билан келишувга эришилди.
– «Тошкент-2025» ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик доирасида бу каби форумлар қандай аҳамият касб этади?
– Форум доирасида “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига ҳам қизиқиш билдирилди. Боку ва Қозоннинг бундай ката турнирларни ўтказиш бўйича тажрибаси бор. Форумда иштирок этган кўплаб давлатларда бу каби мусобақалар бўлиб ўтган. Бундай форумлар доирасида ўзаро муносабатлар янада мустаҳкамланади, тажриба алмашинилади. Шу боис бу каби форумлар ана шундай режаларни амалга ошириш учун яхши платформа ҳисобланади.
Шунингдек, форумда соҳанинг бир неча етук профессорлари иштирок этишди. Ҳар бир давлат ўз ташаббусини, соҳада эришган ютуқларга асосланган таклифларни илгари сурди. Бу жуда ҳам яхши анъана. Ўйлайманки, биз ўзимизга керакли нарсаларни олдик.
Форум спорт менежменти ва инфратузилмаси, медицина, фармакология, йирик мусобақаларга тайёргарлик кўриш, малакали мураббий ва мутахассисларнинг тажриба алмашиши учун катта майдон бўлиб хизмат қилади.
Сўнгги сўз ўрнида айтмоқчиманки, форумдан олган таассуротларимиз, билим ва кўникмаларимиз келажакда ўзбек спортини янада ривожлантиришга хизмат қилади. Фурсатдан фойдаланиб, тадбирни юқори савияда ташкил қилишда ёрдам берган Ҳукуматимиз, тегишли вазирлик ва бошқа идоралар, ҳамкасбларимизга Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва ўз номимдан миннатдорчилик билдириб қоламан.

Ойбек Касимов: «Региональный форум-очень полезная платформа для вывода спортивного менеджмента на новый уровень”
1-4 ноября Ташкент впервые встречал участников и гостей очередного регионального Форума руководителей Национальных Олимпийских комитетов стран СНГ, Балтии и Грузии. На этом мероприятии, организованном на высоком уровне, достигнуты договоренности по таким перспективным направлениям, как выведение на новый уровень развития спорта в регионе, усиление пропаганды здорового образа жизни среди населения. В рамках мероприятия состоялись пленарные заседания форума, в ходе которых построены новые стратегические планы в этом направлении. Предлагаем вашему вниманию интервью с одним из главных организаторов данного форума, Генеральным секретарём НОК Узбекистана Ойбеком Касимовым:
– В чём была главная суть форума и что он нам дает?
– Вы знаете, роль подобных форумов в таких направлениях, как развитие сотрудничества, разработка новых стратегических планов, неоценима. На мероприятии каждая государственная делегация поделилась своим опытом работы, проделанной за прошедший период (от форума к форуму) по развитию спорта в своей стране, достигнутым показателям в области спортивной медицины, научно-методического направления и других областях. И поэтому, естественно, каждому из участников было чему научиться и получили то, что необходимо для поднятия на новый уровень спорт в своей стране.
Предусмотрена также совместная подготовка сборных команд к крупным соревнованиям, обмен опытом тренеров и других специалистов, подготовка квалифицированных кадров (судей, аналитиков, спортивных врачей, психологов) с использованием современных методов, системы, а также рассматривается инфраструктура с использованием передовых технологий, основанной на новых тенденциях. Безусловно, региональный форум-очень полезная платформа на пути к выводу спортивного менеджмента на новый уровень.
– На Ваш взгляд, Форум прошел так, как задумали организаторы?
– Смело могу сказать, что Форум прошёл даже лучше, чем мы планировали. Я сам много раз участвовал в подобных мероприятиях, организованных в других странах. У нас он прошёл на более высоком уровне, чем предыдущие. Такого мнения не только я, но и другие делегаты, которые в нём участвовали. Представители Грузии, Литвы и других НОК, за спиной которых многолетний опыт участия в подобных Форумах отметили, что мероприятия такого высокого уровня в их деятельности ещё не было.  Они также отметили, что наша страна проведя данное мероприятие на таком уровне, установила высокую планку. И чтобы удержать этот уровень, организаторам следующего форума — НОК Азербайджана, тоже придется немало потрудиться, отметили специалисты. В первую очередь, мы постарались уделить особое внимание организационным аспектам до мелочей. От того, где участники сидят, до каждого момента программы, он был разработан максимально тщательно. Результат оказался даже лучше, чем мы ожидали. Повторюсь, это мнение всех участников, а не только наше. Координатор мероприятия Юрий Николаев после форума выразил глубокую благодарность за организацию. Гости получили полную информацию о развитии спорта в Узбекистане и высоко оценили уровень подготовки к форуму. По программе была организована экскурсия по достопримечательностям городов Самарканда и Ташкента. Особое внимание, уделяемое каждому гостю со стороны ответственных лиц, были оценены положительно.
– В ходе форума были подписаны меморандумы о сотрудничестве с НОК ряда стран. Можете рассказать о значимости данных документов?
– До этого мы подписали меморандум с Россией, Украиной, Туркменистаном. Кроме того, Беларусь также сильна в ряде видов спорта. У них имеются аспекты, которые мы можем применить у нас. В Азербайджане проходили Европейские игры, игры Исламской солидарности. Спортивная инфраструктура находится на очень высоком уровне. В них сильна спортивная направленность, хорошо налажена спортивная медицина. Есть чему учиться друг у друга. В этой связи данные меморандумы послужат стимулом для укрепления связей сотрудничества между странами, развития физической культуры и спорта, обмена опытом и выведения подготовительных процессов на новый уровень.
– Отметим, что 3 меморандума о сотрудничестве подписаны с НОК страны и еще один с Олимпийским советом Татарстана. Почему был выбран именно Олимпийский совет Татарстана?
– Что касается Татарстана, то там проходили первые игры стран СНГ. В рамках данного комплексного мероприятия в Казани состоялась встреча заместителя Премьер-Министра Республики Узбекистан, министра Туризма и спорта Азиза Абдухакимова с Президентом Татарстана, в ходе которой были рассмотрены вопросы вывода отношений между двумя странами на новый уровень. Мы знаем, что Татарстан является столицей России в области спорта. Есть много отличных спортивных сооружений. Многие зарубежные сборы узбекские спортсмены проводят именно в Казани. В соответствии с условиями меморандума, предусматриваются совместная работа в этом направлении, дальнейшее укрепление партнёрских отношений.
Как известно, у нас также есть сотрудничество с Олимпийским комитетом России. В рамках этого сотрудничества мы также будем укреплять связи с Татарстаном. Учитывая это, достигнута договоренность с их Олимпийским советом по использованию спортивной инфраструктуры, налаживанию обмена опытом.
– Какое значение будут иметь подобные форумы в рамках подготовки к молодёжным Азиатским играм «Ташкент-2025»?
– В рамках форума был также выражен интерес к молодёжным Азиатским играм “Ташкент-2025″. Баку и Казань имеют опыт проведения турниров такого уровня. Во многих государствах, принимавших участие в форуме, проводились подобные престижные соревнования. В рамках таких форумов укрепляется дальнейшее сотрудничество взаимодействия, обмен опытом. Поэтому подобные мероприятия являются хорошей платформой для реализации таких планов. В первую очередь, каждый участник обменивается опытом о том, какие новые инновации, новые подходы, новые отношения в сфере спорта были установлены в своей стране.
На форуме также присутствовали несколько профессоров. Каждое государство продвигало свою инициативу, инновации, которых они добились в этой области. Это очень хорошая традиция. Я думаю, что мы получили то, что нам нужно.
Форум представляет собой большую площадку для обмена опытом в области фармакологии, подготовки к крупным соревнованиям, спортивного менеджмента, инфраструктуры, тренеров и специалистов. Эти форумы являются площадкой, способствующей развитию спорта стран-участниц, повышению уровня подготовки к Олимпиаде.
В заключение хочу сказать, что наши впечатления, знания и навыки, полученные на форуме, послужат дальнейшему развитию узбекского спорта в будущем. Пользуясь случаем, от имени Национального Олимпийского комитета Узбекистана и от себя лично выражаю благодарность нашему Правительству, соответствующим министерствам и другим ведомствам, коллегам за помощь в организации мероприятия на высоком уровне.