Ойбек Касимов: “Минтақавий форум – спорт менежментини янги босқичга олиб чиқиш йўлида жуда фойдали платформа”
1-4 ноябрь кунлари Тошкентда илк бор МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия Миллий Олимпия қўмиталари раҳбарлари иштирокида минтақавий форум бўлиб ўтди. Юқори савияда ташкил этилган ушбу тадбирда минтақада спорт ривожини янги босқичга олиб чиқиш, соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтириш каби истиқболли йўналишлар бўйича келишувларга эришилди. Эътиборингизга ушбу форумнинг асосий ташкилотчиларидан бири, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов билан тадбир ҳақида ташкил этилган интервьюни ҳавола қиламиз:
– Форумнинг асосий моҳияти нимадан иборат эди ва у бизга нима беради?
– Биласизми, бу каби форумларнинг ҳамкорликда ривожланиш, янги стратегик режалар ишлаб чиқиш каби йўналишларда тутган ўрни беқиёс. Тадбирда ҳар бир давлат делегацияси ўтган давр ичида (форумдан форумгача) ўз мамлакатида спорт тараққиёти борасида қилинган ишлар, спорт тиббиёти, илмий-методик йўналиш ва бошқа соҳаларда эришилган кўрсаткичлар бўйича ўз тажрибаларини алмашди. Бунда табиийки биз ҳам маҳаллий федерацияларимиз билан ўзимизга керакли нарсаларни олдик.
Шунингдек, спорт инфратузилмаси ҳамда катта мусобақаларга терма жамоаларнинг биргаликда тайёргарлик кўриши, тренер ва бошқа мутахассисларнинг ўзаро тажриба алмашиши, илғор, замонавий услублар, янги тенденцияларга асосланган тизим ёрдамида малакали кадрлар (ҳакамлар, таҳлилчилар, спорт шифокорлари, психологлар) тайёрлаш ҳам кўзда тутилган. Шу боисдан, минтақавий форум спорт менежментини янги босқичга олиб чиқиш йўлида жуда фойдали платформа деб ҳисобласак, янглишмаган бўламиз.
– Форум ташкилотчилар режалаштирганидек ўтдими? Меҳмонлар унга қандай баҳо беришди?
– Форум режалаштирганимиздан ҳам аъло даражада ўтди. Ўзим кўп маротаба бошқа давлатларда ташкил этилган бу каби форумларда иштирок этганман. Бироқ Тошкентдагиси аввалгиларига қараганда анчайин юқори савияда ўтди, дея оламиз. Бу нафақат менинг, балки унда иштирок этган бошқа делегатларнинг ҳам фикри. Фаолиятида шу каби минтақавий форумда бевосита қатнашган Грузия, Литва ва бошқа МОҚ вакиллари тадбир шу пайтгача бундай даражада ўтмаганини таъкидладилар.
Шунингдек, улар ташкилий жиҳатдан марра анча юқори олингани, уни тушириб юбормаслик учун форумнинг кейинги мезбони Озарбайжон МОҚ вакиллари ҳам анча меҳнат қилиши кераклигини айтдилар. Авваламбор, биз ташкилий жиҳатдан кичик деталларгача эътибор қаратишга ҳаракат қилдик. Иштирокчиларнинг қай тартибда жойлашишидан тортиб, дастурнинг ҳар бир дақиқаларигача имкон қадар пухта ишлаб чиқилди. Натижа эса биз кутгандан ҳам аъло бўлди. Яна такрорлайман, бу фақат бизнинг эмас, барча иштирокчиларнинг фикри.
Тадбир координатори Юрий Николаев ҳам форумдан сўнг ташкилотчилик учун чуқур миннатдорчилик билдирди. Дастур бўйича Самарқанд ва Тошкент шаҳарларининг диққатга сазовор жойларига уюштирилган ташриф, шунингдек, кутиб олишдан то кузатиш жараёнларигача масъуллар томонидан ҳар бир меҳмонга алоҳида қаратилган эътибор ҳам яхши баҳоланди.
– Форум давомида бир қатор мамлакат МОҚлари билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланди…
– Биз бунгача Россия, Украина, Туркманистон Миллий Олимпия қўмиталари билан меморандум имзолаган эдик. Бундан ташқари, Беларусь ҳам бир қатор спорт турларида кучли ҳисобланади. Уларнинг ҳам бизга татбиқ қилса бўладиган жиҳатлари бор. Озарбайжон Европа ўйинлари, Ислом бирдамлик ўйинлари каби йирик комплекс мусобақаларга мезбонлик қилган. Каспий бўйида спорт инфратузилмаси ҳам жуда юқори даражада. Шунингдек, мамлакатда спорт тиббиёти яхши йўлга қўйилган. Бир сўз билан айтганда, бир-биримиздан ўрганадиган жиҳатларимиз бисёр. Шу нуқатаи назардан бу меморандумлар мамлакатлар ўртасида ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш, жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш, ўзаро тажриба алмашиш ва тайёргарлик жараёнларини янги босқичга олиб чиқишга туртки бўлади.
– Эътибор берсак, ҳамкорлик меморандумларининг 3 таси мамлакат МОҚлари ва яна бири Татаристон Олимпия кенгаши билан имзоланди. Нега айнан Татаристон Олимпия кенгаши танланди?
– Татаристонга келадиган бўлсак, улар дастлабки МДҲ ўйинларига мезбонлик қилишди. Қозонда бўлиб ўтган мазкур комплекс мусобақа доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов Татаристон Президенти билан учрашиб, ҳар икки давлат ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқиш масалаларини кўриб чиққанди. Биламизки, Татаристон спорт соҳасида Россиянинг пойтахти ҳисобланади. Жуда ҳам ажойиб спорт иншоотлари мавжуд. Ўзбекистонлик спортчилар кўплаб хорижий йиғинларини айнан Қозон шаҳрида ўтказишади. Меморандум шартларига кўра, шу каби ишлар юзасидан биргаликда ҳаракат қилиш, ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш каби масалалар ўрин олган. Улар Россия медалларини Татаристон кесимида ҳам кўрсатишди. Бу эса Татаристонда спорт яхши ривожланганини кўрсатади. Хабарингиз бор, бизнинг Россия Олимпия қўмитаси билан ҳам ҳамкорлигимиз бор. Мазкур ҳамкорлик доирасида Татаристон билан ҳам алоқаларни мустаҳкамласак нур устига аъло нур бўлади. Ана шуларни ҳисобга олиб спорт инфратузилмасидан фойдаланиш, ўзаро тажриба алмашишни йўлга қўйиш мақсадида уларнинг Олимпия кенгаши билан келишувга эришилди.
– «Тошкент-2025» ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик доирасида бу каби форумлар қандай аҳамият касб этади?
– Форум доирасида “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига ҳам қизиқиш билдирилди. Боку ва Қозоннинг бундай ката турнирларни ўтказиш бўйича тажрибаси бор. Форумда иштирок этган кўплаб давлатларда бу каби мусобақалар бўлиб ўтган. Бундай форумлар доирасида ўзаро муносабатлар янада мустаҳкамланади, тажриба алмашинилади. Шу боис бу каби форумлар ана шундай режаларни амалга ошириш учун яхши платформа ҳисобланади.
Шунингдек, форумда соҳанинг бир неча етук профессорлари иштирок этишди. Ҳар бир давлат ўз ташаббусини, соҳада эришган ютуқларга асосланган таклифларни илгари сурди. Бу жуда ҳам яхши анъана. Ўйлайманки, биз ўзимизга керакли нарсаларни олдик.
Форум спорт менежменти ва инфратузилмаси, медицина, фармакология, йирик мусобақаларга тайёргарлик кўриш, малакали мураббий ва мутахассисларнинг тажриба алмашиши учун катта майдон бўлиб хизмат қилади.
Сўнгги сўз ўрнида айтмоқчиманки, форумдан олган таассуротларимиз, билим ва кўникмаларимиз келажакда ўзбек спортини янада ривожлантиришга хизмат қилади. Фурсатдан фойдаланиб, тадбирни юқори савияда ташкил қилишда ёрдам берган Ҳукуматимиз, тегишли вазирлик ва бошқа идоралар, ҳамкасбларимизга Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва ўз номимдан миннатдорчилик билдириб қоламан.

17 November 2021 4124
Oybek Kasimov: "The Regional Forum is a very useful platform for bringing sports management to a new level"
On November 1-4, Tashkent for the first time met participants and guests of the next regional Forum of heads of National Olympic Committees of the CIS, Baltic States and Georgia. At this event, organized at a high level, agreements were reached on such promising areas as bringing sports to a new level in the region, strengthening the promotion of a healthy lifestyle among the population. Within the framework of the event, plenary sessions of the forum were held, during which new strategic plans in this direction were built. We bring to your attention an interview with one of the main organizers of this forum, the Secretary General of the NOC of Uzbekistan Oybek Kasimov:
– What was the main essence of the forum and what does it give us?
– You know, the role of such forums in such areas as the development of cooperation, the development of new strategic plans is invaluable. At the event, each state delegation shared their experience of the work done over the past period (from forum to forum) on the development of sports in their country, the achieved indicators in the field of sports medicine, scientific and methodological direction and other areas. And therefore, naturally, each of the participants had something to learn and received what is necessary to raise sports to a new level in their country.
It also provides for the joint preparation of national teams for major competitions, the exchange of experience of coaches and other specialists, the training of qualified personnel (judges, analysts, sports doctors, psychologists) using modern methods, systems, as well as infrastructure using advanced technologies based on new trends. Of course, the regional forum is a very useful platform on the way to bringing sports management to a new level.
– In your opinion, did the Forum go the way the organizers intended?
- I can safely say that the Forum was even better than we planned. I myself have participated many times in similar events organized in other countries. It was held at a higher level than the previous ones. This is not only my opinion, but also the other delegates who participated in it. Representatives of Georgia, Lithuania and other NOCs, who have many years of experience in participating in such Forums, noted that there have never been such high-level events in their activities. They also noted that our country, having held this event at such a level, has set a high bar. And in order to maintain this level, the organizers of the next forum, the NOC of Azerbaijan, will also have to work hard, experts noted. First of all, we tried to pay special attention to the organizational aspects down to the smallest detail. From where the participants sit to every moment of the program, it has been designed as carefully as possible. The result was even better than we expected. I repeat, this is the opinion of all participants, not just ours. The coordinator of the event, Yuri Nikolaev, expressed his deep gratitude for the organization after the forum. The guests received full information about the development of sports in Uzbekistan and highly appreciated the level of preparation for the forum. According to the program, an excursion to the sights of the cities of Samarkand and Tashkent was organized. The special attention paid to each guest by the responsible persons was evaluated positively.
- During the forum, memorandums of cooperation were signed with NOCs of a number of countries. Can you tell us about the significance of these documents?
– Before that, we signed a memorandum with Russia, Ukraine, Turkmenistan. In addition, Belarus is also strong in a number of sports. They have aspects that we can apply to us. The European Games and the Islamic Solidarity Games were held in Azerbaijan. The sports infrastructure is at a very high level. They have a strong sports orientation, sports medicine is well established. There is much to learn from each other. In this regard, these memoranda will serve as an incentive to strengthen ties of cooperation between the countries, develop physical culture and sports, exchange experience and bring preparatory processes to a new level.
- It should be noted that 3 memorandums of cooperation were signed with the NOC of the country and another one with the Olympic Council of Tatarstan. Why was the Olympic Council of Tatarstan chosen?
– As for Tatarstan, the first games of the CIS countries were held there. As part of this comprehensive event, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov met with the President of Tatarstan in Kazan, during which issues of bringing relations between the two countries to a new level were discussed. We know that Tatarstan is the capital of Russia in the field of sports. There are many excellent sports facilities. Uzbek athletes hold many foreign training camps in Kazan. In accordance with the terms of the memorandum, joint work in this direction and further strengthening of partnership relations are envisaged.
As you know, we also have cooperation with the Russian Olympic Committee. Within the framework of this cooperation, we will also strengthen ties with Tatarstan. Taking this into account, an agreement was reached with their Olympic Council on the use of sports infrastructure and the establishment of an exchange of experience.
– What will be the significance of such forums in preparation for the Asian Youth Games "Tashkent-2025"?
- Within the framework of the forum, interest in the Asian Youth Games "Tashkent-2025" was also expressed. Baku and Kazan have experience in hosting tournaments of this level. Similar prestigious competitions were held in many countries that took part in the forum. Within the framework of such forums, further cooperation and exchange of experience are being strengthened. Therefore, such events are a good platform for the implementation of such plans. First of all, each participant exchanges experience about what new innovations, new approaches, new relations in the field of sports have been established in their country.
Several professors also attended the forum. Each state has promoted its own initiative, the innovations they have achieved in this area. This is a very good tradition. I think we've got what we need.
The Forum is a great platform for the exchange of experience in the field of pharmacology, preparation for major competitions, sports management, infrastructure, coaches and specialists. These forums are a platform that promotes the development of sports of the participating countries, improving the level of preparation for the Olympics.
In conclusion, I would like to say that our impressions, knowledge and skills gained at the forum will serve the further development of Uzbek sports in the future. Taking this opportunity, on behalf of the National Olympic Committee of Uzbekistan and on my own behalf, I express my gratitude to our Government, relevant ministries and other departments, colleagues for their help in organizing the event at a high level.