Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинлари стартига 50 кун қолди
Бугун келаси йил Хитойнинг Пекин шаҳрида старт оладиган XXIV қишки Олимпия ўйинлари бошланишига роппа-роса 50 кун қолди. Айни пайтда ўзбекистонлик спортчиларнинг Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларига тайёргарлиги қизғин давом этмоқда.
Таъкидлаш жоиз, шу кунларда Россияда (Абзаково ва Магнитогорск чанғи марказларида) тоғ чанғиси бўйича саралаш мусобақалари ўтказилмоқда. Шунингдек, ушбу ой охирида вакилларимиз Эронда яна бир турнирда қатнашиши кўзда тутилган.
Пекин-2022 йўлланмаларни қўлга киритишга тоғ чанғиси бўйича терма жамоамиз вакиллари Комилжон Тўхтаев ва Валерия Ковалева асосий даъвогар бўлиб туришибди. Арман Гаюпов ва Раъно Раимқулова уларга захира сифатида тайёрланишмоқда. Қайд этиш жоиз, Халқаро чанғичилар федерацияси сайтида Комилжон Тўхтаев лицензион ҳудудда қайд этилган. Якуний лицензиатлар келаси йилнинг 17 январь куни расман эълон қилинади. Регламентга кўра, мазкур йўналишда Ўзбекистон терма жамоаси 2 та йўлланма (1 эркак ва 1 аёл) қўлга киритиши мумкин. Ҳозирда аёллар тоифасидаги квота учун жиддий кураш олиб борилмоқда.
Ўзбекистон чанғи спорт турлари федерацияси томонидан ишлаб чиқилган ва Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия томонидан тасдиқланган тезкор режа асосида спортчиларимиз бўлажак стартларга тайёргарлик олиб боришмоқда. Вакилларимиз Россия, Эрон ва Европа мамлакатларида ўқув-машғулот йиғинлари ҳамда мусобақаларда иштирок этишади. Мазкур тадбирларда бугунги эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда барча қоидаларга риоя қилинмоқда ва хавфсизлик чоралари таъминланган.
Спортчиларимиз бўлажак Олимпия ўйинларига тоғ чанғисининг слалом ва гигант слалом йўналишларида тайёгарлик кўришмоқда.

16 December 2021 4100
The XIV Winter Olympic Games will start on February 4, 2022. The entire world community is preparing for these main competitions of the calendar plan of the International Olympic Committee of the coming year, including the athletes of Uzbekistan, whose task is to win the coveted tickets to the Beijing 2022 Games.
It should be noted that these days qualification competitions are held in Russia (Abzakovo and Magnitogorsk ski centers). At the end of December, they will be held in Iran. Our athletes compete in two types - slalom and giant slalom.
The main contenders for winning tickets to the Beijing 2022 Games from the Uzbekistan Ski Federation are Kamiljon Tukhtaev and Valeria Kovaleva. Arman Gayupov and Raimkulova are early understudies and are trying to gain qualification points and experience. It is important to note that according to the rating of the International Ski Federation, Kamiljon Tukhtayev is already on the list of athletes who have won a license for the upcoming Winter Olympic Games, and official confirmation from the International Ski Federation is expected today, which will be published on the IOC website on January 17, 2022. Recall that Uzbekistan has only two quotas for participation in the ZOI and currently the fight is for the second, female, quota. In accordance with the operational plan prepared by the Ski Federation of Uzbekistan and approved by the National Olympic Committee and the Ministry of Tourism and Sports of Uzbekistan, our athletes conduct TCB in Europe, Russia and Iran. Despite all the difficulties associated with the pandemic, the organizers of the program have met all the necessary safety conditions and created opportunities for our compatriots to join the ranks of participants in one of the main competitions of the fourth anniversary.
It should be noted that our athletes take part in skiing competitions in the disciplines: "Slalom" and "Giant Slalom".