Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинлари стартига 50 кун қолди
Бугун келаси йил Хитойнинг Пекин шаҳрида старт оладиган XXIV қишки Олимпия ўйинлари бошланишига роппа-роса 50 кун қолди. Айни пайтда ўзбекистонлик спортчиларнинг Пекин-2022 қишки Олимпия ўйинларига тайёргарлиги қизғин давом этмоқда.
Таъкидлаш жоиз, шу кунларда Россияда (Абзаково ва Магнитогорск чанғи марказларида) тоғ чанғиси бўйича саралаш мусобақалари ўтказилмоқда. Шунингдек, ушбу ой охирида вакилларимиз Эронда яна бир турнирда қатнашиши кўзда тутилган.
Пекин-2022 йўлланмаларни қўлга киритишга тоғ чанғиси бўйича терма жамоамиз вакиллари Комилжон Тўхтаев ва Валерия Ковалева асосий даъвогар бўлиб туришибди. Арман Гаюпов ва Раъно Раимқулова уларга захира сифатида тайёрланишмоқда. Қайд этиш жоиз, Халқаро чанғичилар федерацияси сайтида Комилжон Тўхтаев лицензион ҳудудда қайд этилган. Якуний лицензиатлар келаси йилнинг 17 январь куни расман эълон қилинади. Регламентга кўра, мазкур йўналишда Ўзбекистон терма жамоаси 2 та йўлланма (1 эркак ва 1 аёл) қўлга киритиши мумкин. Ҳозирда аёллар тоифасидаги квота учун жиддий кураш олиб борилмоқда.
Ўзбекистон чанғи спорт турлари федерацияси томонидан ишлаб чиқилган ва Туризм ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия томонидан тасдиқланган тезкор режа асосида спортчиларимиз бўлажак стартларга тайёргарлик олиб боришмоқда. Вакилларимиз Россия, Эрон ва Европа мамлакатларида ўқув-машғулот йиғинлари ҳамда мусобақаларда иштирок этишади. Мазкур тадбирларда бугунги эпидемиологик вазиятдан келиб чиққан ҳолда барча қоидаларга риоя қилинмоқда ва хавфсизлик чоралари таъминланган.
Спортчиларимиз бўлажак Олимпия ўйинларига тоғ чанғисининг слалом ва гигант слалом йўналишларида тайёгарлик кўришмоқда.

16 Декабря 2021 4109
ХXIV Зимние Олимпийские игры стартуют 4 февраля 2022 года. К этим главным состязаниям календарного плана Международного Олимпийского комитета грядущего года готовится вся мировая общественность, в том числе и спортсмены Узбекистана, задачей которых является завоевание заветных путёвок на Игры Пекин-2022.
Отметим, что в эти дни квалификационные соревнования проходят в России (горнолыжные центры Абзаково и Магнитогорск). В конце декабря будут проходить в Иране. Наши спортсмены соревновуются в двух видах — слалом и гигантский слалом.
Основными претендентами на завоевание путёвок на Игры Пекин-2022 от Федерации лыжного спорта Узбекистана являются Камилжон Тухтаев и Ковалёва Валерия. Арман Гаюпов и Раимкулова Рано являются дублёрами и пытаются набрать квалификационные очки и опыт. Важно отметить, что согласно рейтингу Международной Федерации лыжного спорта Камилжон Тухтаев уже находится в списке спортсменов, завоевавших лицензию на предстоящие зимние Олимпийские игры, и на сегодняшний день ожидается официальное подтверждение со стороны Международной Федерации лыжного спорта, которое будет опубликовано на сайте МОК 17 января 2022 года. Напомним, что Узбекистан имеет только две квоты для участия в ЗОИ и в настоящее время борьба идёт за вторую, женскую, квоту. В соответствии с оперативным планом, подготовленным Федерацией лыжного спорта Узбекистана и утвержденной Национальным Олимпийским комитетом и Министерством туризма и спорта Узбекистана, наши спортсмены проводят УТС в Европе, России и Иране. Несмотря на все сложности, связанные с пандемией, организаторами программы соблюдены все необходимые условия безопасности и созданы возможности, чтобы наши соотечественники смогли встать в ряды участников одних из главных соревнований четырёхлетия.
Отметим, что наши спортсмены принимают участие в соревнованиях по лыжному спорту в дисциплинах: «Слалом» и «Слалом-Гигант».