Терма жамоаларимиз учун янада яхши шароит яратиш масалалари муҳокама қилинди
Давлатимиз раҳбари томонидан имзоланган “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарор бир қанча йўналишларда масъул ташкилотларнинг иш фаолияти янада оптималлаштирилишини тақазо этади. Бу борада Ўзбекистон МОҚ раҳбарияти мунтазам иш олиб бормоқда.
Қўмита раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов мутахассислар билан терма жамоаларимиз билан ишлаш механизмини янада кучайтириш бўйича муҳокама ўтказди. Унда, шунингдек, Туризм ва спорт вазирлиги мутасаддилари ҳам иштирок этишди.
Муҳокаманинг асосий мавзуси спортчиларимизнинг тайёргарлиги учун ажратиладиган маблағларни мақсадли сарфлаш, календарь-режадан келиб чиққан ҳолда пулларни тўғри йўналтириш масалалари бўлди. Суҳбат давомида маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинлари режасини яна бир бор кўриб чиқиш, шаффоф селекция асосида терма жамоа таркибини шакллантириш мавзуларида ҳам фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Учрашув якунида МОҚ раҳбари жамоаларимизга янада яхши шароит яратиб бериш учун бириктириб бериладиган спорт базаларининг имкониятини кўриб чиқиш, келгуси йирик комплекс мусобақаларда юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган захира спортчилари учун узликсиз йиғинлар ташкиллаштириш бўйича кўрсатма бериб ўтди.

Обсуждены вопросы создания лучших условий для сборных команд
Подписанное главой нашего государства постановление «О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году» предусматривает дальнейшую оптимизацию деятельности ответственных организаций по ряду направлений. Руководство НОК Узбекистана проводит регулярную работу в этом направлении.
Председатель комитета Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов провели со специалистами обсуждение дальнейшего усиления механизма работы с Национальными командами. В нём также приняли участие представители Министерства Туризма и спорта.
Основной темой обсуждения стали вопросы целевого расходования средств, выделяемых на подготовку наших спортсменов, правильного направления средств, исходя из календарного плана. В ходе беседы были также высказаны мнения по вопросам пересмотра планов отечественных и зарубежных учебно-тренировочных сборов, формирования состава Национальной команды на основе прозрачной селекции.
В завершение встречи глава НОК дал указание рассмотреть возможность спортивных баз, которые будут закреплены за нашими командами для создания лучших условий, а также организовать самостоятельные сборы для спортсменов, которые будут защищать честь нашей страны на предстоящих крупномасштабных соревнованиях.