Абдумалик Халаков: “Келгусида ўз устимда ишлайман ва албатта чемпион бўламан”
Куни кеча якунига етган бокс бўйича жаҳон чемпионатининг қаҳрамонларидан бири Абдумалик Халаковнинг чиқиши кўпчилик мухлисларимизда илиқ таассурот қолдирди. Ёш боксчимиз мусобақа давомида ўзининг ажойиб техникаси ва ҳаракатлари билан ёдимизда қолди. Эътиборингизга -60 кг вазн тоифаси финалчиси билан ташкил қилган суҳбатимизни ҳавола қиламиз:
– Жаҳон чемпионатидаги иштирокингиздан кўнглингиз тўлдими?
– Иштирокимдан кўнглим тўлди, дея оламан. Унда ўзимни яхши томондан кўрсата олдим, деб ўйлайман. Бу билан тўхтаб қолиш ниятим йўқ, албатта. Келгуси жаҳон чемпионати ўз юртимизда бўлади. Энди бор эътиборимни ўша чемпионат ва Париж-2024 Олимпиадасига қаратаман.
– Кўз ўнгингизда бир қатор етакчиларимизнинг мағлуб деб эълон қилингани қандай таъсир ўтказди?
– Жамоамиздаги етакчи спортчилар, жаҳон чемпионати фаворитларининг илк босқичлардаёқ мағлуб бўлганидан бироз хафа бўлдим. Боиси, уларнинг бокси бизга мотивация берар эди. Бир томондан, уларнинг турнирни тарк этиши бизга бошқача куч берди. Биз ҳакамларга ортиқча иш қолдирмасдан беллашувни ўз фойдамизга ҳал қилишга ҳаракат қилдик.
– Дастлаб қуръа ташлангандан сўнг чорак финалда кубалик рақиб билан тушишингизни сиз ҳам тахмин қилган бўлсангиз керак. Вазият ўзгаргани Сизга қанчалик қўл келди?
– Тўғриси мен ҳам шундай бўлса керак, деб ўйлагандим. Бироқ у илк босқичдаёқ япониялик боксчига имкониятни бой берди. Жаҳон чемпионатида кучли спортчилар ҳам баъзан шундай мағлуб бўлади. Шунинг учун ринг ким зўрлигини кўрсатадиган жой ҳисобланади.
– Франциялик боксчи билан финал жангида нима етишмади деб ўйлайсиз?
– Ҳал қилувчи беллашув натижаси адолатли бўлди. Менга ўша куни бироз омад етишмади. Насиб қилса, келгусида ўз устимда ишлайман ва албатта чемпион бўламан.

14 November 2021 3872
The performance of Abdumalik Khalakov, one of the heroes of the recent boxing World Championship, made a warm impression on many fans of the Uzbek boxing school. The young master of the leather glove was remembered throughout the tournament for his excellent technique and actions. We bring to your attention our conversation with the finalist of the weight category up to 60 kg:
– Are you satisfied with your participation in the World Cup?
– I can say that I am pleased with my participation. I think I was able to show my best side in it. Of course, I'm not going to stop there. The next World Cup will be held in our country. Now I will focus on this championship and the Olympics in Paris 2024.
– How did the announcement of our leaders defeated affect you?
– I am a little disappointed by the defeat of the leading athletes of our team, the favorites of the World Cup. Their fights give us motivation. On the one hand, their exit from the tournament gave us another strength. We tried to resolve the dispute in our favor, leaving no controversial points for the judging panel.
– You probably also guessed that after the draw you will meet in the quarterfinals with a Cuban opponent. How lucky are you after the situation has changed?
- That's right, I thought it should be so. However, already at the first stage he lost to the Japanese boxer. At the World Championships, strong athletes also sometimes leave the ring in this way. That's why the ring is considered a place to show who is better.
– What do you think you lacked in the final fight with the French boxer?
– The result of the decisive match was fair. I was a little unlucky that day. I will work on myself in the future and I will definitely become a champion.