Абдумалик Халаков: “Келгусида ўз устимда ишлайман ва албатта чемпион бўламан”
Куни кеча якунига етган бокс бўйича жаҳон чемпионатининг қаҳрамонларидан бири Абдумалик Халаковнинг чиқиши кўпчилик мухлисларимизда илиқ таассурот қолдирди. Ёш боксчимиз мусобақа давомида ўзининг ажойиб техникаси ва ҳаракатлари билан ёдимизда қолди. Эътиборингизга -60 кг вазн тоифаси финалчиси билан ташкил қилган суҳбатимизни ҳавола қиламиз:
– Жаҳон чемпионатидаги иштирокингиздан кўнглингиз тўлдими?
– Иштирокимдан кўнглим тўлди, дея оламан. Унда ўзимни яхши томондан кўрсата олдим, деб ўйлайман. Бу билан тўхтаб қолиш ниятим йўқ, албатта. Келгуси жаҳон чемпионати ўз юртимизда бўлади. Энди бор эътиборимни ўша чемпионат ва Париж-2024 Олимпиадасига қаратаман.
– Кўз ўнгингизда бир қатор етакчиларимизнинг мағлуб деб эълон қилингани қандай таъсир ўтказди?
– Жамоамиздаги етакчи спортчилар, жаҳон чемпионати фаворитларининг илк босқичлардаёқ мағлуб бўлганидан бироз хафа бўлдим. Боиси, уларнинг бокси бизга мотивация берар эди. Бир томондан, уларнинг турнирни тарк этиши бизга бошқача куч берди. Биз ҳакамларга ортиқча иш қолдирмасдан беллашувни ўз фойдамизга ҳал қилишга ҳаракат қилдик.
– Дастлаб қуръа ташлангандан сўнг чорак финалда кубалик рақиб билан тушишингизни сиз ҳам тахмин қилган бўлсангиз керак. Вазият ўзгаргани Сизга қанчалик қўл келди?
– Тўғриси мен ҳам шундай бўлса керак, деб ўйлагандим. Бироқ у илк босқичдаёқ япониялик боксчига имкониятни бой берди. Жаҳон чемпионатида кучли спортчилар ҳам баъзан шундай мағлуб бўлади. Шунинг учун ринг ким зўрлигини кўрсатадиган жой ҳисобланади.
– Франциялик боксчи билан финал жангида нима етишмади деб ўйлайсиз?
– Ҳал қилувчи беллашув натижаси адолатли бўлди. Менга ўша куни бироз омад етишмади. Насиб қилса, келгусида ўз устимда ишлайман ва албатта чемпион бўламан.

Абдумалик Халаков: «В будущем буду работать над собой и обязательно стану чемпионом”
Выступление Абдумалика Халакова, одного из героев недавнего боксёрского чемпионата мира, произвело на многих болельщиков узбекской школы бокса тёплое впечатление. Молодой мастер кожаной перчатки запомнился на протяжении всего турнира своей великолепной техникой и действиями. Предлагаем вашему вниманию нашу беседу с финалистом весовой категории до 60 кг:
– Вы довольны своим участием в чемпионате мира?
– Могу сказать, что доволен своим участием. Думаю, что смог показать себя в нём с лучшей стороны. Конечно, я не собираюсь останавливаться на этом. Следующий чемпионат мира пройдет в нашей стране. Теперь я сосредоточусь на этом первенстве и Олимпиаде в Париже 2024 года.
– Как на Вас повлияло объявление наших лидеров побеждёнными?
– Я немного разочарован поражением ведущих спортсменов нашей команды, фаворитов чемпионата мира. Их бои дают нам мотивацию. С одной стороны, их выход из турнира дал нам другую силу. Мы постарались решить спор в свою пользу, не оставив спорных моментов для судейской коллегии.
– Вы, наверное, тоже догадывались, что после жеребьевки вы встретитесь в четвертьфинале с кубинским соперником. Насколько вам повезло, после изменения ситуации?
– Правильно, я думал, что так и должно быть. Однако уже на первом этапе он уступил японскому боксёру. На чемпионате мира сильные спортсмены также иногда покидают ринг таким образом. Вот почему ринг считается местом, чтобы показать, кто лучше.
– Как вы думаете, чего Вам не хватило в финальном бою с французским боксёром?
– Результат решающего матча был справедливым. Мне немного не повезло в тот день. Я буду работать над собой в будущем и обязательно стану чемпионом.