Қайд этиш жоиз, ушбу лойиҳа амалга ошса, Олимпия ўйинлари тарихида дарё бўйлаб ўтган дастлабки очилиш маросими бўлади.
14 Декабр 2021
4505
Париж-2024 Олимпия ўйинларининг ташкилий қўмитаси тантанали очилиш маросимини Сена дарёсида ўтказмоқчи View Larger Image
Париж-2024 Олимпия ўйинларининг ташкилий қўмитаси бутун инсоният эътиборини тортган янгиликни эълон қилди. Унга кўра, ташкилотчилар мусобақанинг тантанали очилиш маросимини стадионда эмас, очиқ ҳаво остида, аниқроғи Сена дарёси бўйлаб ўтказишни мўлжалламоқда.
Режага кўра, маросимда иштирокчи давлатлар махсус қайиқларда дарё бўйлаб белгиланган 6 километрлик масофани сузиб ўтишади. Парад йўналиши дарё бўйлаб шаҳарнинг кўзга кўринган объектлари олдидан ўтади. Ҳисоб-китобларга кўра, бундай маросимни 600 минг томошабин бевосита соҳил бўйларида кузатиб бориши мумкин.

Стоит отметить, что если этот проект будет реализован, то это будет первая в истории Олимпийских игр церемония открытия, которая пройдет по реке.
14 Декабря 2021
4490
Церемония открытия летних Олимпийских игр пройдет на реке Сена
Оргкомитет Олимпийских Игр Париж-2024 выпустил новость, которая привлекла внимание всего человечества. Совет директоров организационного комитета Олимпийских игр, которые пройдут в Париже в 2024 году, утвердил церемонию открытия игр, которая впервые в истории летних Олимпийских игр пройдет за пределами стадиона.
Согласно плану, страны — участницы церемонии проплывут на специальных лодках по реке на указанное расстояние в 6 километров. Длина маршрута парада, для наблюдения за которым по обе стороны берега установят 80 огромных экранов, составит 6 километров.
Присутствовать на церемонии будут не менее 600 тысяч зрителей: они смогут смотреть ее с мостов и набережных реки.