Қайд этиш жоиз, ушбу лойиҳа амалга ошса, Олимпия ўйинлари тарихида дарё бўйлаб ўтган дастлабки очилиш маросими бўлади.
14 Декабр 2021
4505
Париж-2024 Олимпия ўйинларининг ташкилий қўмитаси тантанали очилиш маросимини Сена дарёсида ўтказмоқчи View Larger Image
Париж-2024 Олимпия ўйинларининг ташкилий қўмитаси бутун инсоният эътиборини тортган янгиликни эълон қилди. Унга кўра, ташкилотчилар мусобақанинг тантанали очилиш маросимини стадионда эмас, очиқ ҳаво остида, аниқроғи Сена дарёси бўйлаб ўтказишни мўлжалламоқда.
Режага кўра, маросимда иштирокчи давлатлар махсус қайиқларда дарё бўйлаб белгиланган 6 километрлик масофани сузиб ўтишади. Парад йўналиши дарё бўйлаб шаҳарнинг кўзга кўринган объектлари олдидан ўтади. Ҳисоб-китобларга кўра, бундай маросимни 600 минг томошабин бевосита соҳил бўйларида кузатиб бориши мумкин.

14 December 2021 4481
The Organizing Committee of the Paris 2024 Olympic Games has released news that has attracted the attention of all mankind. The Board of Directors of the Organizing Committee of the Olympic Games to be held in Paris in 2024 approved the opening ceremony of the Games, which for the first time in the history of the Summer Olympic Games will be held outside the stadium.
According to the plan, the participating countries of the ceremony will sail on special boats along the river for a specified distance of 6 kilometers. The length of the parade route, for which 80 huge screens will be installed on both sides of the coast, will be 6 kilometers.
At least 600 thousand spectators will attend the ceremony: they will be able to watch it from bridges and river embankments.
It is worth noting that if this project is implemented, it will be the first opening ceremony in the history of the Olympic Games, which will take place along the river.