Жаҳон чемпионатини учта медаль билан бошладик
Хабар берганимиздек, бугун пойтахтимизда самбо бўйича жаҳон чемпионати старт олди. Ҳамюртларимиз мусобақанинг биринчи кун дастурида учта медалга сазовор бўлишди.
Кундузги беллашувлар якунланганидан сўнг дастурга мувофиқ мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Халқаро самбо федерацияси президенти Василий Шестаков, Осиё самбо уюшмаси раҳбари Аламжон Муллаев, Ўзбекистон самбо ассоциацияси раиси Алишер Алимов иштирок этишди.
Тантанали маросимда сўзга чиққанлар Президентимизнинг юртимизда жисмоний тарбия ва спорт тарғиботига, спортни қўллаб-қувватлашга қаратаётган эътибори хусусида тўхталиб ўтишди. Ўз навбатида, Василий Шестаков ҳам бу борада илиқ фикрлар билдириб, мусобақа юқори савияда ташкил этилганини таъкидлади.
Маросим якунига етгач ҳал қилувчи беллашувларга старт берилди. Унда икки нафар ҳамюртимиз медаллар учун гиламга чиқишди. -50 кг вазн тоифасида финалга йўл олган ҳамюртимиз Сабина Давлатова беларуслик Анфиса Капаева билан кечган муросасиз баҳсда имкониятни бой бериб қўйган бўлса, -59 кг вазн тоифасида Ибодатхон Агажанова бронза медали учун кечган беллашувда коста-рикалик рақибини мағлубиятга учратди. Шунингдек, жанговор самбо бўйича +98 кг вазн тоифасида баҳс олиб борган Ҳакимжон Исмоилов ҳам жамоамиз ҳисобига яна бир бронза медалини тақдим қилди.

На домашнем чемпионате мира определены первые победители
Как мы уже сообщали ранее, сегодня в нашей столице стартовал чемпионат мира по самбо. Наши соотечественники завоевали три медали в стартовый соревновательный день первенства планеты.
После завершения дневных состязаний в соответствии с программой состоялось торжественное открытие чемпионата мира. В нём приняли участие заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, президент Международной федерации самбо Василий Шестаков, руководитель Азиатской ассоциации самбо Аламджон Муллаев, председатель Ассоциации самбо Узбекистана Алишер Алимов.
Выступившие на торжественной церемонии открытия особо отметили то колоссальное внимание, уделяемое со стороны Президента нашей страны пропаганде здорового образа жизни среди населения, поддержке спорта. Василий Шестаков, в свою очередь, также выразил тёплые слова по этому поводу, отметив, что престижный турнир организован на высоком уровне.
По завершении торжественного мероприятия был дан старт финальным поединкам. Стоит отметить, что на данной стадии честь страны защищали и наши соотечественницы, которые боролись за чемпионский титул 2021 года. В бескомпромиссной борьбе в весовой категории до 50 кг Сабина Давлатова уступила Анфисе Капаевой из Беларуси, в категории до 59 кг Ибодатхон Агаджанова победила соперницу из коста-Рики в поединке за бронзовую медаль. Хакимджон Исмаилов, выступавший в весе свыше 98 кг, также записал в актив сборной Узбекистана ещё одну бронзовую медаль.