Достон Ёқубов жаҳон чемпионатида 2 та олтин ва 1 та кумуш медални қўлга киритди!
Тошкентда ўтказилаётган оғир атлетика бўйича жаҳон чемпионатида терма жамоамиз илк медалини қўлга киритди. -67 кг вазн тоифасида иштирок этган полвонимиз Достон Ёқубов кун қаҳрамони бўлди.
Даст кўтариш машқида Ёқубов 144 кг билан кумуш медални қўлга киритди. Силтаб кўтариш машқида эса ҳамюртимиз колумбиялик Франсиско Москера билан олтин медаль учун кураш олиб бориб, якунда икки кураш бўйича ғалабани тантана қилди. Бу терма жамоамиз учун ўз юртимизда ўтаётган жаҳон чемпионатида илк медаллар бўлди. Ушбу вазн тоифасида Адҳамжон Эргашев силтаб кўтариш машқида 174 кг билан кичик бронза медалини қўлга киритди.
Оғир атлетика бўйича ЖЧ, -67 кг:
1. Достон Ёқубов (Ўзбекистон) – 324 кг (144+180)
2. Франсиско Москера (Колумбия) – 316 кг (137+179)
3. Зулфат Гараев (Россия) – 315 кг (146+169)
6. Адҳамжон Эргашев (Ўзбекистон) – 308 кг (134+174)
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси бундай ажойиб муваффақият билан Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси, Достон Ёқубов ва унинг яқинларини қутлаб, кейинги кун дастурларида иштирок этадиган вакилларимизга ҳам омад тилаб қолади.

10 Декабря 2021 4006
На проходящем в Ташкенте чемпионате мира по тяжелой атлетике наша сборная завоевала первую медаль. Героем дня стал наш борец Достон Якубов, выступавший в весовой категории -67 кг.
В упражнении с обручем Якубов завоевал серебряную медаль со 144 кг. В упражнении на подтягивание наша соотечественница боролась за золотую медаль с колумбийкой Франсиско Москерой и в итоге одержала победу в двух схватках. Это были первые медали для нашей сборной на чемпионате мира в нашей стране. В этой весовой категории Адхамжон Эргашев завоевал малую бронзовую медаль в рывке с результатом 174 кг.
Чемпионат мира по тяжелой атлетике, -67 кг:
1. Достон Якубов (Узбекистан) – 324 кг (144+180)
2. Франсиско Москера (Колумбия) – 316 кг (137+179)
3. Зульфат Гараев (Россия) – 315 кг (146+169)
6. Адхамжон Эргашев (Узбекистан) – 308 кг (134+174)
Национальный олимпийский комитет Узбекистана с таким большим успехом приветствует Федерацию тяжелой атлетики Узбекистана, Достона Якубова и его близких, а также желает удачи нашим представителям, которые примут участие в программах следующего дня.