Тошкентда спорт тиббиёти йўналишида халқаро илмий-амалий конференция бошланди
Бугун пойтахтимиздаги «Tashkent International hotel» меҳмонхонасида «Спорт тиббиёти ва реабилитациясида инновацион ёндашувларнинг долзарб масалалари ва истиқболлари» мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ўз ишини бошлади.
Семинарнинг очилиш маросимида МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Абдушукур Садиков бошчилигидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази вакиллари, юртимизнинг таниқли спорт тиббиёти вакиллари, меҳмонлар ва ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Тадбирни Рустам Шоабдураҳмонов очиб берди ва соҳада олиб борилаётган ислоҳотлар, давлатимизнинг спортга, хусусан, соғлом турмуш тарзи ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашга қаратаётган эътибори хусусида тўхталиб, тадбир иштирокчиларига самимий тилакларини билдирди. Шундан сўнг Абдушукур Садиков соғлиқни сақлаш тизими, спорт тиббиёти бўйича сўнгги ютуқлар ҳақида гапириб ўтди.
Халқаро семинарда дастлаб россиялик профессор Борис Поляев “Россия Федерациясида спорт тиббиётнинг ютуқлари ва муаммолари” мавзусида маъруза қилди. Таъкидлаш жоиз, ушбу конференцияда Германия, Италия, Англия, Россия, Украина, Латвия ва Беларусь давлатларидан ташриф буюрган меҳмонлар, шунингдек, ўзбекистонлик мутахассислар спорт тиббиёти, физиологияси, психологияси, генетикаси ва фармакологияси соҳасидаги нуфузли олимлар, шифокорлар ҳам мавзу юзасидан сўнгги ютуқ ва методика бўйича фикр алмашишади.
Халқаро семинар куннинг иккинчи ярмида 3 секцион йиғилишда: “Tashkent International hotel” меҳмонхонасининг 2 зали ва МОҚ биносида ўз ишини давом эттиради.

В Ташкенте началась международная научно-практическая конференция по спортивной медицине
Сегодня в столичном отеле «Tashkent International hotel» начала свою работу международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы и перспективы инновационных подходов в спортивной медицине и реабилитации».
В церемонии открытия семинара приняли участие глава НОК Рустам Шаабдурахманов и генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, представители Республиканского научно-практического Центра спортивной медицины под руководством Абдушукура Садыкова, известные представители спортивной медицины нашей страны, гости и представители СМИ.
Открывая мероприятие, Рустам Шаабдурахмонов остановился на проводимых реформах в отрасли, уделяемом государством внимании к спорту, в частности, к медицине и выразил искренние пожелания участникам мероприятия. Далее Абдушукур Садыков рассказал о последних достижениях в области системы здравоохранения и спортивной медицины.
На международном семинаре первым выступил российский профессор Борис Поляков на тему: «Достижения и проблемы спортивной медицины в Российской Федерации». Следует отметить, что на этой конференции выступят авторитетные учёные, врачи из Германии, Италии, Англии, России, Украины и Беларуси, а также наши соотечественники в области спортивной медицины, физиологии, психологии, генетики и спортивной фармакологии, а также расскажут о последних достижениях и методиках в этой области.