Эшкак эшиш ва спорт курашлари бўйича стратегия яна бир бор кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарорининг имзоланиши барча федерация ва ассоциация мутасаддиларида бўлажак Олимпиадага тайёргарлик масъулиятини янада оширмоқда. Бугун Ўзбекистон Rowing&Canoe федерацияси ҳамда Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси билан тайёргарлик режалари яна бир бор муҳокама қилинди.
Дастлаб Rowing&Canoe федерацияси мутасаддилари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация бош ҳомийси Энергетика вазирлиги, Сув спорти турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорат мактаби вакиллари, Вячеслав Дидрих бошчилигидаги федерация мутасаддилари, мураббийлар штаби иштирок этди. Таъкидлаш жоиз, йиғилиш танқидий руҳда ўтиб, тайёргарлик стратегияси бир неча бор муҳокама қилинаётган бўлса ҳам мураббийларнинг режаси пухта ишлаб чиқилмагани юзасидан кескин фикрлар билдирилди.
Ўз навбатида, федерация вакиллари Париж-2024 Олимпиадасига 11 та йўлланма кўзланаётгани, бу борада Франция ва бир қатор мамлакатлар билан ҳамкорлик режалаштирилганини маълум қилишди.
Куннинг иккинчи ярмида спорт курашлари бўйича тайёргарлик стратегияси муҳокама қилинди. Унда Спортнинг яккакураш турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби директори Баҳодир Маматназаров, Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси бош котиби Шуҳрат Мамадалиев ва терма жамоа мураббийлар штаби қатнашди.
Аҳамиятлиси, ассоциация Париж-2024 Олимпиадасига маҳаллийлаштирилган спортчиларсиз йўлланма олишни режалаштирган. Шунингдек, илк бор аёллар курашида ҳам лицензия қўлга киритиш ассоциация олдида турган устувор вазифалардан экани маълум қилинди.
Суҳбат давомида келгуси йил Тошкентда соврин жамғармаси катта бўлган халқаро мусобақа ташкиллаштириш орқали ушбу спорт турини ёшларимиз орасида янада оммалаштириш, спортчиларимиз маҳоратини ошириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.

9 November 2021 4111
The strategy of the Kayaking and Canoeing Federation, as well as the Wrestling Association of Uzbekistan, has been revised
The signing by the President of the Republic of Uzbekistan of the resolution "On the comprehensive preparation of athletes of Uzbekistan for the XXXIII Summer Olympic and XVII Paralympic Games held in Paris (France) in 2024" further increases the responsibility of officials of all Federations and Associations for preparing for the upcoming Olympics. Training plans were discussed again today with the Rowing&Canoe Federation of Uzbekistan and the Wrestling Association of Uzbekistan.
First there was a meeting with officials of the Kayaking and Canoeing Federation. It was attended by the head of the NOC Rustam Shoabdurakhmanov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov, the general sponsor of the Federation - representatives of the Ministry of Energy, the Republican School of Higher Sportsmanship in Water Sports, Federation officials headed by Vyacheslav Diedrich, coaching staff. It is worth noting that the meeting was held in a critical spirit, and although the preparation strategy was discussed repeatedly, harsh comments were made about the insufficiently elaborated plan of the coaches.
In turn, representatives of the Federation reported that they plan to win 11 permits for the 2024 Olympics in Paris, and in the future the issue of cooperation in this direction with France and a number of other countries is being considered.
In the afternoon, the strategy of training in wrestling was discussed. It was attended by the director of the Republican School of Higher Sports Skills in martial Arts Bahodir Mamatnazarov, the Secretary General of the Wrestling Association of Uzbekistan Shukhrat Mamadaliyev and the coaching staff of the national team.
More importantly, the Association plans to receive permits for the 2024 Olympics in Paris without legionnaires. It was also noted for the first time that winning a license in women's wrestling is one of the priorities facing the Association.
During the conversation, proposals were discussed for further popularization of this sport among young people, improving the skills of our martial artists by organizing international competitions with a large prize fund in Tashkent next year.