Эшкак эшиш ва спорт курашлари бўйича стратегия яна бир бор кўриб чиқилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан “2024 йил Париж шаҳрида (Франция) бўлиб ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ва XVII Паралимпия ўйинларига Ўзбекистон спортчиларини комплекс тайёрлаш тўғрисида”ги Қарорининг имзоланиши барча федерация ва ассоциация мутасаддиларида бўлажак Олимпиадага тайёргарлик масъулиятини янада оширмоқда. Бугун Ўзбекистон Rowing&Canoe федерацияси ҳамда Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси билан тайёргарлик режалари яна бир бор муҳокама қилинди.
Дастлаб Rowing&Canoe федерацияси мутасаддилари билан учрашув бўлиб ўтди. Унда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация бош ҳомийси Энергетика вазирлиги, Сув спорти турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорат мактаби вакиллари, Вячеслав Дидрих бошчилигидаги федерация мутасаддилари, мураббийлар штаби иштирок этди. Таъкидлаш жоиз, йиғилиш танқидий руҳда ўтиб, тайёргарлик стратегияси бир неча бор муҳокама қилинаётган бўлса ҳам мураббийларнинг режаси пухта ишлаб чиқилмагани юзасидан кескин фикрлар билдирилди.
Ўз навбатида, федерация вакиллари Париж-2024 Олимпиадасига 11 та йўлланма кўзланаётгани, бу борада Франция ва бир қатор мамлакатлар билан ҳамкорлик режалаштирилганини маълум қилишди.
Куннинг иккинчи ярмида спорт курашлари бўйича тайёргарлик стратегияси муҳокама қилинди. Унда Спортнинг яккакураш турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби директори Баҳодир Маматназаров, Ўзбекистон спорт курашлари ассоциацияси бош котиби Шуҳрат Мамадалиев ва терма жамоа мураббийлар штаби қатнашди.
Аҳамиятлиси, ассоциация Париж-2024 Олимпиадасига маҳаллийлаштирилган спортчиларсиз йўлланма олишни режалаштирган. Шунингдек, илк бор аёллар курашида ҳам лицензия қўлга киритиш ассоциация олдида турган устувор вазифалардан экани маълум қилинди.
Суҳбат давомида келгуси йил Тошкентда соврин жамғармаси катта бўлган халқаро мусобақа ташкиллаштириш орқали ушбу спорт турини ёшларимиз орасида янада оммалаштириш, спортчиларимиз маҳоратини ошириш бўйича таклифлар муҳокама қилинди.

Стратегия Федерации гребли на байдарках и каноэ, а также Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана была пересмотрена
Подписание Президентом Республики Узбекистан постановления ”О комплексной подготовке спортсменов Узбекистана к XXXIII летним Олимпийским и XVII Паралимпийским играм, проводимым в городе Париже (Франция) в 2024 году» ещё больше повышает ответственность должностных лиц всех Федераций и Ассоциаций за подготовку к предстоящей Олимпиаде. Сегодня вновь были обсуждены планы подготовки с Федерацией Rowing&Canoe Узбекистана и Ассоциацией спортивной борьбы Узбекистана.
Сначала была встреча с официальными лицами Федерации гребли на байдарках и каноэ. В ней приняли участие глава НОК Рустам Шоабдурахманов, заместитель министра Туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов, генеральный спонсор Федерации — представители Министерства энергетики, Республиканской школы Высшего спортивного мастерства по водным видам спорта, официальные лица Федерации во главе с Вячеславом Дидрихом, тренерский штаб. Стоит отметить, что встреча прошла в критическом духе, и хотя стратегия подготовки обсуждалась неоднократно, были высказаны резкие замечания по поводу недостаточно проработанного плана тренеров.
В свою очередь, представители Федерации сообщили, что на Олимпиаду-2024 в Париже планируют завоевать 11 путевок, в перспективе рассматривается вопрос о сотрудничестве в этом направлении с Францией и рядом других стран.
Во второй половине дня обсуждалась стратегия подготовки по спортивной борьбе. В нём приняли участие директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по единоборствам Баходир Маматназаров, генеральный секретарь Ассоциации спортивной борьбы Узбекистана Шухрат Мамадалиев и тренерский штаб сборной команды.
Что ещё более важно, Ассоциация планирует получить путёвки на Олимпиаду-2024 в Париже без легионеров. Также впервые было отмечено, что завоевание лицензии в женской борьбе является одной из приоритетных задач, стоящих перед Ассоциацией.
В ходе беседы были обсуждены предложения по дальнейшей популяризации этого вида спорта среди молодежи, повышению мастерства наших единоборцев путём организации в следующем году в Ташкенте международных соревнований с большим призовым фондом.