Нияз Пўлатов: “Улуғбек Рашитовдан зўр мураббий чиқади”
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон чемпионати ортда қолди. Эътиборингизга ушбу мусобақада яна бир бор мамлакат чемпионлигини қўлга киритган истеъдодли спортчимиз Нияз Пўлатов билан суҳбатни ҳавола қиламиз:
– Бу йилги мамлакат биринчилиги аввалгиларидан нимаси билан фарқ қилди?
– Бу галги чемпионат кўп жиҳатлари билан эсда қоларли бўлди. Яқинда оила қурган эдим. Бу сафар баҳсларимни кузатиш учун оилам, барча яқин дўстларим ташриф буюриб, бир жамоа бўлиб ҳамма жангларда қўллаб-қувватлаб туришди. Шунинг учун мағлуб бўлишга ҳаққим йўқ эди. Кун аввалида мен уларни хурсанд қилмоқчи эдим ва якунда ўз мақсадимга етишдим. Бунинг учун уларга раҳмат.
– Бундан кейин ҳам шу вазнда фаолиятингизни олиб борасизми?
– Ҳа, кейинчалик ҳам -63 кг вазнда иштирок этишда давом этаман. Келаси йил олдимизда Осиё чемпионати ва ўйинлари, жаҳон чемпионати каби катта мусобақалар турибди. Ниятим терма жамоамиз сафида ушбу мусобақаларда шунчаки иштирок этиб эмас, балки олтин медаль билан ватанга қайтиб келиш.
– Мусобақа давомида ёш жиҳатдан Сиздан кичик бўлса ҳам Олимпиада чемпиони Улуғбек Рашитовнинг Сизга секундантлик қилганига гувоҳ бўлдик. Ваҳолангки, кўпчилик ёшликдаги мураббийингиз Павел Хан ёки бошқа катта мураббийни кутган эди.
– Павел ака терма жамоамиз бош мураббийи бўлдилар. Шу боис у кишининг жангда менга мураббийлик қилиши рақибларимга нисбатан озгина ҳурматсизлик бўлар эди. Кейин болаликдан бирга катта бўлган дўстим Улуғбек ёрдамга келди. Йиғинларда у билан бир хонада яшаймиз, бир-биримизни бир қарашда тушуна оламиз. Сўзсиз имо-ишоралар билан нима демоқчилигимизни англайдиган даражада яқинмиз. Унинг менга секундантлик қилиши катта ёрдам берди.
– Нима деб ўйлайсиз, Улуғбекдан яхши мураббий чиқадими?
– Ундан зўр мураббий чиқади. Соҳамизда яхши спортчи келажакда яхши тренер бўла олмайди деган гап бор. Лекин бу ҳаммага ҳам тўғри келмайди. Шу жумладан, Улуғбекка ҳам. Унинг жангда мен билан қўйган тактикаларининг кўпи ўтди. У рақиб билан қандай ишлашни жуда яхши билади.
– Суҳбат учун раҳмат, келгуси фаолиятингизда омад тилаймиз.
– Раҳмат, шу ўринда бир қўшимча қилмоқчиман. Биз билан бирга спортимиз ва муваффақиятларимизни халқимиз билан улашаётган ОАВга, биз учун барча шароитларни яратиб бераётган федерациямиз, МОҚ ва ҳукуматимизга алоҳида миннатдорчилик билдириб ўтмоқчиман.
Маълумот учун, Нияз Пўлатов жорий йил бадиий гимнастика бўйича терма жамоамиз аъзоси, таниқли спортчимиз Сабина Ташкенбаева билан турмуш қурган. Ўз навбатида, биз ҳам ушбу ёш оилага бахт тилаймиз.

Нияз Пулатов: «Из Улугбека Рашитова получится хороший тренер»
Позади чемпионат Узбекистана по таэквондо WT. Предлагаем вашему вниманию интервью с талантливым спортсменом Ниязом Пулатовым, который в очередной раз поднялся на высшую ступень пьедестала почёта:
– Чем первенство страны в этом году отличается от предыдущих?
– Прошедший чемпионат был запоминающимся во многих аспектах. Недавно я женился. На этот раз, чтобы наблюдать за моими поединками, пришла моя семья и все мои близкие друзья поддерживали во всех встречах. Поэтому я не имел права быть побеждённым. А течение дня я хотел сделать их счастливыми, и в итоге я достиг своей цели. Спасибо им за это.
– Будете ли вы продолжать свою деятельность в том же весе?
— Да и дальше буду продолжать участвовать в весе до 63 кг. В следующем году у нас впереди такие крупные турниры, как континентальный чемпионат и Азиатские игры, первенство планеты. Моя цель не просто принять участие в этих соревнованиях в составе нашей сборной, а вернуться на Родину с золотой медалью.
– Во время соревнований мы стали свидетелями того, как Олимпийский чемпион Улугбек Рашитов, хотя и моложе вас по возрасту, стал вашим секундантом. Безусловно, многие ожидали в этой роли увидеть Вашего тренера Павла Хана или другого тренера.
— Павел Хан стал главным тренером Национальной сборной по таэквондо WT. Поэтому тот факт, что этот человек тренирует меня в бою, был бы немного неуважительным по отношению к моим соперникам. Тогда на помощь пришёл мой друг Улугбек, с детства мы вместе. На сборах мы живём с ним в одной комнате, можем понять друг друга с первого взгляда. Мы достаточно близки, чтобы понять, что мы имеем в виду с помощью жестов. На чемпионате республики он мне очень помог .
– Как вы думаете, выйдет ли из Улугбека хороший тренер?
– Из него выйдет отличный тренер. В нашей сфере есть поговорка, что хороший спортсмен не может стать хорошим тренером в будущем. Но это не для всех. В частности, и не для Улугбека. Большая часть тактики, которую он использовал со мной в бою, прошла. Он очень хорошо знает о том как нужно работать с соперником.
— Спасибо за беседу, удачи в дальнейшей деятельности.
— Спасибо Вам. Пользуясь случаем, хочу выразить особую благодарность представителям СМИ, которые делятся нашими успехами с нашим народом, нашей Федерации, НОК и Правительству, создающим для нас все условия.
Для информации, Нияз Пулатов в этом году женился на представительнице сборной Узбекистана по художественной гимнастике, известной спортсменке Сабине Ташкенбаевой. В свою очередь, мы также желаем счастья этой молодой семье.