Комплекс мусобақаларга тайёргарлик кун тартибидаги асосий масала
Мамлакатимизнинг яқин йиллар ичида йирик халқаро мусобақаларни қабул қилиши, уларни юқори савияда ташкил этиш, дунё ареналарида атлетларимизнинг муваффақиятли иштирок этиши Янги Ўзбекистон имижини жаҳон ҳамжамияти олдида кўрсатиш учун айни муддао. Шубҳасиз, бунга катта ҳажмдаги тайёргарлик талаб этилади. Шу мақсадда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигида олдинда турган вазифалар ижросини назорат қилиш, терма жамоаларимиз учун максимал қулайликлар яратиш бўйича йиғилишлар ўтказилмоқда. Унда МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, Қўмита раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов, МОҚ раиси девони раҳбари Мираъзам Мираҳмедов ва Қўмита мутасаддилари иштирок этишди.
Учрашувда федерацияларимиз билан Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик мавзусида ўтказилаётган йиғилишлар хулосасидан келиб чиққан ҳолда терма жамоаларимиздаги асосий контингентни аниқлаб олиш, маҳаллий ва хорижий ўқув-машғулот йиғинларини пухта ишлаб чиқиш, шаффоф ва самарали селекция ишларини олиб бориш асосий мавзулар қаторида турибди. Қайд этиш жоиз, давлатимиз раҳбарининг қўллаб-қувватлаши билан терма жамоаларимиз учун барча шароитлар яратиб берилмоқда. МОҚ мазкур жараёнда давлатимиз ва федерациялар ўртасида боғловчи вазифасини бажариб бермоқда.
Йиғилишда “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига тайёргарлик масаласи ҳам алоҳида ўрин тутмоқда. МОҚ раҳбари «Тошкент-2025» дирекцияси фаолиятини тезроқ йўлга қўйиш, унинг ишчи гуруҳ таркибини шакллантириш, терма жамоаларнинг тайёргарлигини ҳозирдан бошлаш кераклигини таъкидлади. Якунда Рустам Шоабдураҳмонов олдинда турган вазифалар бўйича мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.

1 December 2021 3607
The adoption by our country of major international competitions in the coming years, their organization at a high level, the successful participation of our athletes in large—scale tournaments is a goal that is necessary for the formation of the image of the new Uzbekistan before the world community. Obviously, this requires a lot of preparation. To this end, under the leadership of the head of the NOC, Rustam Shaabdurakhmonov, meetings are held to monitor the implementation of upcoming tasks, create maximum amenities for National teams. The event was attended by Deputy Chairman of the NOC Sherzod Tashmatov, Adviser to the Chairman of the Committee Alisher Karimov, Chief of Staff of the Chairman of the NOC Mirazam Mirakhmedov and responsible persons of the Organization.
Based on the results of the meetings held with our Federations to prepare for the upcoming games in Hangzhou-2022 and Paris-2024, the main topics are determining the main contingent of national teams, careful development of domestic and foreign training camps, conducting transparent and effective selection work. It is worth noting that with the support of the Head of our State, all conditions are being created for National teams. In this process, the NOC acts as a link between our Government and the Federations.
A special place at the meeting is occupied by the issue of preparation for the Asian Youth Games “Tashkent-2025”. The head of the NOC noted the need to establish the activities of the Tashkent-2025 directorate as soon as possible, the formation of its working group, and the preparation of national teams. In conclusion, Rustam Shaabdurakhmanov gave appropriate instructions to the responsible persons on the upcoming tasks.