Ўзбекистон МОҚ янги тараққиёт йўлида 4 та ҳамкорлик меморандумини имзолади
“Hilton Tashkent City” меҳмонхонасида ўтган МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбари ўртасида давом этаётган минтақавий форумнинг асосий қисми якунлангач меҳмонлар Ўзбекистон МОҚга ташриф буюришди. Қўмитамизда меҳмонлар учун экскурсия ташкил этилди. Кичик тур давомида форум иштирокчиларига Қўмитамиз ва унинг қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази фаолияти, бой ўзбек спорти тарихи ҳақида гапириб берилди.
Шундан сўнг ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича ўтказилган мунозараларнинг амалий якуни сифатида Ўзбекистон МОҚ Беларусь, Озарбайжон, Литва МОҚ ва Татаристон Олимпия кенгаши билан ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.
Тадбирни Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов олиб борди. Ҳамкорликнинг янги босқичига қадам қўйиш жараёнида мамлакатимиз номидан Ўзбекистон МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Озарбайжон МОҚ Бош котиби Азер Алиев, Беларусь МОҚ президенти Виктор Лукашенко, Литва МОҚ президенти Дайна Гудзиневичуте ва Татаристон Олимпия кенгаши вакили Марат Бариев иштирок этди.
Якунда Рустам Шоабдураҳмонов ушбу ҳамкорликнинг аҳамияти ҳақида тўхталиб ўтди.
“Авваламбор, барчангизни азим пойтахтимизда мана шундай тадбирда кўриб турганимиздан яна бир бор мамнун эканлигимизни билдириб ўтмоқчимиз. Токио Олимпиадаси кўрсатдики, пандемия бўлишига қарамай бутун дунё спорт йўналишида ўсишга эришмоқда. Мазкур ҳамкорлик лойиҳаларимиз келажакда алоқаларимизни янада мустаҳкамлаш йўлида муҳим аҳамият касб этади”, – деди Ўзбекистон МОҚ раҳбари.
Шундан сўнг, иштирокчилар анъанага мувофиқ ўзара совға алмашишди.
Шунинг билан МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбарлари иштирокидаги минтақавий форумнинг расмий қисми ўз ишини якунлади. Эртага меҳмонлар қадимий Самарқанд шаҳри бўйлаб саёҳатга чиқишади ва бой тарихимиз, маданиятимиз билан янада чуқур танишадилар.

2 November 2021 3464
After the completion of the main part of the regional forum of heads of NOCs of the CIS, Baltic States and Georgia, held at the Hilton Tashkent City hotel, the guests visited the NOCs of Uzbekistan. An excursion was organized for the guests in our committee. During the mini-tour, the forum participants were told about the activities of our committee and the Republican Scientific and Practical Center for Sports Medicine at the NOC, about the history of Uzbek sports.
Then, as a practical conclusion of discussions on further development of cooperation, memoranda were signed with the NOC of Belarus, Azerbaijan, Lithuania and the Olympic Council of the Republic of Tatarstan.
The event was held by the Secretary General of the NOC of Uzbekistan Oybek Kasimov. Chairman of the NOC of Uzbekistan Rustam Shoabdurakhmanov, Secretary General of the NOC of Azerbaijan Azer Aliyev, President of the NOC of Belarus Viktor Lukashenko, President of the NOC of Lithuania Daina Gudzinevichute and representative of the Olympic Council of the Republic of Tatarstan Marat Bariev took part in the preparation for a new stage of cooperation on behalf of our country.
In conclusion, Rustam Shoabdurakhmanov highlighted the importance of this cooperation.
“First of all, we would like to emphasize once again that we are glad to see all of you at such an important event in our native capital. The Tokyo Olympics showed that, despite the pandemic, the whole world continues to grow in the sports direction. These partnership projects are important for further strengthening our ties in the future”" the head of the NOC of Uzbekistan said.
After that, the participants traditionally exchanged gifts.
With this, the official part of the regional forum of heads of NOCs of the CIS, Baltic States and Georgia has completed its work. Tomorrow, the guests will go on a trip to the ancient city of Samarkand and get even deeper acquainted with our rich history and culture.