Тошкентда МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбарлари иштирокидаги минтақавий форум ўз ишини бошлади
Пойтахтимиздаги “Hilton Tashkent City” меҳмонхонасида МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбарлари иштирокидаги минтақавий форум ўз ишини бошлади.
Тадбирда мамлакатимиз номидан Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Ўзбекистон МОҚ раҳбарияти, шунингдек, федерация ва ассоциацияларимиз мутасаддилари иштирок этишди.
Форумни Азиз Абдуҳакимов очиб берди ва меҳмонларга мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, Президентимизнинг соғлом турмуш тарзи тарғиботи, жисмоний тарбия ва спортга қаратаётган эътибори хусусида батафсил маълумот берди. Шундан сўнг Форум координатори, Россия Олимпия қўмитаси Бош котиби ўринбосари, халқаро алоқалар бошқармаси бошлиғи Юрий Юрьев сўз олди. Юрий Николаевич Форумда иштирокчиларни бирма-бир таништириб, бу йилги йиғилишни ўтказишдан мақсад, ўзаро алоқаларни янада мустаҳкамлаш бўйича олиб борилаётган ишлар, режалар хусусида гапириб ўтди.
Тадбирнинг очилиш қисмида Отабек Умаров ҳам ўз фикрлари билан ўртоқлашди:
“Бугунги кунда Собиқ Иттифоқ ҳудудидаги барча мамлакатларни бирлаштирувчи платформалар унчалик кўп эмас. Улар орасида ўзаро тушуниш ва ҳамкорлик муҳити ҳукм сураётганлари унданда камроқ. Қувонарлиси, МОҚ раҳбарлари форуми айнан шундай ҳамкорлик форматларига тааллуқлидир. Бугун 2020 йилдаги мажбурий танаффусдан сўнг биз Тошкентда учрашганимиздан чексиз хурсандман. Мулоқот самимий ва мунозаралар самарали бўлишига чин дилдан умид қиламан. Чунки ундаги умумий мақсад кўз ўнгимизда ўзгараётган дунёда олимпизм тамойиллари ва ғояларини илгари суришга ундайди”.
Шунингдек, Форум давомида Ўзбекистон МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ўз дастури билан маъруза қилди. Унда мамлакатимизнинг спорт соҳасида эришаётган ютуқлари, давлатимиз томонидан соҳани қўллаб-қувватлаш учун қаратилаётган эътибор, атлетларимизнинг халқаро майдонда эришаётган ютуқлари, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларини ўтказиш учун ташланган дастлабки қадам ва бошқа бир бир қатор масалалар хусусида тўхталиб, қуйидаги таклифларни илгари сурди:
Биргаликда Халқаро тоифадаги ҳакамлар ва рефериларни тайёрлашни йўлга қўйиш;
Замонавий спорт ва таълим методикалари, инновацион технологияларни жалб қилган ҳолда мураббийлар, менежерлар, спорт таҳлилчилари ва бошқа мутахассисларни биргаликда тайёрлаш;
– Терма жамоалар учун қўшма халқаро ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, кейин эса турли турнир ва мусобақаларни ўтказиш;
– Спорт тиббиётини ривожлантириш, хусусан, спорт шифокорларининг малакасини ошириш бўйича тажриба алмашиш;
– Спорт фармакологиясини ривожлантириш, спортчилар учун тақиқланмаган дори воситаларини тайёрлаш ва ишлаб чиқариш йўналишидаги ҳамкорликни фаол ривожлантириш.
Бу таклиф форум қатнашчилари томонидан маъқулланди ва келгусида ўзаро малакали кадрларнинг ўзаро тажриба алмашишларини йўлга қўйиш бўйича дастур ишлаб чиқилиш ҳақида келишиб олинди.
Таъкидлаш жоиз, Форум меҳмонлари Тошкент мазкур тадбирга илк бор мезбонлик қилаётган бўлса ҳам, унинг юқори савияда ташкил этилаётганини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Форум давом этмоқда. Олдинда бошқа иштирокчи давлат вакиллари ҳам ўз маърузалари билан иштирок этишади. Бу ҳақида батафсил келгуси хабарларда таништириб ўтамиз.

В Ташкенте начал работу региональный форум глав НОК стран СНГ, Балтии и Грузии
В столичном отеле «Hilton Tashkent City» начал свою работу региональный форум лидеров НОК стран СНГ, Балтии и Грузии.
От имени нашей страны в мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббар Абдувохидов, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов, вице-президент Олимпийского Совета Азии Отабек Умаров, руководство НОК Узбекистана во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, а также ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Азиз Абдухакимов открыл форум и подробно проинформировал гостей о проводимых в нашей стране широкомасштабных реформах, пропаганде здорового образа жизни среди населения, уделяемом Президентом нашего государства внимании к физической культуре и спорту. После этого выступил координатор Форума, заместитель генерального секретаря Олимпийского комитета России, начальник управления международных связей Юрий Юрьев. Юрий Николаевич, представляя участников форума, рассказал о целях проведения встречи в этом году, о проводимой работе по дальнейшему укреплению взаимных связей, а также о предстоящих планах.
Комментируя событие, вице-президент Олимпийского совета Азии Отабек Умаров отметил:
«Не так много существует на сегодняшний день площадок, объединяющих все страны постсоветского пространства. Ещё меньше среди них таких, на которых царит атмосфера подлинного взаимопонимания и партнёрства. К счастью, форум глав НОК относится именно к таким форматам сотрудничества, и я бесконечно рад, что сегодня, после вынужденного перерыва в 2020 году, мы встретились именно в Ташкенте. От всей души надеюсь, что диалог будет искренним, а дискуссии – плодотворными, ведь в конечном счете всё подчинено общей цели – продвижению принципов и идеалов олимпизма в меняющемся у нас на глазах мире».
С докладом со своей программой выступил глава НОК Узбекистана Рустама Шоабдурахмонов. В нём были затронуты достижения нашей страны в области спорта, внимание, уделяемое государством для поддержки отрасли, достижения отечественных атлетов на международной спортивной арене, первый шаг, предпринятый для проведения юношеских Азиатских игр “Ташкент-2025” и ряд других вопросов, были выдвинуты следующие предложения:
-Организация совместной подготовки судей и рефери международной категории;
— Совместная подготовка тренеров, менеджеров, спортивных аналитиков и других специалистов с привлечением современных спортивных и образовательных методик, инновационных технологий;
— Организация совместных международных тренировочных сборов для сборных команд, а затем проведение различных турниров и соревнований;
— Обмен опытом по развитию спортивной медицины, в частности по повышению квалификации спортивных врачей;
— Развитие спортивной фармакологии, активное развитие сотрудничества в области разработки и производства не запрещенных препаратов для спортсменов.
Данное предложение было одобрено участниками форума и достигнута договоренность о разработке программы по налаживанию в дальнейшем обмена опытом между квалифицированными кадрами.
Гости форума, несмотря на то, что Ташкент впервые принимает данное мероприятие, отметили высокий уровень его организации.
Форум продолжается. Впереди с докладами выступят и представители других государств-участников. Мы подробно расскажем об этом в следующих постах.