Тошкентда МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбарлари иштирокидаги минтақавий форум ўз ишини бошлади
Пойтахтимиздаги “Hilton Tashkent City” меҳмонхонасида МДҲ, Болтиқбўйи ва Грузия МОҚ раҳбарлари иштирокидаги минтақавий форум ўз ишини бошлади.
Тадбирда мамлакатимиз номидан Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов, Осиё Олимпия кенгаши вице-президенти Отабек Умаров, Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги Ўзбекистон МОҚ раҳбарияти, шунингдек, федерация ва ассоциацияларимиз мутасаддилари иштирок этишди.
Форумни Азиз Абдуҳакимов очиб берди ва меҳмонларга мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, Президентимизнинг соғлом турмуш тарзи тарғиботи, жисмоний тарбия ва спортга қаратаётган эътибори хусусида батафсил маълумот берди. Шундан сўнг Форум координатори, Россия Олимпия қўмитаси Бош котиби ўринбосари, халқаро алоқалар бошқармаси бошлиғи Юрий Юрьев сўз олди. Юрий Николаевич Форумда иштирокчиларни бирма-бир таништириб, бу йилги йиғилишни ўтказишдан мақсад, ўзаро алоқаларни янада мустаҳкамлаш бўйича олиб борилаётган ишлар, режалар хусусида гапириб ўтди.
Тадбирнинг очилиш қисмида Отабек Умаров ҳам ўз фикрлари билан ўртоқлашди:
“Бугунги кунда Собиқ Иттифоқ ҳудудидаги барча мамлакатларни бирлаштирувчи платформалар унчалик кўп эмас. Улар орасида ўзаро тушуниш ва ҳамкорлик муҳити ҳукм сураётганлари унданда камроқ. Қувонарлиси, МОҚ раҳбарлари форуми айнан шундай ҳамкорлик форматларига тааллуқлидир. Бугун 2020 йилдаги мажбурий танаффусдан сўнг биз Тошкентда учрашганимиздан чексиз хурсандман. Мулоқот самимий ва мунозаралар самарали бўлишига чин дилдан умид қиламан. Чунки ундаги умумий мақсад кўз ўнгимизда ўзгараётган дунёда олимпизм тамойиллари ва ғояларини илгари суришга ундайди”.
Шунингдек, Форум давомида Ўзбекистон МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ўз дастури билан маъруза қилди. Унда мамлакатимизнинг спорт соҳасида эришаётган ютуқлари, давлатимиз томонидан соҳани қўллаб-қувватлаш учун қаратилаётган эътибор, атлетларимизнинг халқаро майдонда эришаётган ютуқлари, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларини ўтказиш учун ташланган дастлабки қадам ва бошқа бир бир қатор масалалар хусусида тўхталиб, қуйидаги таклифларни илгари сурди:
Биргаликда Халқаро тоифадаги ҳакамлар ва рефериларни тайёрлашни йўлга қўйиш;
Замонавий спорт ва таълим методикалари, инновацион технологияларни жалб қилган ҳолда мураббийлар, менежерлар, спорт таҳлилчилари ва бошқа мутахассисларни биргаликда тайёрлаш;
– Терма жамоалар учун қўшма халқаро ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш, кейин эса турли турнир ва мусобақаларни ўтказиш;
– Спорт тиббиётини ривожлантириш, хусусан, спорт шифокорларининг малакасини ошириш бўйича тажриба алмашиш;
– Спорт фармакологиясини ривожлантириш, спортчилар учун тақиқланмаган дори воситаларини тайёрлаш ва ишлаб чиқариш йўналишидаги ҳамкорликни фаол ривожлантириш.
Бу таклиф форум қатнашчилари томонидан маъқулланди ва келгусида ўзаро малакали кадрларнинг ўзаро тажриба алмашишларини йўлга қўйиш бўйича дастур ишлаб чиқилиш ҳақида келишиб олинди.
Таъкидлаш жоиз, Форум меҳмонлари Тошкент мазкур тадбирга илк бор мезбонлик қилаётган бўлса ҳам, унинг юқори савияда ташкил этилаётганини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Форум давом этмоқда. Олдинда бошқа иштирокчи давлат вакиллари ҳам ўз маърузалари билан иштирок этишади. Бу ҳақида батафсил келгуси хабарларда таништириб ўтамиз.

2 November 2021 3724
The regional forum of leaders of NOCs of the CIS, Baltic States and Georgia has started its work in the capital's Hilton Tashkent City hotel.
On behalf of our country, the event was attended by Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan Abdujabbar Abduvokhidov, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, Vice-President of the Olympic Council of Asia Otabek Umarov, the leadership of the NOC of Uzbekistan headed by Rustam Shoabdurakhmonov, as well as responsible persons of Federations and Associations.
Aziz Abdukhakimov opened the forum and informed the guests in detail about the large-scale reforms being carried out in our country, the promotion of a healthy lifestyle among the population, the attention paid by the President of our state to physical culture and sports. After that, the coordinator of the Forum, Deputy Secretary General of the Russian Olympic Committee, Head of the Department of International Relations Yuri Yuryev made a speech. Yuri Nikolaevich, representing the forum participants, spoke about the goals of the meeting this year, about the ongoing work to further strengthen mutual ties, as well as about upcoming plans.
Commenting on the event, the Vice-President of the Olympic Council of Asia Otabek Umarov noted:
"There are not so many sites today that unite all the countries of the post-Soviet space. There are even fewer of them where there is an atmosphere of genuine mutual understanding and partnership. Fortunately, the forum of heads of NOC refers to such formats of cooperation, and I am infinitely glad that today, after a forced break in 2020, we met in Tashkent. I sincerely hope that the dialogue will be sincere and the discussions fruitful, because ultimately everything is subordinated to a common goal - to promote the principles and ideals of Olympism in a changing world before our eyes."
The head of the NOC of Uzbekistan, Rustam Shoabdurakhmonov, made a report with his program. It touched upon the achievements of our country in the field of sports, the attention paid by the state to support the industry, the achievements of domestic athletes in the international sports arena, the first step taken to host the Asian Youth Games “Tashkent-2025" and a number of other issues, the following proposals were put forward:
-Organization of joint training of judges and referees of the international category;
- Joint training of coaches, managers, sports analysts and other specialists with the involvement of modern sports and educational methods, innovative technologies;
- Organization of joint international training camps for national teams, and then holding various tournaments and competitions;
- Exchange of experience in the development of sports medicine, in particular in improving the qualifications of sports doctors;
- Development of sports pharmacology, active development of cooperation in the development and production of non-prohibited drugs for athletes.
This proposal was approved by the forum participants and an agreement was reached on the development of a program to establish further exchange of experience between qualified personnel.
The guests of the forum, despite the fact that Tashkent is hosting this event for the first time, noted the high level of its organization.
The Forum continues. Representatives of other participating States will also make presentations ahead. We will talk about this in detail in the following posts.