Спорт шифокорларимизнинг малакасини янада ошириш режалари муҳокама қилинди
Бугун МОҚ мажлислар залида Қўмита қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказининг (РСТИАМ) Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режалари муҳокама қилинди.
Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, Абдушукур Садиков бошчилигидаги РСТИАМ шифокорлари ва ходимлари иштирок этишди. Йиғилиш аввалида МОҚ раҳбари ютуқларимиз замирида ушбу соҳанинг қанчалик муҳим аҳамият касб этиши баробарида баъзи камчиликлар ҳақида фикр билдирди.
“Барчамизнинг мақсадимиз спортимизда тиббиёт соҳасини ҳам янада ривожлантириш. Президентимиз Токио-2020 тайёргарлик даврида терма жамоаларимизда диетолог, психолог, массажчи каби штат бирликларини очилишида, уларни молиялаштиришда ўзларининг катта ёрдамларини аямадилар ва бу масалани қўллаб-қувватладилар. Эришган ютуқларимизда шифокорларимизнинг ёрдамини алоҳида эътироф этиш ўринли. Уларнинг саъйи-ҳаракати билан Олимпиада давомида ҳеч бир спортчимиздан коронавирусга қарши тестда ижобий натижа чиқмади. Бироқ камчиликларимиз ҳам йўқ эмас. Баъзи спортчиларимиз вазн ташлашдаги муаммолар сабаб кўнгилдагидек иштирок эта олишмади. Шу ва бошқа барча муаммолар устида ишлаб, янги методикаларни қўллаш лозим”, – деди МОҚ раиси.
Йиғилишда Абдушукур Садиков ҳам сўз олиб, соҳадаги камчиликлар ва уларни бартараф этишдаги режалар хусусида тўхталди.
“Олимпиадага тайёргарлик кўрган асосий федерацияларимизнинг баъзиларида мутахассислар етишмовчилиги билинди. Биз ҳам Олимпиададан сўнг ўз камчиликларимизни таҳлил қилдик. Бунда халқаро тажрибанинг камлиги, марказимизнинг бор имкониятларидан тўлиқ фойдалана олмаётганимиз, баъзи терма жамоаларда шифокор ва мураббийларнинг фикрлари номутаносиб келгани каби муаммолар учради”, – деди РСТИАМ директори.
Абдушукур Садиков Марказнинг янги Олимпия циклидаги режалари ҳақида тўхталар экан, шифокорларимизни Россия, Буюк Британия, АҚШ, Польша каби спорт тиббиёти илғор ривожланган мамлакатларга юбориб тажриба алмашишлари, Тошкентда халқаро ўқув-семинарларни кўпроқ ташкил этиш каби устувор мақсадлар ҳақида тўхталди.

29 Октября 2021 3533
Сегодня в конференц-зале НОК состоялось обсуждение планов Республиканского научно-практического центра спортивной медицины (РСТИАМ) при Комитете по подготовке к Азиатским играм-2022 в Ханчжоу и Олимпийским играм-2024 в Париже.
В нем приняли участие председатель НОК Рустам Шоабдурахманов и генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, врачи и сотрудники РСТИАМ во главе с Абдушукуром Садыковым. В начале заседания глава НОК высказал мнение о том, насколько важна эта сфера в свете наших достижений, а также о некоторых недостатках.
“Цель всех нас-дальнейшее развитие медицины в нашем спорте. Наш президент не пожалел своей большой помощи в открытии, финансировании, таких штатных единиц, как диетологи, психологи, массажисты в наших командах во время подготовки к Токио-2020, и поддержал этот вопрос. В наших достижениях уместно отметить помощь наших врачей. С их поведением ни один из наших спортсменов не дал положительного результата в тесте на коронавирус во время Олимпиады. Но и недостатки у нас есть. Некоторые наши спортсмены не смогли принять участие в забеге из-за проблем с сбросом веса. Необходимо работать над этими и всеми другими проблемами, применять новые методики”, – сказал председатель НОК.
На совещании Абдушукур садиков также остановился на недостатках в сфере и планах по их устранению.
“В некоторых из наших основных федераций, которые готовились к Олимпиаде, ощущалась нехватка специалистов. Мы также проанализировали наши недостатки после Олимпиады. При этом возникли такие проблемы, как недостаточный международный опыт, неспособность в полной мере использовать возможности нашего центра, несоразмерность мнений врачей и тренеров в некоторых сборных командах”, – сказал директор РСТИАМ.
Говоря о планах центра на новый олимпийский цикл, Абдушукур Садыков остановился на таких приоритетных целях, как направление наших врачей в такие развитые страны спортивной медицины, как Россия, Великобритания, США, Польша, обмен опытом, организация в Ташкенте международных обучающих семинаров.