Маҳаллий спорт шифокорлари учун маҳорат сабоқлари ўтказилди
МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази Тошкент тиббиёт академияси билан ҳамкорликда «Таянч-ҳаракат тизими патологиялари ва спорт жароҳатларини реабилитация қилишнинг долзарб муаммолари» мавзусида халқаро илмий-амалий семинар ва маҳорат дарси ўтказди. Тадбирда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, РСТИАМ директори Абдушукур Садиков бошчилигидаги мутасаддилар, марказ ходимлари ва спорт шифокорлари иштирок этишди.
Унда россиялик тажрибали шифокор Михаил Эремушкин спорт жароҳатларини тиббий реабилитация қилиш масалалари, А.А.Усманхўжаева эса пандемия даврида артикуляр синдромли беморларни даволаш бўйича клиник тавсиялар мавзусида маъруза қилишди.
Семинар якунида тингловчилар мавзу юзасидан ўзларини қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб олишди. Якуний босқичда федерация (ассоциация)нинг шифокорлари ва массажчилари учун маҳорат дарси бўлиб ўтди. Унда Михаил Эремушкин спортчиларнинг тикланиш босқичларида қўлда терапия ва массаж техникаси бўйича ўз билимлари билан улашди.

29 Октября 2021 3275
Республиканский научно-практический центр спортивной медицины при НОК совместно с Ташкентской медицинской академией провел международный научно-практический семинар и мастер-класс на тему «Патологии опорно-двигательного аппарата и актуальные проблемы реабилитации спортивных травм». В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, ответственные лица во главе с директором РСТИАМ Абдушукуром Садыковым, сотрудники центра и спортивные врачи.
В ней российский опытный врач Михаил Еремушкин рассматривает вопросы медицинской реабилитации спортивных травм, А.A.Усманходжаева выступила с докладом на тему клинических рекомендаций по лечению больных с суставным синдромом во время пандемии.
В конце семинара слушатели получили исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы по теме. На заключительном этапе состоялся мастер-класс для врачей и массажистов Федерации (Ассоциации). В ней Михаил Еремушкин поделился своими знаниями мануальной терапии и техник массажа на этапах восстановления спортсменов.