Маҳаллий спорт шифокорлари учун маҳорат сабоқлари ўтказилди
МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази Тошкент тиббиёт академияси билан ҳамкорликда «Таянч-ҳаракат тизими патологиялари ва спорт жароҳатларини реабилитация қилишнинг долзарб муаммолари» мавзусида халқаро илмий-амалий семинар ва маҳорат дарси ўтказди. Тадбирда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, РСТИАМ директори Абдушукур Садиков бошчилигидаги мутасаддилар, марказ ходимлари ва спорт шифокорлари иштирок этишди.
Унда россиялик тажрибали шифокор Михаил Эремушкин спорт жароҳатларини тиббий реабилитация қилиш масалалари, А.А.Усманхўжаева эса пандемия даврида артикуляр синдромли беморларни даволаш бўйича клиник тавсиялар мавзусида маъруза қилишди.
Семинар якунида тингловчилар мавзу юзасидан ўзларини қизиқтирган саволларига атрофлича жавоб олишди. Якуний босқичда федерация (ассоциация)нинг шифокорлари ва массажчилари учун маҳорат дарси бўлиб ўтди. Унда Михаил Эремушкин спортчиларнинг тикланиш босқичларида қўлда терапия ва массаж техникаси бўйича ўз билимлари билан улашди.

29 October 2021 3271
The Republican Scientific and Practical Center of Sports Medicine at the NOC, together with the Tashkent Medical Academy, held an international scientific and practical seminar and a master class on the topic "Pathology of the musculoskeletal system and current problems of rehabilitation of sports injuries." The event was attended by the chairman of the NOC Rustam Shoabdurakhmanov, responsible persons headed by the director of the RSTIAM Abdushukur Sadykov, employees of the center and sports doctors.
In it, the Russian experienced doctor Mikhail Eremushkin examines the issues of medical rehabilitation of sports injuries, A.A.Usmankhodzhayeva made a report on the topic of clinical recommendations for the treatment of patients with joint syndrome during a pandemic.
At the end of the seminar, the participants received comprehensive answers to their questions on the topic. At the final stage, a master class was held for doctors and massage therapists of the Federation (Association). In it, Mikhail Eremushkin shared his knowledge of manual therapy and massage techniques at the stages of recovery of athletes.