Бутунжаҳон дзюдо куни ёш полвонларимиз учун чинакам байрамга айланди
Маълум қилганимиздек, бугунги Бутунжаҳон дзюдо куни муносабати билан бир қатор тадбирлар ўтказилди. Уларнинг асосийси Ўзбекистон дзюдо федерациясида бўлди.
Тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвони соҳиби Владимир Пятаев, терма жамоа бош мураббийи Илиас Илиадис ва бошқалар сўзга чиқиб, дзюдочиларни байрам билан қутлашди.
«Бугун бутун дунёда бўлгани каби юртимизда ҳам «Халқаро дзюдо куни» кенг нишонланмоқда. Биз ҳам ушбу тадбирга ўз ҳиссамизни қўшаётганимиздан бахтиёрмиз. Фурсатдан фойдаланиб, ўзбек дзюдоси оиласини ушбу кун билан муборакбод этаман. Насиб қилса, яқин келажакда сиз жажжи дзюдочилар халқаро мусобақаларда акаларингиз сингари Ватанимиз шарафини муносиб тарзда ҳимоя қилиб, ўзбек дзюдосининг шонли анъаналарини давом эттирасизлар. Ўз навбатида, спортчиларимизнинг мана шундай замонавий спорт залларида шуғулланишлари учун шароит яратиб бераётган муҳтарам Президентимизга ҳам раҳмат айтаман», – деди МОҚ Бош котиби О.Касимов.
Шундан сўнг Камол Мурадов ва Ўлмас Гуллиев мураббийлигидаги ёш дзюдочиларимиз татамида ўз чиқишлари билан маҳорат ва иқтидорларини намойиш этишди. Фахрийлар номидан сўзга чиққан Владимир Пятаев ёш дзюдочилар акаларининг изидан бориб, уларга муносиб ворис бўлишга чақирди.
Шундан сўнг фахрий меҳмонлар ҳамда ёш дзюдочиларга эсдалик совғалари топширилди. Маросим сўнггида анъанага мувофиқ байрам торти кесилиб, меҳмонларга тортиқ этилди. Барча қатнашчилар эсдалик учун суратга тушишди.
Айни пайтда Навоий вилоятида бўлиб турган МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов ва вилоят ҳокими Қобил Турсунов бошчилигидаги вакиллар ҳам ушбу байрамни ўзгача қарши олишди.
Мутасаддилар навоийлик ёш дзюдочилар билан ўтган тадбирда давлатимиз томонидан спортга қаратилаётган эътибор, бунинг натижасида кашф этилаётган таниқли спортчиларимиз ҳақида айтиб, ёшларимизга катта мотивация беришди. Сўз ўрнида улар ёш полвонларни байрам билан қутлаб, келгуси фаолиятида омад тилаб қолишди.

28 October 2021 4491
As we have already reported, a number of events were held in connection with today's World Judo Day. The main one was the Judo Federation of Uzbekistan.
The event was attended by Secretary General of the National Olympic Committee of Uzbekistan Oybek Kasimov, Chairman of the Council of Veterans of Sports of Uzbekistan Bahodir Mahsitov, holder of the honorary title "Honored Master of Sports of the Republic of Uzbekistan" Vladimir Pyataev, head coach of the national team Ilias Iliadis and others.
"Today, as well as all over the world, the "International Judo Day" is widely celebrated in our country. We are also happy to contribute to this event. Taking this opportunity, I congratulate the family of the Uzbek judoka on this day. In the near future, you, like your fellow judoists, will worthily defend the honor of our Motherland at international competitions and continue the glorious traditions of Uzbek judo. In turn, I would like to thank our esteemed President for creating conditions for our athletes to practice in such modern gyms," said the Secretary General of the NOC O.Kasimov.
After that, young judoists under the leadership of Kamol Muradov and Ulmas Guliyev showed their skills and talent on the tatami. Speaking on behalf of veterans, Vladimir Pyataev urged young judoists to follow in the footsteps of their brothers and become a worthy successor for them.
After that, the honored guests and young judoists were awarded with memorable gifts. At the end of the ceremony, according to tradition, the birthday cake was cut and presented to the guests. All participants were photographed for memory.
The representatives present in Navoi region, headed by the deputy chairman of the NOC, Chairman of the Judo Federation of Uzbekistan Azizjon Kamilov and the governor of the region Kabil Tursunov also met this holiday in a special way.
At the event held with the young judoists of Navoi, the responsible persons told about the attention paid to sports by our state, about the outstanding athletes who open up as a result of this, and gave great motivation to our youth. On the spot, they congratulated the young wrestlers on the holiday and wished them good luck in their future activities.