Бутунжаҳон дзюдо куни ёш полвонларимиз учун чинакам байрамга айланди
Маълум қилганимиздек, бугунги Бутунжаҳон дзюдо куни муносабати билан бир қатор тадбирлар ўтказилди. Уларнинг асосийси Ўзбекистон дзюдо федерациясида бўлди.
Тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, «Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвони соҳиби Владимир Пятаев, терма жамоа бош мураббийи Илиас Илиадис ва бошқалар сўзга чиқиб, дзюдочиларни байрам билан қутлашди.
«Бугун бутун дунёда бўлгани каби юртимизда ҳам «Халқаро дзюдо куни» кенг нишонланмоқда. Биз ҳам ушбу тадбирга ўз ҳиссамизни қўшаётганимиздан бахтиёрмиз. Фурсатдан фойдаланиб, ўзбек дзюдоси оиласини ушбу кун билан муборакбод этаман. Насиб қилса, яқин келажакда сиз жажжи дзюдочилар халқаро мусобақаларда акаларингиз сингари Ватанимиз шарафини муносиб тарзда ҳимоя қилиб, ўзбек дзюдосининг шонли анъаналарини давом эттирасизлар. Ўз навбатида, спортчиларимизнинг мана шундай замонавий спорт залларида шуғулланишлари учун шароит яратиб бераётган муҳтарам Президентимизга ҳам раҳмат айтаман», – деди МОҚ Бош котиби О.Касимов.
Шундан сўнг Камол Мурадов ва Ўлмас Гуллиев мураббийлигидаги ёш дзюдочиларимиз татамида ўз чиқишлари билан маҳорат ва иқтидорларини намойиш этишди. Фахрийлар номидан сўзга чиққан Владимир Пятаев ёш дзюдочилар акаларининг изидан бориб, уларга муносиб ворис бўлишга чақирди.
Шундан сўнг фахрий меҳмонлар ҳамда ёш дзюдочиларга эсдалик совғалари топширилди. Маросим сўнггида анъанага мувофиқ байрам торти кесилиб, меҳмонларга тортиқ этилди. Барча қатнашчилар эсдалик учун суратга тушишди.
Айни пайтда Навоий вилоятида бўлиб турган МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов ва вилоят ҳокими Қобил Турсунов бошчилигидаги вакиллар ҳам ушбу байрамни ўзгача қарши олишди.
Мутасаддилар навоийлик ёш дзюдочилар билан ўтган тадбирда давлатимиз томонидан спортга қаратилаётган эътибор, бунинг натижасида кашф этилаётган таниқли спортчиларимиз ҳақида айтиб, ёшларимизга катта мотивация беришди. Сўз ўрнида улар ёш полвонларни байрам билан қутлаб, келгуси фаолиятида омад тилаб қолишди.

28 Октября 2021 4498
Как мы уже сообщали, в связи с сегодняшним Всемирным днем дзюдо был проведен ряд мероприятий. Главным из них стала Федерация дзюдо Узбекистана.
На мероприятии выступили Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, председатель совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов, обладатель почетного звания «Заслуженный мастер спорта Республики Узбекистан» Владимир Пятаев, главный тренер сборной команды Илиас Илиадис и другие.
«Сегодня, как и во всем мире, в нашей стране широко отмечается» Международный день дзюдо". Мы также рады внести свой вклад в это событие. Пользуясь случаем, поздравляю семью узбекского дзюдоиста с этим днем. В ближайшем будущем вы, как и ваши братья-дзюдоисты, достойно будете защищать честь нашей Родины на международных соревнованиях и продолжите славные традиции узбекского дзюдо. В свою очередь, хочу поблагодарить нашего уважаемого Президента За создание условий для занятий наших спортсменов в таких современных спортивных залах», – сказал генеральный секретарь НОК О.Касимов.
После этого молодые дзюдоисты под руководством Камола Мурадова и Улмаса Гулиева показали свое мастерство и талант на татами. Выступая от имени ветеранов, Владимир Пятаев призвал юных дзюдоистов идти по стопам своих братьев и стать для них достойным преемником.
После этого почетные гости и юные дзюдоисты были награждены памятными подарками. В конце церемонии по традиции праздничный торт разрезали и преподнесли гостям. Все участники сфотографировались на память.
Присутствующие в Навоийской области представители во главе с заместителем председателя НОК, председателем федерации дзюдо Узбекистана Азизжоном Камиловым и хокимом области Кабилем Турсуновым также по-особенному встретили этот праздник.
На мероприятии, прошедшем с молодыми дзюдоистами Навои, ответственные лица рассказали о внимании, уделяемом спорту со стороны нашего государства, о выдающихся спортсменах, открывающихся в результате этого, и дали большую мотивацию нашей молодежи. На месте они поздравили юных борцов с праздником и пожелали удачи в дальнейшей деятельности.