Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик режалари муҳокама қилинмоқда
Давлатимиз раҳбари жорий йилнинг 13 август куни Олимпиячиларимизни қабул қилар экан, Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик доирасида бир қатор масалалар юзасидан муҳим кўрсатмалар бериб ўтган эди. МОҚ раҳбарияти бу борада тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда тайёргарлик ишларини бошлаб юборган.
Ана шундай тадбирлардан бири Қўмитанинг кичик мажлислар залида Вазирлар Маҳкамаси, Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда МОҚ мутасаддилари иштирокида ўтказилди.
Йиғилиш давомида бу борадаги асосий йўналишлар, хусусан, иқтидорли спортчиларни саралаш, спорт турлари бўйича халқаро мутахассисларни тайёрлаш, Олимпия ва Паралимпия захиралари коллежлари ва спорт академиялари фаолияти, мураббийлар малакасини ошириш, терма жамоаларимизга кучли хорижий мутахассисларни жалб қилиш каби масалалар кўрилди. Шунингдек, терма жамоаларимиз учун маҳаллий ва халқаро ўқув-машғулот йиғинларини кўриб чиқиш, фақатгина кучли жамоалар билан спарринг ва ўртоқлик беллашувлари ташкил этиш каби йўналишларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Қайд этиш жоиз, суҳбат давомида жамоавий спорт турлари ҳақида ҳам муҳокама олиб борилди. Мутасаддилар бу йўналишдаги терма жамоаларимизнинг ҳозирги ҳолати, Олимпиада йўлланмаси учун имкониятлари, уларни янада кучайтириш каби масалалар бўйича фикр алмашишди.

26 Октября 2021 3297
Глава нашего государства, принимая наших олимпийцев 13 августа текущего года, дал важные указания по ряду вопросов в рамках подготовки к Олимпиаде Париж-2024. Руководство НОК начало подготовительные работы в этом направлении в сотрудничестве с соответствующими организациями.
Одно из таких мероприятий состоялось в малом зале заседаний комитета с участием должностных лиц Кабинета Министров, Министерства туризма и спорта и НОК.
В ходе совещания были рассмотрены основные направления в этом направлении, в частности, отбор талантливых спортсменов, подготовка международных специалистов по видам спорта, деятельность колледжей и спортивных академий Олимпийского и Паралимпийского резервов, повышение квалификации тренеров, привлечение в сборные команды сильных зарубежных специалистов. Также были затронуты такие направления, как рассмотрение местных и международных тренировочных сборов для национальных сборных, организация спаррингов и товарищеских матчей только с сильными командами.
Стоит отметить, что в ходе беседы также обсуждались командные виды спорта. Ответственные лица обменялись мнениями по таким вопросам, как текущее состояние сборных команд в этом направлении, возможности для путевок на Олимпиаду, их дальнейшее усиление.