Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси раҳбариятида ўзгариш
Бугун МОҚда Ўзбекистон ўқ отиш федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси раиси Ойбек Норинбоев, Ўзбекистон Республикаси Мудофаасига кўмаклашувчи “Ватанпарвар” ташкилоти мутасаддилари, вилоят бўлими вакиллари ва ОАВ иштирок этишди.
Конференциянинг кун тартибидан федерациянинг 2021 йилдаги фаолиятига бағишланган ҳисоботни кўриб чиқиш, вилоят бўлимлари ишини кучайтириш ва федерация раиси ўринбосарлигига янги вакил сайлаш масалалари ўрин олди.
Тадбирни олиб борган федерация бош котиби Мардон Давронов биринчи ва иккинчи масалалар, жумладан, Токио-2020 циклида қилинган ишлар, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик, бунда вилоят бўлимлари билан ишлашни кучайтириш тўғрисида тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг, кун тартибининг асосий масаласига навбат берилди. Унга кўра, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирининг ўринбосари Ҳамдам Қаршиев номзоди федерация раиси ўринбосари лавозимига кўрсатилди. Иштирокчилар номзодни бир овоздан маъқуллашди ва Ҳамдам Алиқулович Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси раиси ўринбосари этиб сайланди.
Ўз ўрнида, Ҳамдам Қаршиев сўз олиб, билдирилган ишончни оқлаш, спортимиз ривожига ҳисса қўшиш учун бор имкониятини ишга солишини айтиб ўтди. Шу тариқа, Ўзбекистон ўқ отиш федерацияси раҳбарияти таркиби қуйидаги кўринишга келди:
Федерация раиси: Норинбоев Ойбек Қобилжонович
Федерация раисининг биринчи ўринбосари: Қодиров Дониёр Бахтиёрович
Федерация раисининг ўринбосарлари: Қаршиев Ҳамдам Алиқулович ва Еналиев Рамиз Равильевич
Шундан сўнг, Рустам Шоабдураҳмонов ва Ойбек Норинбоев сўз олиб, Президентимиз Шавкат Мирзиёев бошчилигида давлатимизнинг спортни ривожлантиришга қаратаётган эътибори ва қўллаб-қувватлаши, олдинга қўйилган режалар хусусида тўхталиб, Ҳамдам Қаршиевга янги лавозимида омад ва зафарлар тилаб ўтишди.
Шу тариқа, Ўзбекистон ўқ отиш федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

26 Октября 2021 6768
Сегодня в Национальном олимпийском комитете прошла внеочередная отчётно-выборочная конференция федерации стрелкового спорта Узбекистана. В мероприятии принимали участие Председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, руководитель федерации стрелкового спорта Узбекистана Ойбек Норинбаев, пресдтавители ОСО «Ватанпарвар», тренера федерации, спортсмены, представители областных подразделений и СМИ.
Мероприятие открыл Генеральный секретарь Федерации стрелкового спорта Узбекистана Мардонбек Давранов. Следует отметить, что в повестке дня конференции было три вопроса:
1. Отчёт о проделанной работе Федерации за 2021 год.
2. Программа улучшения работы областных отделений Федерации.
3. Избрание заместителя председателя федерации стрелкового спорта Узбекистана.
В своем выступлении М. Давранов ознакомил присутствующих с отчётом о проделанной работе Федерации, отметил, что узбекский стрелковый спорт с каждым годом развивается, и с целью тщательной подготовки к таким крупным комплексным соревнованиям, Ханчжоу-2022 и Париж-2024, важно уделять особое внимание областным отделениям федерации.
Затем на пост заместителя председателя федерации стрелкового спорта Узбекистана была выдвинута кандидатура заместителя Министра обороны по воспитательной и идеологической работе Каршиева Хамдама Аликуловича. Участники конференции единогласно поддержали его кандидатуру и таким образом Х.Каршиев стал заместителем председателя федерации стрелкового спорта Узбекистана.
В свою очередь Хамдам Аликулович пообещал, что оправдает оказанное ему доверие. Также, и Ойбек Норинбаев отметил, что Хамдам Аликулович является истинным патриотом своей страны, и в тоже время очень ответственным человеком, и то, что работать с таким опытным специалистом очень большая честь.
Состав руководства Федерации стрелкового спорта Узбекистана сформирован:
• Председатель Норинбаев Ойбек Кабилжанович
• Первый заместитель председателя Кадиров Дониёр Бахтиёрович (в н.в. заместитель советника Президента Республики Узбекистан по вопросам координации деятельности правоохранительных и контролирующих органов)
• Заместитель председателя Каршиев Хамдам Аликулович (в н.в. Заместитель министра обороны)
• Заместитель председателя Еналиев Рамиз Равильевич
В завершении мероприятия выступили Председатель Национального Олимпийского комитета Рустам Шаабдурахманов и Председатель Федерации стрелкового спорта Узбекистана Норинбаев Ойбек Кабилжанович, выразив благодарность руководству страны за оказываемую поддержку и создаваемые возможности.
Таким образом, внеочередная отчётно-выборочная конференция федерации стрелкового спорта Узбекистана завершила свою работу.