Бош Ассамблеяда ўзаро ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Грециянинг Крит ороли мезбонлик қилган Миллий Олимпия қўмиталари ассоциациясининг (МОҚА) навбатдаги Бош Ассамблеяси ўз якунига етди. Ассамблеянинг иккинчи куни доирасида иштирокчилар бир қатор масалаларни муҳокама қилишди.
Аввал хабар берганимиздек, ушбу тадбирда Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов бошчилигидаги делегация қатнашмоқда. Тадбир давомида вакилларимиз ХОҚ президенти Томас Бах, МОҚАнинг амалдаги раҳбари Робин Митчел ва ташкилот Бош котиби Гунилла Линдберг, Бутунжаҳон таэквондо WT федерацияси президенти Чунгвон Чои, Халқаро камондон отиш федерацияси ва Туркия МОҚ президенти Угур Эрденер, Бутунжаҳон енгил атлетика федерацияси биринчи вице-президенти ва Украина МОҚ президенти Сергей Бубка, Россия Олимпия қўмитаси президенти Станислав Поздняков ва бошқа бир қатор юқори мартабали раҳбарлар билан учрашиб, Ассамблеяда кўтарилган масалалар юзасидан ўзаро фикр алмашилди ва келажакда ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш бўйича суҳбат олиб боришди. Шунингдек, мутасаддиларимиз Ассамблеяда қатнашган МДҲ, Болтиқ бўйи ва Грузия мамлакатлари МОҚ раҳбарлари билан ҳам учрашиб, уларни 2-4 ноябрь кунлари Тошкентда бўлиб ўтадиган халқаро форумга таклиф этишди.
Якунда МОҚА раҳбариятига ташкилотнинг навбадаги Бош Ассамблеяси муваффақиятли ўтгани, Греция МОҚ президенти Спирос Капралосга эса тадбирга юқори савияда мезбонлик қилгани учун Қўмитамиз номидан миннатдорчилик билдириб, эсдалик совғалари тақдим этилди. Учрашув давомида Ойбек Касимов Ўзбекистон МОҚ ушбу халқаро ташкилот билан чуқур дўстона алоқаларни давом эттиришдан миннатдор эканини билдириб ўтди.

26 October 2021 2988
The regular General Assembly of the Association of National Olympic Committees (ANOC), which is being held by the Greek island of Crete, has come to its conclusion. During the second day of the Assembly, the participants discussed a number of issues.
As we reported earlier, the event is attended by a delegation headed by the Secretary General of the NOC of Uzbekistan Oybek Kasimov. During the event, our representatives met with IOC President Thomas Bach, acting Head of the IOC Robin Mitchell and Secretary General of the Organization Gunilla Lindberg, President of the World Taekwondo Federation WT Chungwon Choi, President of the International Archery Federation and the IOC of Turkey Ugur Erdener, First Vice-President of the World Athletics Federation and President of the IOC of Ukraine Sergey Bubka, President of the Russian Olympic Committee Stanislav Pozdnyakov and a number of other high-ranking leaders, the assembly exchanged views on the issues raised, there was also a conversation on further strengthening of mutually beneficial cooperation. Our officials also met with the heads of the NOC of the CIS, Baltic States and Georgia, who took part in the Assembly, and invited them to the international forum, which will be held on November 2-4 in Tashkent.
In conclusion, on behalf of our committee, gratitude was expressed to the leadership of ANOC for the successful holding of the Organization's General Assembly in Navba, and to the President of the Greek NOC Spyros Kapralos for organizing the event at a high level and gifts were presented. During the meeting, Oybek Kasimov expressed gratitude to the NOC of Uzbekistan for continuing deep friendly relations with this international organization.