Ойбек Касимов бошчилигидаги Қўмитамиз вакиллари МОҚА Бош Ассамблеясида иштирок этишмоқда
Бугун Грециянинг Крит оролида Миллий Олимпия қўмиталари ассоциацияларининг (МОҚА) XXV Бош Ассамблеяси ўз ишини бошлади. 2 кун давом этадиган ушбу тадбирда мамлакатимиз номидан МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов бошчилигидаги мутасаддилар, жумладан МОҚ раиси девони раҳбари Мирағзам Мираҳмедов ва МОҚ раиси маслаҳатчиси Шерзод Асатуллаев ҳам иштирок этмоқда.
Ассамблеянинг бугунги тадбирида Халқаро Олимпия қўмитаси президенти Томас Бах, МОҚАнинг амалдаги раҳбари Робин Митчел ва бошқа мутасаддилар иштирок этиб, кун тартибидаги масалалар юзасидан ўз фикрларини билдириб ўтишди.
Таъкидлаш жоиз, эпидемиологик вазият сабаб ташкилотга аъзо 205 мамлакатдан 155 таси онлайн иштирок этмоқда. Бу коронавирус пандемияси бошлангандан бери спорт ташкилотлари раҳбарларини бирлаштирган энг катта тадбир бўлиб турибди. Маросимда Томас Бах нутқ сўзлаб, ортда қолган Токио-2020 Олимпия ўйинларини муваффақияти ташкил этишда ёрдам берган Япония ҳукуматига Олимпия оиласи номидан миннатдорчилик билдириб ўтди.
Режага кўра, Бош Ассамблея давомида коронавирус сабаб минтақаларда Олимпия ҳаракатини ривожлантириш йўлида юзага чиққан масалаларни ўрганиш, мавжуд муаммоларни бартараф этиш ва янги стратегик режаларни муҳокама қилиш кўзда тутилган.
Маълумот учун, МОҚА 1979 йил жаҳондаги барча Олимпия қўмиталарининг қизиқишларини ўрганиш, манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида ташкил этилган. Ташкилотнинг сўнгги Бош Ассамблеясига 2019 йил Қатарнинг Доха шаҳри мезбонлик қилган эди.

24 Октября 2021 3237
Представители нашего комитета во главе с Ойбеком Касимовым принимают участие в Генеральной Ассамблее АНОКА
Сегодня на греческом острове Крит начала свою работу XXV Генеральная Ассамблея ассоциаций Национальных олимпийских комитетов (АНОК). В мероприятии, которое продлится 2 дня, принимает участие и делегация НОК Узбекистана в составе Генерального секретаря Ойбека Касимова, руководителя администрации председателя НОК Мирагзама Мирахмедова и советника главы НОК Шерзода Асатуллаева.
Следует отметить, что данное мероприятие является самым масштабным событием с начала пандемии коронавируса, собравшим лидеров спортивных организаций со всего мира. При этом, из-за сохраняющейся сложной эпидемиологической ситуации 155 из 205 стран-членов организации участвуют в работе Генассамблеи в онлайн-режиме.
В сегодняшнем заседании Генеральной Ассамблеи участвовали президент Международного олимпийского комитета Томас Бах, действующий глава АНОК Робин Митчел и другие официальные лица, которые высказали свои мнения по вопросам повестки дня. Томас Бах в своём выступлении также поблагодарил от имени олимпийской семьи правительство Японии за прекрасную организацию недавно завершившихся летних Олимпийских игр в Токио.
В ходе работы Генеральной Ассамблеи планируется рассмотреть вопросы развития Олимпийского движения в различных странах на фоне распространения коронавируса, выработать предложения по решению возникающих проблем и обсудить новые стратегические планы.
Для справки: АНОК была создана в 1979 году с целью изучения и защиты интересов всех Олимпийских комитетов мира. Последняя Генеральная Ассамблея Организации была проведена в 2019 году в городе Доха, Катар.