Илк марта боксдаги икки улкан жамоа жаҳон чемпионати олдидан бирга матбуот анжуманида қатнашди
25 октябрь – 6 ноябрь кунлари Сербиянинг Белград шаҳрида бокс бўйича эркаклар ўртасида жаҳон чемпионати ўтказилади. Бугун пойтахтимиздаги “Orient Finance Bank” бош офисининг анжуманлар залида ушбу жаҳон чемпионатида қатнашадиган терма жамоамиз аъзолари иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон бокс федерацияси бош котиби Муроджон Мамадалиев, Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Марат Қурбонов, Куба бокс федерацияси президенти Альберто Пуиг, Куба терма жамоаси бош мураббийи Роландо Асебал ҳамда Ўзбекистон терма жамоасининг 13 нафар боксчиси, кубалик боксчилар ва жаҳон чемпионатига борадиган мураббийларимиз иштирок этишди.
Қайд этиш жоиз, жорий йилнинг 13 август куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Олимпиячиларимизни қабул қилар экан, хориждаги энг кучли мактаб, терма жамоа ва марказлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича йўналиш берган эдилар. Мазкур йиғинга Кубанинг танлаб олиниши бежиз эмас. Унда боксчиларимиз билан Кубанинг 4 нафар Олимпия чемпионлари иштирок этди. Ўзбекистон бокс федерацияси Давлатимиз раҳбари берган топшириққа биноан ушбу спорт турида дунёнинг энг кучли жамоаларидан бирини йиғинга жалб қилди. Бу билан Куба боксининг методикаси, услуби билан яқиндан танишиб, тажриба алмашдик. Шу тариқа, сўнгги икки Олимпия ўйинларининг ғолиблари биргаликда машғулот олиб боришди. Ёдингизда бўлса, Рио-2016 Олимпиадасида Ўзбекистон, Токио-2020да эса Куба жамоаси ушбу спорт турида умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритган эди.
Анжуман давомида Куба бокси раҳбари ўзаро ҳамкорлик ҳақида алоҳида тўхталиб ўтди.
“Дунёнинг энг кучли жамоаларидан бири билан ўтган ушбу йиғин биз учун ҳар томонлама фойдали бўлади, деб ўйлаймиз. Менимча, жаҳон чемпионатида медаллар учун асосий кураш 4 терма жамоа ўртасида кечади. Улар қаторига Куба ва Ўзбекистон ҳам киради. Мусобақада қайси жамоа 3 та олтин медаль қўлга кирита олса, катта эҳтимол улар умумжамоа ҳисобида етакчи бўлишади. Агар биз ЖЧда муваффақиятли иштирок этсак, бунда Ўзбекистоннинг ҳам ҳиссаси катта бўлади. Боиси бу жамоа билан йўлга қўйилган қўшма йиғин бизнинг тажрибамизни янада ошишига катта хизмат қилди. Бунинг учун Ўзбекистон бокс федерациясига миннатдорчилик билдираман”, – деди Альберто Пуиг.
Шунингдек, жамоамиз бош мураббийи Марат Қурбонов ҳам йигитларимиз мусобақага яхши тайёргарлик олиб боргани, барча юқори спорт формасида эканини таъкидлаб, яратилган шароитлар учун ҳукуматимизга миннатдорчилик билдириб ўтди.
«Таркиб ҳақида гапирадиган бўлсак, ёшлик шижоати ва улкан тажрибани уйғунлаштиришга ҳаракат қилдик. Сербияга кўплаб ёшларни олиб кетяпмиз. Бундан кўзланган мақсад 2023 йил Тошкентда бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионати ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига ҳозирдан кучли жамоани шакллантириш. Шу боис таркибда кўплаб ёш боксчиларни учратиш мумкин», – деди Марат Галиевич.
Қолаверса, Муроджон Мамадалиев ҳам бу борадаги фикрлари билан қуйидагича ўртоқлашди:
«Қўшма йиғин тайёргарликнинг сўнгги босқичи бўлди. Унга давлатимиз томонидан барча шароитлар яратиб берилди. Бу йиғин терма жамоамиз учун жуда ҳам фойдали бўлди».
Анжуман давомида жаҳон чемпионатида иштирок этадиган Ўзбекистон терма жамоаси таркиби расман эълон қилинди. Унга кўра, бўлажак дунё биринчилигида юртимиз шарафини қуйидаги боксчилар ҳимоя қиладилар:
-48 кг: Нодиржон Мирзаҳмедов
-51 кг: Ҳасанбой Дўсматов
-54 кг: Шаҳобиддин Зоиров
-57 кг: Миразизбек Мирзаҳалилов
-60 кг: Абдумалик Халаков
-63.5 кг: Мужибилло Турсунов
-67 кг: Асадхўжа Мўйдинхўжаев
-71 кг: Шаҳрам Ғиёсов
-75 кг: Саиджамшид Жаъфаров
-80 кг: Одилжон Асланов
-86 кг: Шоҳжаҳон Абдуллаев
+92 кг: Лазизбек Муллажонов
Шунингдек, анжуман иштирокчилари мусобақа олдидан ўз фикрларини билдириб ўтишди. Қолаверса, ОАВ ходимлари ўзларини қизиқтирган саволлар билан мурожаат қилиш имконига эга бўлишди.

21 October 2021 4453
Representatives of the Uzbekistan and Cuba boxing teams took part in a press conference before the World Cup
The men's World Boxing Championship will be held in Belgrade (Serbia) from October 25 to November 6. A press conference with boxers who will take part in the World Championship was held today in the conference hall of the head office of Orient Finance Bank.
The event was attended by Secretary General of the Boxing Federation of Uzbekistan Murod Mamadaliyev, head coach of the national team of Uzbekistan Marat Kurbanov, President of the Boxing Federation of Cuba Alberto Puig, head coach of the national team of Cuba Rolando Acebal, 13 members of the team of Uzbekistan, boxers of Cuba and coaches.
It should be noted that on August 13 of this year, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received our Olympians and instructed them to establish cooperation with the strongest schools, national teams and centers of the world in time for the meeting. It was not for nothing that Cuba was chosen to hold a joint gathering. Our boxers and 8 representatives of Cuba, among whom 4 are Olympic champions, were involved in the TCB. In accordance with the instruction of the head of our state, the Boxing Federation of Uzbekistan invited one of the strongest teams in the world in this sport. Thanks to the collection, we learned about the methodology and style of Cuban boxing, exchanged experiences. Thus, the winners of the last two Olympic Games trained together. For information, at the Rio 2016 Olympics, the Uzbek team became the first in the team competition, and in Tokyo 2020 - the Cuban team.
During the event, the head of the Cuban Boxing Federation emphasized mutual cooperation.
"We believe that the training camp with one of the best and strongest teams in the world will benefit us. I think that the fight for medals at the World Cup will be among 4 teams, among them there are Cuba and Uzbekistan. The team that manages to win three gold medals is likely to take first place in the team standings. If the Cuban national team succeeds at the World Cup, then Uzbekistan will also be credited with this, since the joint training camp with your national team has helped to increase experience. I express my gratitude to the Boxing Federation of Uzbekistan for this," said Alberto Puig.
Also, the head coach of the Uzbek national team, Marat Kurbanov, noted that our boxers were preparing hard for the World Cup and that they all achieved high athletic form, expressing gratitude to the government for the conditions created.
"When choosing boxers in the squad, we tried to combine the desire of young people and a lot of experience. We have attracted a lot of young boxers to participate in the World Cup. Our goal is to form a strong national team before the 2023 World Cup in Tashkent and the Paris 2024 Olympics. Therefore, you can see talented young people in the composition," Marat Galievich said.
Also, Murod Mamadaliyev expressed his opinion on this matter.
"The joint training camp was the last stage of preparation. The State has created all the necessary conditions. This training camp has been useful for our national team."
During the press conference, the names of Uzbek boxers who will take part in the World Championship were officially announced:
-48 kg: Nodirjon Mirzakhmedov
-51 kg: Hasanboy Dusmatov
-54 kg: Shakhobiddin Zoirov
-63.5 kg: Muzhiello Tursunov
-67 kg: Asadhuzha Muidinhuzhaev
-71 kg: Shahram Giyasov
-80 kg: Odiljon Aslanov
-86 kg: Shokhzhakhon Abdullayev
-92 kg: Madiyar Saidrakhimov
+92 kg: Lazizbek Mullazhonov
Also, the boxers expressed their opinion before the World Championship. In addition, media representatives asked questions of interest to themselves.