Рустам Шоабдураҳмонов БЎСМ ва ИБЎСМ мутасаддилари билан учрашди
Маълумки, Болалар-ўсмирлар спорт мактаби (БЎСМ) ҳамда Ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактаблари (ИБЎСМ) терма жамоаларимизга кучли захира вакилларини етказиб берувчи, ёшларимизнинг мунтазам жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланишларини таъминлаб турувчи масканлар ҳисобланади. МОҚ раҳбари бугун пойтахтимиздаги ана шундай даргоҳ мутасаддилари билан учрашди.
Учрашув Олмазор туманидаги мактаблардан бирида ўтди. Унда, шунингдек, Туризм ва спорт вазирлигининг Тошкент шаҳар бошқармаси вакиллари, БЎСМ ва ИБЎСМ раҳбарияти, МОҚ ходимлари иштирок этишди.
Йиғилишда МОҚ раҳбари ушбу бўғин олий спортда эришиладиган улкан ютуқларимизнинг асосий таянчларидан бири эканини алоҳида таъкидлаб ўтди.
“Ҳурматли Президентимиз илгари сураётган оммавий спорт тарғиботининг асоси Сизлардан бошланади. Юқори натижаларга эришишни мақсад қилаётган эканмиз, барча бўғинлар биргаликда тизимли ишга тушишини йўлга қўйишимиз керак. Олдимизда турган Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларидан сўнг ўтадиган комплекс мусобақаларга ёшларимизни ҳозирдан тайёрлаб боришимиз керак. Бу бўйича барча федерацияларимиз билан янги стратегияларни муҳокама қилиб чиқяпмиз. Ҳа, соҳада қатор муаммолар мавжуд. Айниқса, Олимпия захиралари коллежлари, ЎзДЖТСУда бу борадаги қабул масаласи шулар жумласидан. Барчасини биргаликда муҳокама қилиб, уларга ечим топамиз”, – деди МОҚ раҳбари.
Суҳбат давомида “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига қуриладиган янги объектлардан унумли фойдаланиш, спорт оммавийлигини янада тарғиб қилиш мақсадида уларни тўғри ишлатиш каби мавзуларда фикрлар билдирилди. Шунингдек, МОҚ раҳбари яқинлашиб келаётган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида барчани фаол иштирок этишга чорлаб қолди.

14 October 2021 3613
Rustam Abdurakhmanov met with the responsible persons of the Children's and Youth Sports School and the Specialized Children's and Youth Sports School of the Olympic Reserve
As you know, children's and youth sports schools and specialized children's and youth sports schools are educational institutions that provide a powerful reserve for our national teams, regular physical education and sports for our youth. Today, the Chairman of the NOC met with the responsible persons of these institutions.
The event was organized in one of the schools of Almazar district. The meeting was also attended by representatives of the Tashkent City Administration of the Ministry of Tourism and Sports, heads of youth sports schools and sports schools, employees of the NOC.
"The basis of mass sports propaganda, which is put forward by our President, is directly related to you. To achieve the goals, we all need to establish systematic work. Already now we need to prepare the younger generation for the competitions that will take place after the Hangzhou-2022 Asian Games and the Paris-2024 Olympics. On this occasion, we are discussing new strategic plans with each federation. Yes, there are a number of problems. In particular, regarding admission to the college of the Olympic Reserve and UzGUFKiS. But we will consider all the problems together and find a solution," said the head of the NOC.
During the meeting, the sides exchanged views on the effective use of new facilities being built for the Tashkent-2025 Asian Youth Games, their use for further popularization of sports. The head of the NOC also called on everyone to take an active part in the upcoming presidential elections of the Republic of Uzbekistan.