Ханчжоу-2022, Париж-2024: Денис Истоминни таркибда яна кўрамизми?
Терма жамоаларимизнинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаларига қаратилган йиғилишлар давом этмоқда. Ана шундай учрашувлардан бири Ўзбекистон теннис федерацияси билан ўтказилди. Учрашувни МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов олиб борди. Унда, шунингдек, Ўзбекистон теннис федерацияси бош котиби Ирода Тўлаганова, терма жамоа мураббийлари ва Қўмитанинг мутасадди вакиллари иштирок этишди.
Шубҳасиз, кўпчиликни янги Олимпиада циклида ҳам Денис Истоминнинг иштирок этиши ҳақидаги савол қизиқтирган. Бу борада Ирода Тўлаганова шундай изоҳ берди:
“Ҳозирда терма жамоамиз вакилларидан фақат 4 нафар теннисчи: Денис Истомин, Ҳумоюн Султонов, Санжар Файзиев ва Сергей Фомин АТР ва Челленжер таснифига кирувчи мусобақаларда иштирок эта олади. Айнан ушбу мусобақалар орқали Олимпиадага йўлланма берувчи рейтинг ўрнига кириш мумкин. Уларнинг ортидан келаётган бир қатор умидли ёшларимиз бор, аммо уларнинг юқори даражага чиқиши учун вақт керак”.
13 август куни давлатимиз раҳбари Олимпиячиларимизни қабул қилар экан, Париж-2024 Олимпия ўйинларига жамоавий спорт турларида ҳам йўлланмалар қўлга киритиш бўйича топшириқ берган эди. Ўзбекистон баскетбол федерацияси билан ўтган суҳбатда мазкур вазифани амалга ошириш ечимлари муҳокама қилинди. Маълумки, баскетболнинг 2 йўналиши Олимпия ўйинларига киритилган. Суҳбат давомида жамоаларимизнинг лицензион мусобақага тайёргарлиги учун керакли шароитларни яратиш, узликсиз ўқув-машғулот йиғинларини ташкил қилиш каби масалалар кўрилди.
Шунингдек, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси мутасаддилари шахсий йўналишдан ташқари жамоавий дастурда ҳам йўлланма қўлга киритиш асосий мақсад эканини таъкидлашди. Суҳбатда бу борада аҳамият қаратилиши керак бўлган қўшимча факторлар муҳокама қилинди. Қайд этиш жоиз, регламентга кўра, қиличбозликда жамоавий йўлланмага эга бўлган терма жамоалар шахсий дастурга ҳам бир вақтнинг ўзида 4 та лицензияга эга бўлишади.
Шунингдек, кучли жамоа шакллантирётган Ўзбекистон ўқ отиш спорти федерацияси билан ҳам қатор истиқболли режалар муҳокама қилинди. Йиғилиш давомида мутасаддиларга олдинга қўйилган мақсадни амалга ошириш бўйича қўшимча тавсиялар берилиб, камчиликлар кўриб чиқилди.

13 October 2021 3326
Meetings dedicated to the consideration of preparation plans for the Hangzhou-2022 Asian Games and the Paris-2024 Olympic Games are continuing. One of these events was held with the Tennis Federation of Uzbekistan. The meeting was led by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov. It was also attended by the Secretary General of the Tennis Federation of Uzbekistan, Iroda Tulyaganova, coaches of the national team and officials of the Committee.
Of course, many people are interested in the question of whether Denis Istomin will be included in the national team in the new Olympic cycle. This question was commented by Iroda Batyrovna:
"Currently, only four representatives of the national team — Denis Istomin, Humayun Sultanov, Sanzhar Fayziev and Sergey Fomin can participate in tournaments from the ATP and Challenger series. Thanks to these competitions, you can score rating points for the Olympic Games. Yes, these tennis players have worthy successors, however, it will take time for them to reach the peak of their athletic form."
On August 13, receiving our Olympians, the Head of State gave instructions to win licenses for the Paris 2024 Olympics and in team sports. At the meeting with the Basketball Federation of Uzbekistan, ways to solve this problem were discussed. It is known that the Olympic Games program includes 2 areas of basketball. During the conversation, issues such as creating the necessary conditions for preparing our teams for licensed competitions, organizing training camps were discussed.
The officials of the Fencing Federation of Uzbekistan discussed the issues of winning permits not only individually, but also in the team direction, as well as additional factors that need to be taken into account in this direction. It should be noted that according to the regulations, teams with licenses in the team direction have a chance to get 4 more licenses for an individual program at the same time.
Also, a number of promising plans were discussed with the Shooting Sports Federation, which forms a strong national team. During the meeting, officials were given additional recommendations on the implementation of the goal and shortcomings were considered.