Ўзбекистонда Этноспорт ассоциацияси ташкил этилди
Тошкент шаҳрида «Ўзбекистонда этноспортнинг ривожланиш истиқболлари» мавзусида халқаро конференция бўлиб ўтди. Ўзбекистон Республикаси Туризм ва спорт вазирлиги томонидан ташкил этилган тадбирни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов ва Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси раиси жаноб Нежмеддин Билол Эрдоған очиб берди.
«Ўзбекистонда миллий спорт турларини ривожлантириш ва оммалаштириш мамлакатимиз раҳбарияти томонидан илгари сурилган муҳим ташаббуслардан бири ва номоддий маданий меросни асраш, шунингдек, аҳоли орасида жисмоний тарбия ва спортни ривожлантириш ва оммалаштириш соҳасидаги асосий масалалардан биридир. Шу мақсадда ташкил этилган халқаро конференция «Ўзбекистонни этноспорт ва миллий қадриятлар орқали кашф этинг!» шиори осида ўтказилди. Халқ ўйинлари қадимдан давлатчилик шаклланиши, жамоани бирлаштириш ва ҳимоя қилишда ҳам юксак аҳамият касб этган. Бугунги кунда, улар шахсни жисмонан соғлом, қатъиятли, сабр-матонатли, ҳозиржавоб ва маънавий етук бўлиб камол топишига хизмат қилмоқда. Бир халқнинг тарихи минг йиллар давомида шакллангани унинг моддий ва маданий бойликларида, этнографиясида акс этади. Шундай экан, фурсатдан фойдаланиб, барчага Ўзбекистон Этноспорт ассоциацияси очилиши ҳақида маълум қиламан», – деди Азиз Абдуҳакимов.
Шундан сўнг Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси раиси Нежмеддин Билол Эрдоған сўзга чиқиб, халқ ўйинлари ҳамда уларнинг аҳамияти ҳақида нутқ сўзлади. Бундан ташқари, юксак мартабали меҳмон юртимизга бешинчи марта ташриф буюргани ва унинг тарихи ҳамда қадриятларидан катта таассуротда эканини айтиб, сўнгги вақтда Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳамда спорт соҳаси ривожига бўлган эътиборни юксак эътироф этди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон Этноспорт ассоциацияси раҳбари сифатида Ойбек Норинбаев таништирилди.
Таъкидлаш жоизки, ўзбек халқи кўп асрлар давомида кураш, белбоғли кураш, улоқ-кўпкари, Турон, Бойқўрғон каби миллий спортининг асосчиларига айланган курашчи-полвонлари ҳамда афсонавий чавандозлари билан машҳур бўлган. Мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар туфайли ҳақли равишда Ўзбекистоннинг маданий мероси бўлган миллий спортимизни дунёга намойиш этиш имконияти пайдо бўлди.
Бугунги кунда дунёнинг 130 дан ортиқ мамлакатида спортнинг кураш тури ривожланган ва унинг Осиё ўйинлари дастурига киритилиши нафақат Ўзбекистон, балки бутун дунё спорти тарихидаги муҳим воқеалардан бири эканлигини таъкидлаш қувонарли.
2020 йилда «Турк дунёси пойтахти» деб эълон қилинган Хива шаҳрида ҳар йили Бутунжаҳон баҳодирлар ўйинлари федерацияси (WСФ) кўмагида Паҳлавон Маҳмуд номини абадийлаштириш мақсадида «Баҳодирлар ўйинлари» халқаро турнири ўтказилади. Турнир ўзбек халқининг буюк фарзанди, ўз даврида Марказий Осиё, Эрон, Озарбайжон, Афғонистон ва Ҳиндистонда машҳур курашчи, устоз, файласуф ва сўфий бўлган Паҳлавон Маҳмуд хотирасига бағишлаб ташкил этилади.
Бундай тадбирларнинг ўтказилиши, шубҳасиз, спорт туризмини ривожлантириш, имижини яхшилаш, Ўзбекистоннинг сайёҳлик салоҳияти ва имкониятларини жаҳон миқёсида тарғиб қилиш борасида халқаро ҳамкорликни кенгайтиришга ёрдам беради.
Тадбир доирасида Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси, унинг раиси жаноб Нежмеддин Билол Эрдоған ҳамда Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов ўртасида Миллий спорт турлари ва халқ ўйинларини ривожлантиришга доир Ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Бундан ташқари, Бутунжаҳон этноспорт конфедерацияси ва Ўзбекистон этноспорт ассоциацияси ўртасида ҳам ана шундай ҳужжатга имзо чекилди.

В Узбекистане создана ассоциация этноспорта
В Ташкенте прошла международная конференция на тему «Перспективы развития этноспорта в Узбекистане». Мероприятие, организованное Министерством Туризма и спорта открыли заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Министр Туризма и спорта Азиз Абдухакимов, председатель Всемирной конфедерации этноспорта Неджмеддин Билол Эрдоган.
«Уделять особое внимание развитию и популяризации национальных видов спорта в Узбекистане, сохранение нематериального культурного наследия, а также развитие физической культуры и спорта среди населения Узбекистана являются одними из важных направлений, которые выдвигаются руководством нашего государства. Международная конференция была организована с этой целью и под девизом «Открой Узбекистан через этноспорт и национальные ценности!». Испокон веков национальные игры были важными в формировании государств, объединении племен и народов, а также, в защите людей. На сегодняшний день повышение внимания к народным играм, их популяризация среди молодежи, внесут большой вклад в здоровье населения, чтобы сделать человека физически здоровым, выносливым, терпеливым, отзывчивым и духовно зрелым. То, что история нации формировалась на протяжении тысячелетий, отражается в ее материальном и культурном богатстве, этнографии. Поэтому, пользуясь случаем, хочу объявить об открытии ассоциации этноспорта Узбекистана», — сказал Азиз Абдухакимов.
Председатель Всемирной конфедерации этноспорта господин Неджмеддин Билал Эрдоган рассказал о народных играх и их значении. Кроме того, почётный гость отметил, что посещает нашу страну в пятый раз и впечатлен ее историей и ценностями, и высоко оценил недавние реформы в Узбекистане, которые реализуются под руководством Президента Шавката Мирзиёева и внимание, уделяемое развитию спортивной сферы.
В ходе мероприятия Ойбек Норинбаев был представлен в качестве руководителя ассоциации этноспорта Узбекистана.
Следует отметить, что на протяжении многих веков узбекский народ славился своими борцами и легендарными наездниками, которые стали основоположниками таких национальных видов спорта, как кураш, борьба на поясах, улак-купкари, Туран, Бойкурган. Благодаря проводимым в нашей стране реформам появилась возможность продемонстрировать миру наш национальный вид спорта, который является культурным наследием Узбекистана.
Сегодня узбекская национальная борьба — кураш развит более чем в 130 странах мира, и следует отметить, что ее включение в программу Азиатских игр — одно из важнейших событий не только в истории спорта Узбекистана, но и всего мира.
Хива, объявленная «Столицей тюркского мира» в 2020 году ежегодно принимает международный турнир «Игры богатырей», который организуется при поддержке Всемирной федерации богатырей (WSF). Турнир посвящен памяти Пахлавона Махмуда, великого сына узбекского народа, известного борца, учителя, философа и суфия в свое время был популярным в Средней Азии, Иране, Азербайджане, Афганистане и Индии.
Подобные мероприятия, несомненно, будут способствовать расширению международного сотрудничества в развитии спортивного туризма, улучшению его имиджа, продвижению туристического потенциала и возможностей Узбекистана на мировой арене.
В ходе мероприятия был подписан меморандум о сотрудничестве по развитию национальных видов спорта и народных игр между Всемирной конфедерацией этноспорта, ее председателем Неджмеддином Билолом Эрдоганом и Министром Туризма и спорта Азизом Абдухакимовым. Кроме того, документ о сотрудничестве был подписан между Всемирной конфедерацией этноспорта и ассоциацией этноспорта Узбекистана.