Нукусда илк бор аралаш жанг санъатлари бўйича Марказий Осиё чемпионати старт олмоқда
Маълумки, 9-10 октябр Нукус шаҳри аралаш жанг санъатлари бўйича ҳаваскорлар ўртасида биринчи маротаба ўтказилаётган Марказий Осиё чемпионатига мезбонлик қилади.
2020 йил 9 февралда Марказий Осиё аралаш жанг санъатлари Конфедерацияси (CАММАC)га асос солинган эди. Эртага илк маротаба старт оладиган чемпионат айнан CАММАC, Халқаро аралаш жанг санъатлари федерацияси ва Ўзбекистон жанг санъатлари ассоциацияси билан ҳамкорликда ташкил қилинмоқда. Табиийки, турнирда ушбу ташкилотга аъзо 5та мамлакат вакиллари иштирок этади. Булар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Озарбайжон аралаш жанг санъати усталардир.
Бугун ушбу мусобақага бағишлаб Нукус ҳарбий гарнизонидаги маданият саройида матбуот анжумани ташкил этилди. Унда ташкилотчилар ОАВ ходимларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб беришди.
Шунингдек, матбуот анжуманида мусобақанинг фахрий меҳмони – Халқаро аралаш жанг санъати федерацияси президенти жаноб Керрит Браун сўзга чиқиб, чекка-чекка ҳудудларда ҳам спорт турларига берилаётган эътибор, спортчилар учун яратилаётган шароитлар туфайли бугунги кунда халқаро майдонларда ўзбек спортининг нуфузи ортиб бораётганлиги ҳақида илиқ фикрлар билдириб ўтди. Тадбирда Қорақалпоғистондаги БЎСМ, Олимпия захиралари коллежи ўқувчилари ҳам иштирок этишди.
Эртага, 9 октябрь куни Марказий Осиё чемпионати бошланади. Унга кўра, спортчилар 52.2 кг, 56.6 кг, 61.2 кг, 65.8 кг, 70.3 кг, 77.1 кг, 83.9 кг, 93 кг, 120 кг ҳамда 120 кг.дан юқори вазн тоифаларида саралаш баҳсларига киришади. Мусобака Нукус шаҳридаги 1-сонли болалар ва ўсмирлар спорт мактабига қарашли «Манеж» спорт мажмуасида ўтказилади.

В Нукусе пройдёт чемпионат Центральной Азии по смешанным боевым искусствам
Как вам известно, 9-10 октября впервые в Нукусе пройдёт чемпионат Центральной Азии по смешанным боевым искусствам среди любителей.
9 февраля 2020 года была создана Конфедерация по смешанным боевым искусствам Центральной Азии. Завтрашний чемпионат организуется именно Конфедерацией Центральной Азии, Международной федерацией смешанных боевых искусств и ассоциацией смешанных боевых искусств Узбекистана. В соревновании примут участие представители 5 стран-членов организации — Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Азербайджана.
Сегодня во Дворце искусств Нукусского военного гарнизона была организована пресс-конференция. В ходе мероприятия участники задавали организаторам интересующие себя вопросы.
В мероприятии принял участие и почётный гость соревнования — президент Международной федерации смешанных боевых искусств господин Кеннет Браун. Во время пресс-конференции Керрит Браун выразил, что благодаря уделяемому вниманию спорту, в частности, и в отдаленные регионы страны и созданию необходимых условий для спортсменов, имидж узбекского спорта поднимается на международной арене. В мероприятии приняли участие и ученики ДЮСШ и КОР Каракалпакстана.
Завтра, 9 октября стартует чемпионат Центральной Азии. Спортсмены примут участие в весовых категориях 52.2 кг, 56.6 кг, 61.2 кг, 65.8 кг, 70.3 кг, 77.1 кг, 83.9 кг, 93 кг, 120 кг и выше 120 кг. Соревнования будут проходить в спорткомплексе «Манеж» при 1-ДЮСШ.