Нукусда илк бор аралаш жанг санъатлари бўйича Марказий Осиё чемпионати старт олмоқда
Маълумки, 9-10 октябр Нукус шаҳри аралаш жанг санъатлари бўйича ҳаваскорлар ўртасида биринчи маротаба ўтказилаётган Марказий Осиё чемпионатига мезбонлик қилади.
2020 йил 9 февралда Марказий Осиё аралаш жанг санъатлари Конфедерацияси (CАММАC)га асос солинган эди. Эртага илк маротаба старт оладиган чемпионат айнан CАММАC, Халқаро аралаш жанг санъатлари федерацияси ва Ўзбекистон жанг санъатлари ассоциацияси билан ҳамкорликда ташкил қилинмоқда. Табиийки, турнирда ушбу ташкилотга аъзо 5та мамлакат вакиллари иштирок этади. Булар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Озарбайжон аралаш жанг санъати усталардир.
Бугун ушбу мусобақага бағишлаб Нукус ҳарбий гарнизонидаги маданият саройида матбуот анжумани ташкил этилди. Унда ташкилотчилар ОАВ ходимларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб беришди.
Шунингдек, матбуот анжуманида мусобақанинг фахрий меҳмони – Халқаро аралаш жанг санъати федерацияси президенти жаноб Керрит Браун сўзга чиқиб, чекка-чекка ҳудудларда ҳам спорт турларига берилаётган эътибор, спортчилар учун яратилаётган шароитлар туфайли бугунги кунда халқаро майдонларда ўзбек спортининг нуфузи ортиб бораётганлиги ҳақида илиқ фикрлар билдириб ўтди. Тадбирда Қорақалпоғистондаги БЎСМ, Олимпия захиралари коллежи ўқувчилари ҳам иштирок этишди.
Эртага, 9 октябрь куни Марказий Осиё чемпионати бошланади. Унга кўра, спортчилар 52.2 кг, 56.6 кг, 61.2 кг, 65.8 кг, 70.3 кг, 77.1 кг, 83.9 кг, 93 кг, 120 кг ҳамда 120 кг.дан юқори вазн тоифаларида саралаш баҳсларига киришади. Мусобака Нукус шаҳридаги 1-сонли болалар ва ўсмирлар спорт мактабига қарашли «Манеж» спорт мажмуасида ўтказилади.

The Central Asian Mixed Martial Arts Championship will be held in Nukus
As you know, on October 9-10, for the first time, the Central Asian Mixed Martial Arts Championship among amateurs will be held in Nukus.
On February 9, 2020, the Confederation of Mixed Martial Arts of Central Asia was established. Tomorrow's championship is organized by the Confederation of Central Asia, the International Federation of Mixed Martial Arts and the Association of Mixed Martial Arts of Uzbekistan. The competition will be attended by representatives of 5 member countries of the organization - Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Azerbaijan.
A press conference was organized today at the Palace of Arts of the Nukus Military Garrison. During the event, the participants asked the organizers the questions they were interested in.
The event was also attended by the guest of honor of the competition — the President of the International Federation of Mixed Martial Arts, Mr. Kenneth Brown. During the press conference, Kerritt Brown expressed that thanks to the attention paid to sports, in particular, to remote regions of the country and the creation of the necessary conditions for athletes, the image of Uzbek sports is rising in the international arena. The event was also attended by students of the Youth Sports School and the COR of Karakalpakstan.
The Central Asian Championship starts tomorrow, October 9. Athletes will take part in the weight categories 52.2 kg, 56.6 kg, 61.2 kg, 65.8 kg, 70.3 kg, 77.1 kg, 83.9 kg, 93 kg, 120 kg and above 120 kg. The competitions will be held in the mAnege sports complex at the 1st Youth Sports School.