Ўзбекистон ва БАА қиличбозлик федерациялари ҳамкорлик меморандумини имзолашди
Маълум қилганимиздек, эртага пойтахтимизда илк бор Осиё қиличбозлик конфедерациясининг (ОҚК) Бош Ассамблеяси бўлиб ўтади. Ҳозирда ушбу тадбирда иштирок этувчи делегатларнинг барчаси пойтахтимизга ташриф буюрди. Бугун МОҚ раҳбари, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов БАА қиличбозлик федерацияси президенти Шайх Салим Султонни қабул қилди.
Таъкидлаш жоиз, Шайх Салим Султон ОҚК раҳбарлигига кўрсатилган икки номзоддан бири ҳисобланади. Рустам Шоабдураҳмонов суҳбатда меҳмонга ўзининг илиқ тилакларини билдириб ўтди.
“Араб минтақаси мамлакатлари билан ҳамкорликда ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, мураббийлар малакасини ошириш, тажриба алмашиш каби йўналишлардаги ҳамкорликни давом эттириш нафақат биз, балки бутун Марказий Осиё минтақаси учун жуда муҳим. Давлатимиз раҳбари спортимизни ривожлантириш борасидаги ташаббусларимизни доимо қўллаб-қувватлаб келганлар. Маълумки, мамлакатларимиз ўзаро мустаҳкам алоқаларни ўрнатиб бормоқда. Биз эса буни спорт соҳасидаги ҳамкорлигимиз билан ривожлантиришга ҳаракат қиламиз”, – деди МОҚ раҳбари.
Шундан сўнг, Ўзбекистон ва БАА қиличбозлик федерациялари ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ўз навбатида, Шайх Салим ҳам таассуротлари билан ўртоқлашди.
“Мен бу ерда дўстларим, яқинларим, қиличбозлик оиламиз билан эканман, ўзимни иккинчи уйимдагидек ҳис қиламан. Сиз илгари сурган ташаббус билан биргаликда катта натижаларни қўлга киритишимизга ишонаман. Бу имзоланган ҳужжат қўйган мақсадларимиз сари дадил қадам ташлашимизда жуда муҳимдир. Дарҳақиқат, мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик энди бошланаётгани йўқ. Биз бир неча йиллар аввал бошланган дўстона алоқаларни янада ривожлантирмоқдамиз”, – деди БАА қиличбозлик федерацияси раҳбари.
Самимий руҳда ўтган суҳбатда томонлар ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш, янги режаларни амалга ошириш каби масалалар муҳокама қилинди. Ташриф давомида меҳмонга МОҚ биноси бўйлаб кичик экскурсия ташкил этилди. Бу билан Шайх Салим Султон ўзбек спортининг шонли тарихи ҳақида маълумотларга эга бўлди. Имзоланган ушбу ҳамкорлик меморандуми эса Марказий Осиё ва Араб мамлакатларини спорт оламида янада бирлаштирувчи муҳим ҳужжат бўлади.

Fencing Federations of Uzbekistan and the UAE signed a memorandum of cooperation
As we reported earlier, the General Assembly of the Asian Fencing Confederation will be held in Tashkent tomorrow for the first time. Currently, all the delegates who will take part in this event are staying in the capital. Today, the chairman of the NOC and the Fencing Federation of Uzbekistan, Rustam Shaabdurakhmanov, received the president of the UAE Fencing Federation, Sheikh Salim Sultan.
It should be noted that Sheikh Salim Sultan is one of two candidates who claims to be the head of the Asian Fencing Confederation.
"Cooperation with the countries of the Arab region in conducting training camps, training of trainers, exchange of experience plays an important role not only for us, but also for the whole of Central Asia. The head of our state has always supported our initiatives for the development of sports. As you know, our countries have already established close bilateral ties. We should also develop these relations in the field of sports," the chairman of the NOC said.
Then a memorandum of cooperation was signed between the federations of Uzbekistan and the UAE. In turn, Sheikh Salim shared his opinion.
"Being here with my friends, family and fencing family makes me feel at home. I believe that thanks to the initiatives you have shown, we can reach new heights together. The memorandum we signed will be an important step towards new achievements. It should be noted that cooperation between Uzbekistan and the UAE began a long time ago, and we just continue these friendly relations," the president of the UAE Fencing Federation said.
During the conversation, the parties discussed issues such as further strengthening of cooperation between the parties, the implementation of new plans. During the visit, a small tour of the NOC building was organized for the guest of honor. Sheikh Salim Sultan learned about the glorious and rich history of Uzbek sports. This memorandum of cooperation will become an important document that will further unite the Arab countries and the Central Asian region in the direction of sports.