Ўзбекистон ва БАА қиличбозлик федерациялари ҳамкорлик меморандумини имзолашди
Маълум қилганимиздек, эртага пойтахтимизда илк бор Осиё қиличбозлик конфедерациясининг (ОҚК) Бош Ассамблеяси бўлиб ўтади. Ҳозирда ушбу тадбирда иштирок этувчи делегатларнинг барчаси пойтахтимизга ташриф буюрди. Бугун МОҚ раҳбари, Ўзбекистон қиличбозлик федерацияси раиси Рустам Шоабдураҳмонов БАА қиличбозлик федерацияси президенти Шайх Салим Султонни қабул қилди.
Таъкидлаш жоиз, Шайх Салим Султон ОҚК раҳбарлигига кўрсатилган икки номзоддан бири ҳисобланади. Рустам Шоабдураҳмонов суҳбатда меҳмонга ўзининг илиқ тилакларини билдириб ўтди.
“Араб минтақаси мамлакатлари билан ҳамкорликда ўқув-машғулот йиғинларини ўтказиш, мураббийлар малакасини ошириш, тажриба алмашиш каби йўналишлардаги ҳамкорликни давом эттириш нафақат биз, балки бутун Марказий Осиё минтақаси учун жуда муҳим. Давлатимиз раҳбари спортимизни ривожлантириш борасидаги ташаббусларимизни доимо қўллаб-қувватлаб келганлар. Маълумки, мамлакатларимиз ўзаро мустаҳкам алоқаларни ўрнатиб бормоқда. Биз эса буни спорт соҳасидаги ҳамкорлигимиз билан ривожлантиришга ҳаракат қиламиз”, – деди МОҚ раҳбари.
Шундан сўнг, Ўзбекистон ва БАА қиличбозлик федерациялари ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ўз навбатида, Шайх Салим ҳам таассуротлари билан ўртоқлашди.
“Мен бу ерда дўстларим, яқинларим, қиличбозлик оиламиз билан эканман, ўзимни иккинчи уйимдагидек ҳис қиламан. Сиз илгари сурган ташаббус билан биргаликда катта натижаларни қўлга киритишимизга ишонаман. Бу имзоланган ҳужжат қўйган мақсадларимиз сари дадил қадам ташлашимизда жуда муҳимдир. Дарҳақиқат, мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик энди бошланаётгани йўқ. Биз бир неча йиллар аввал бошланган дўстона алоқаларни янада ривожлантирмоқдамиз”, – деди БАА қиличбозлик федерацияси раҳбари.
Самимий руҳда ўтган суҳбатда томонлар ўртасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш, янги режаларни амалга ошириш каби масалалар муҳокама қилинди. Ташриф давомида меҳмонга МОҚ биноси бўйлаб кичик экскурсия ташкил этилди. Бу билан Шайх Салим Султон ўзбек спортининг шонли тарихи ҳақида маълумотларга эга бўлди. Имзоланган ушбу ҳамкорлик меморандуми эса Марказий Осиё ва Араб мамлакатларини спорт оламида янада бирлаштирувчи муҳим ҳужжат бўлади.

Федерации фехтования Узбекистана и ОАЭ подписали меморандум сотрудничества
Как ранее нами сообщалось, завтра впервые в Ташкенте пройдёт Генеральная Ассамблея Азиатской конфедерации фехтования. В настоящее время все делегаты, которые примут участие в этом мероприятии пребывают в столице. Сегодня председатель НОК и федерации фехтования Узбекистана Рустам Шаабдурахманов принял президента федерации фехтования ОАЭ Шейха Салима Султана.
Следует отметить, что Шейх Салим Султан является одним из двух кандидатов, который претендует на пост руководителя Азиатской конфедерации фехтования.
«Сотрудничество со странами арабского региона в проведении учебно-тренировочных сборов, обучения тренеров, обмен опытом играет важную роль не только для нас, но и для всей Центральной Азии. Глава нашего государства всегда поддерживал наши инициативы по развитию спорта. Как вам известно, наши страны уже установили тесные двусторонние связи. Также и мы должны развивать эти отношения и в области спорта», — сказал председатель НОК.
Затем между федерациями Узбекистана и ОАЭ был подписан меморандум сотрудничества. В свою очередь и Шейх Салим поделился своим мнением.
«Находясь тут со своими друзьями, близкими и семьей фехтования, я чувствую себя как дома. Я верю, что благодаря инициативам, которых вы проявили, мы можем вместе достичь новых высот. Подписанный нами меморандум станет важным шагом на пути к новым достижениям. Следует отметить, что сотрудничество между Узбекистаном и ОАЭ началось ещё давно, а мы просто продолжаем эти дружеские отношения», — сказал президент федерации фехтования ОАЭ.
Во время беседы стороны обсудили такие вопросы, как дальнейшее укрепление сотрудничества между сторонами, реализация новых планов. В ходе визита для почётного гостя была организована небольшая экскурсия по зданию НОК. Шейх Салим Султан узнал о славной и богатой истории узбекского спорта. Этот меморандум о сотрудничестве станет важным документом, который еще больше объединит арабские страны и Центральноазитский регион в направлении спорта.