Токио сарҳисоби ва янги стратегия Тошкент вилояти кесимида
МОҚ ҳамда Туризм ва спорт вазирлигининг Токио-2020 Олимпиадаси якунлари, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик режаси бўйича ташкил этаётган йиғилишлари давом этади. Бу галги суҳбат Тошкент вилояти бўйича ўтказилди.
Йиғилишда МОҚ раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов, Тошкент вилояти ҳокими ўринбосари, Туризм ва спорт бош бошқармаси бошлиғи Д.Бабажанов ва бир қатор мутасаддилар қатнашди.
Суҳбат давомида даставвал ушбу ҳудуддан Олимпия ўйинларига йўлланма олган спортчилар сони, уларнинг мусобақадаги иштироки таҳлил қилинди. Олимпиада чемпионлари Акбар Жўраев ва Баҳодир Жалолов Чирчиқ мактаби тарбияланувчилари ҳисобланишади. Қайд этиш жоиз, ушбу ҳудудда жойлашган коллеж ва ЎзДЖТСУ терма жамоаларимиздаги спортчиларнинг асосий қисмини етиштириб берувчи даргоҳлардир.
Йиғилиш давомида вилоятда мавжуд имкониятдан максимал даражада фойдаланган ҳолда, Токио-2020 циклида йўл қўйилган камчиликдан тегишли хулоса чиқариб бўлажак мусобақаларга тайёргарлик кўриш, спортчиларимизнинг ижтимоий аҳволидан мунтазам хабар олиб туриш хусусида фикрлар билдирилди.

Tokyo 2020 results and a new strategy in the context of the Tashkent region
Meetings organized by the NOC and the Ministry of Tourism and Sports on the results of the Tokyo 2020 Olympic Games, preparations for the 2022 Asian Games in Hangzhou and the 2024 Olympic Games in Paris continue. A similar event was organized with representatives of the Tashkent region.
The event was attended by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, deputy khokim of the Tashkent region, head of the Main Department of Tourism and Sports D.bAbazhanov.
At the beginning of the conversation, the number of athletes in the region who have won licenses for the Olympic Games, as well as their participation in competitions, was analyzed. Olympic champions Akbar Juraev and Bahodir Jalolov are pupils of the Chirchik school. It should be noted that the College of the Olympic Reserve, located in this area, and UzGUFKiS are the main centers where athletes of our national teams study.
During the meeting, the sides exchanged views on preparations for the upcoming competitions, while making the most of all opportunities and avoiding mistakes that were observed in the Tokyo 2020 cycle, as well as regularly learning about the social status of our athletes.