“Тошкент йўлбарси” Руфат Рисқиев 72 ёшда!
Ўзбек ва жаҳон боксининг афсоналаридан бири, “Тошкент йўлбарси” номи билан донг таратган Руфат Рисқиев бугун 72 ёшга тўлди.
Руфат Асадович Рисқиев 1949 йил 2 октябрь куни Тошкент вилоятининг Оққўрғон шаҳрида таваллуд топган. 1974 йилги жаҳон чемпионатида зафар қучиб, дунё биринчилигида ғалаба қозонган илк ўзбек боксчиси бўлиб тарихда қолди. Шунингдек, Руфат Асадович 1976 йилги Олимпия ўйинлари финалчиси ҳам экани яхши маълум. 2019 йилдан эътиборан бокс бўйича Ўзбекистон чемпионатининг энг яхши иштирокчисига Руфат Рисқиев совринини топшириш жорий этилди.
Руфат Асадович ўзбек боксига тамал тошини қўйган инсонлардан бири ҳисобланади. Боксчиларимизнинг ҳозирги муваффақиятларида ҳам ушбу мутахассиснинг хизмати беқиёсдир. Руфат Рисқиевнинг кўп йиллик меҳнатлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланган бўлиб, ўтган йил йили Президентимиз томонидан тақдим этилган “Дўстлик” ордени у кишининг шахсий мукофот ва совринлар коллекциясини яна биттага бойитди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Руфат Рисқиевни бугунги таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Today, the legend of Uzbek and world boxing, known as the "Tashkent Tiger" Rufat Riskiev turned 72 years old.
Riskiev Rufat Asadovich was born in 1949 on October 2 in the city of Akkurgan, Tashkent region. In 1974, he became the first Uzbek boxer to win the World Championship. He was also a finalist at the 1976 Olympic Games. Starting from 2019, the prize of Rufat Riskiev is awarded to the best boxer of the championship of Uzbekistan.
Rufat Asadovich is one of the founders of the Uzbek boxing school. The merits of this specialist are also great in the success of our boxers. His long-term work was worthily appreciated by the state, in particular, last year, by Presidential Decree, he was awarded the Order "Dustlik".
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates Rufat Riskiev on his birthday, wishes him good health and long life.