28 Сентябр 2021 4821
Таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоасини энди Павел Хан бошқаради. Бу ҳақида ассоциациянинг Токио-2020 якунлари ва янги стратегик режаларга бағишланган йиғилишда маълум қилинди.
Йиғилишда МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, Туризм ва спорт вазири ўринбосари Аваз Каримов, МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон таэквондо WT ассоциацияси раиси Шерзод Ташматов, Спортнинг яккакураш турлари бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактаби директори Баҳодир Маматназаров, шунингдек, ассоциация мутасаддилари ва мураббийлари иштирок этишди.
Даставвал ассоциациянинг Токио-2020 Олимпия ўйинларигача бўлган фаолияти сарҳисоб қилинди. Шерзод Ташматов Олимпиада якунидан кейин спортчиларнинг иштироки чуқур таҳлил қилингани, шундан сўнг терма жамоада бош мураббий ўзгарганини маълум қилди. Унга кўра, эндиликда Павел Хан бош мураббий, Александр Ким эса маслаҳатчи тренер сифатида фаолият олиб боради.
Терма жамоанинг Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига тайёргарлик стратегияси билан Шерзод Ташматов ҳамда Павел Хан аниқ ва тушунарли қилиб гапириб беришди. Унга кўра, ички чемпионат якунига етгач терма жамоа таркиби яна бир бор шакллантириб олинади ва ҳар бир Олимпия вазн тоифасида 2 нафардан спортчи тайёрлаб борилади. Аёллар жамоасига эса жанубий кореялик мураббий жалб этилиши режалаштирилаётгани айтилди.
Тақдимотда олдинда турган комплекс мусобақаларга тайёргарликдан ташқари ушбу спорт тури оммавийлигини янада ошириш, жумладан, юртимизда таэквондо билан шуғулланувчилар сонини 25 минг нафардан кўпайтириш, вилоятлардаги моддий-техник базани яхшилаш, халқаро мусобақалар орқали нафақат спортчи, балки мураббий ва ҳакамларнинг ҳам савиясини кучайтириш бўйича режалар муҳокама қилинди.
Маълумот учун, Хан Павел Афанасьевич 1984 йил Тошкент шаҳрида туғилган. Таэквондо бўйича Ўзбекистоннинг илк Олимпиада чемпиони Улуғбек Рашитовнинг мураббийи ҳисобланади.

28 Сентября 2021 4820
Сборную Узбекистана по таэквондо WT теперь возглавит Павел Хан. Об этом сказано во время собрания ассоциации, посвящённой итогам Токио-2020 и новым стратегическим планам.
На встрече приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, заместитель председателя НОК, председатель ассоциации таэквондо WT Шерзод Ташматов, директор Республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным единоборствам Баходир Маматназаров, представители ассоциации и тренеры.
Сначала были подведены итоги деятельности ассоциации до Олимпийских игр Токио-2020. Шерзод Ташматов сообщил, что после Олимпиады участие спортсменов было тщательно проанализировано, после чего сменился главный тренер национальной сборной. Теперь же Павел Хан будет главным тренером, а Александр Ким — тренером-консультантом.
Шерзод Ташматов и Павел Хан подробно рассказали о стратегии подготовки национальной сборной к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Согласно стратегии, после завершения чемпионата страны ещё раз будет рассмотрен состав национальной команды, и в каждой Олимпийской весовой категории будут готовится по 2 спортсмена. Также, ожидается, что в женскую сборную будет привлечён специалист из Южной Кореи.
Помимо подготовки к предстоящим комплексным соревнованиям, на презентации были обсуждены планы по дальнейшему увеличению популярности этого вида спорта, в том числе увеличить количества занимающихся таэквондо в нашей стране (более 25 тысяч) , улучшение материально-технической базы в регионах, благодаря международным соревнованиям повышать опыт не только спортсменов, но и тренеров и судей.
Для сведения, Хан Павел Афанасьевич родился в 1984 году в Ташкенте. Он является тренером первого Олимпийского чемпиона Узбекистана по таэквондо Улугбека Рашитова.