27 Сентябр 2021 3564
Темур Кападзе: “Давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан тузилган “Олимпик” ёш йигитларга ўзини кўрсатиш учун имкон бўлди”
Спорт федерация ва ассоциацияларнинг Токио-2020 ҳисоботи ва олдинда турган комплекс мусобақаларга бағишланган йиғилиши давом этади. Бугун ҳам бир қатор спорт турлари бўйича ҳисоботлар тингланди.
Айниқса, Ўзбекистон футбол ассоциацияси билан ўтган учрашув кўпроқ диққат-марказида бўлди. Унда МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, МОҚ раиси ўринбосарлари Сакен Полатов ва Шерзод Ташматов, бўлажак ОТЖ бош мураббийи Темур Кападзе бошчилигидаги мураббийлар штаби иштирок этди.
Даставвал, Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёрланган жамоамизнинг фаолияти таҳлил қилинди. Жамоанинг илк йиғинидан бошлаб, то 2020 йил Таиландда ўтган лицензион мусобақадаги иштирокигача бўлган даврда қилинган ишлар, мураббийлар фаолияти, йўл қўйилган хато ва камчиликлар кўрсатиб ўтилди. Шундан сўнг Темур Капазде Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик учун тузилган “Олимпик” клуби ва ёшлар терма жамоамизнинг фаолияти ҳақида тўхталди.
“Кейинги йил бизни 2 та асосий мусобақа кутиб турибди. Булар ўзимизда ўтадиган Осиё чемпионати ва Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари. Бу турнирлар орқали жамоанинг потенциалига яққол баҳо бериб олиш мумкин. Шубҳасиз, уларда максимал натижа учун ўйнаймиз. Ҳозир жамоамизда бўлган йигитларнинг аксарияти аввал ўз клубларида асосий таркибда ўйнашмаган. Давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан тузилган “Олимпик” ёш йигитларга ўзини кўрсатиш учун имкон бўлди. Ҳозир уларга Суперлига жамоаларидан ҳам таклифлар тушмоқда”, – деди мураббий.
Суҳбат давомида жамоанинг моддий-техник базасини янада яхшилаш, футболчиларнинг ўйиндаги жисмоний ҳолатини назорат қилишда замонавий технологиялардан фойдаланиш каби масалалар бўйича атрофлича фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Шунингдек, кун давомида Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, ЎзДЖТСУ, Республика Олий спорт маҳорати мактаблари вакиллари иштирокида триатлон, ўқ отиш спорти, теннис ва волейбол бўйича ҳам ҳисоботлар тингланиб, режалар муҳокама қилинди.

27 September 2021 3552
Temur Kapadze: "Olympic", created with the support of our state, gave young guys an opportunity to prove themselves”
The meeting of sports federations and associations dedicated to the Tokyo 2020 report and the upcoming challenging competitions will continue. Reports on a number of sports were also heard today.
In particular, the meeting with the Football Association of Uzbekistan was in the spotlight. It was attended by the First Deputy Chairman of the NOC, First Vice-President of the FAU Ravshan Irmatov, Deputy Minister of Tourism and Sports Avaz Karimov, Secretary General of the Committee Oibek Kasimov, Deputy Chairmen of the NOC Saken Polatov and Sherzod Tashmatov, coaching staff headed by the future head coach of OTJ Temur Kapadze.
To begin with, we analyzed the activities of our team preparing for the Olympic Games in Tokyo 2020. The work done by the team during the period from the first training camp to participation in the licensed tournament in Thailand in 2020, coaching activities, mistakes and omissions were noted. After that, Timur Kapazde focused on the activities of the Olympic club and the youth team created to prepare for the 2024 Olympics in Paris.
"Next year we are waiting for 2 main competitions. This is the Asian Championship, which will be held here, and the Asian Games in Hangzhou-2022. It is through these tournaments that you can judge the potential of the team. Obviously, we play them for maximum results. Most of the guys who are now in our team have not played in the main squad in their clubs before. "Olympic", created with the support of our state, has become an opportunity for young guys to prove themselves. Now they are receiving offers from Super League teams," the coach said.
During the conversation, comprehensive opinions were expressed on such issues as further improvement of the material and technical base of the team, the use of modern technologies to control the physical condition of players in the game.
Also during the day, reports were heard and plans for triathlon, shooting, tennis and volleyball were discussed with the participation of the leadership of the NOC headed by Rustam Shoabdurakhmonov, representatives of UzGUFKS, schools of higher sports skills of the Republic.