27 Сентябр 2021 3564
Темур Кападзе: “Давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан тузилган “Олимпик” ёш йигитларга ўзини кўрсатиш учун имкон бўлди”
Спорт федерация ва ассоциацияларнинг Токио-2020 ҳисоботи ва олдинда турган комплекс мусобақаларга бағишланган йиғилиши давом этади. Бугун ҳам бир қатор спорт турлари бўйича ҳисоботлар тингланди.
Айниқса, Ўзбекистон футбол ассоциацияси билан ўтган учрашув кўпроқ диққат-марказида бўлди. Унда МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов, Туризм ва спорт вазирининг ўринбосари Аваз Каримов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, МОҚ раиси ўринбосарлари Сакен Полатов ва Шерзод Ташматов, бўлажак ОТЖ бош мураббийи Темур Кападзе бошчилигидаги мураббийлар штаби иштирок этди.
Даставвал, Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёрланган жамоамизнинг фаолияти таҳлил қилинди. Жамоанинг илк йиғинидан бошлаб, то 2020 йил Таиландда ўтган лицензион мусобақадаги иштирокигача бўлган даврда қилинган ишлар, мураббийлар фаолияти, йўл қўйилган хато ва камчиликлар кўрсатиб ўтилди. Шундан сўнг Темур Капазде Париж-2024 Олимпиадасига тайёргарлик учун тузилган “Олимпик” клуби ва ёшлар терма жамоамизнинг фаолияти ҳақида тўхталди.
“Кейинги йил бизни 2 та асосий мусобақа кутиб турибди. Булар ўзимизда ўтадиган Осиё чемпионати ва Ханчжоу-2022 Осиё ўйинлари. Бу турнирлар орқали жамоанинг потенциалига яққол баҳо бериб олиш мумкин. Шубҳасиз, уларда максимал натижа учун ўйнаймиз. Ҳозир жамоамизда бўлган йигитларнинг аксарияти аввал ўз клубларида асосий таркибда ўйнашмаган. Давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан тузилган “Олимпик” ёш йигитларга ўзини кўрсатиш учун имкон бўлди. Ҳозир уларга Суперлига жамоаларидан ҳам таклифлар тушмоқда”, – деди мураббий.
Суҳбат давомида жамоанинг моддий-техник базасини янада яхшилаш, футболчиларнинг ўйиндаги жисмоний ҳолатини назорат қилишда замонавий технологиялардан фойдаланиш каби масалалар бўйича атрофлича фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Шунингдек, кун давомида Рустам Шоабдураҳмонов бошчилигидаги МОҚ раҳбарияти, ЎзДЖТСУ, Республика Олий спорт маҳорати мактаблари вакиллари иштирокида триатлон, ўқ отиш спорти, теннис ва волейбол бўйича ҳам ҳисоботлар тингланиб, режалар муҳокама қилинди.

27 Сентября 2021 3565
Темур Кападзе: "Олимпик", созданный при поддержке нашего государства, дал возможность молодым ребятам проявить себя”
Заседание спортивных федераций и ассоциаций, посвященное докладу Токио-2020 и предстоящим сложным соревнованиям, будет продолжено. Сегодня также были заслушаны отчеты по ряду видов спорта.
В частности, в центре внимания была встреча с Футбольной ассоциацией Узбекистана. В нем приняли участие первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент ФАУ Равшан Ирматов, заместитель министра туризма и спорта Аваз Каримов, генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместители председателя НОК Сакен Полатов и Шерзод Ташматов, тренерский штаб во главе с будущим главным тренером ОТЖ Темуром Кападзе.
Для начала была проанализирована деятельность нашей команды, готовящейся к Олимпийским играм в Токио-2020. Работа, проделанная командой за период от первого сбора до участия в лицензионном турнире в Таиланде в 2020 году, былы отмечены тренерская деятельность, ошибки и упущения. После этого Тимур Капазде остановился на деятельности клуба “Олимпик” и молодежной сборной, созданной для подготовки к Олимпиаде-2024 в Париже.
“В следующем году нас ждут 2 основных соревнования. Это чемпионат Азии, который пройдет у нас, и Азиатские игры в Ханчжоу-2022. Именно через эти турниры можно судить о потенциале команды. Очевидно, что мы играем в них для максимального результата. Большинство ребят, которые сейчас в нашей команде, раньше не играли в основном составе в своих клубах. “Олимпик”, созданный при поддержке нашего государства, стал возможностью для молодых ребят проявить себя. Сейчас к ним поступают предложения и от команд суперлиги”, – сказал тренер.
В ходе беседы были высказаны всесторонние мнения по таким вопросам, как дальнейшее улучшение материально-технической базы команды, использование современных технологий для контроля физического состояния игроков в игре.
Также в ходе дня были заслушаны отчеты и обсуждены планы по триатлону, стрельбе, теннису и волейболу с участием руководства НОК во главе с Рустамом Шоабдурахмоновым, представителей УзГУФКС, школ высшего спортивного мастерства Республики.