25 Сентябр 2021 3874
Бугун МОҚ мажлислар залида Ўзбекистон футбол ассоциациясининг навбатдаги ҳисобот-сайлов конгресси бўлиб ўтди. Унда ташкилот раҳбариятига сайлов ҳам ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Абдужаббор Абдувоҳидов, Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати раиси, ЎФА раиси Абдусалом Азизов, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари, ЎФА биринчи вице-президенти Равшан Ирматов, Қўмита Бош котиби Ойбек Касимов, МОҚ раиси ўринбосари Сакен Полатов, Ассоциация мутасаддилари ва таркибий қисм вакиллари, мураббийлар иштирок этишди.
Даставвал ЎФА бош котиби Аваз Максумов ташкилот фаолияти ҳақида ҳисобот берди ва кун тартиби билан барчани таништирди. Кўпчилик учун аҳамиятли бўлган ЎФА раҳбариятига сайлов натижаларига кўра, Абдусалом Азизов ва Равшан Ирматов ўз лавозимларига яна бир бор сайланишди. Шунингдек, ЎФА вице-президенти лавозимига Азизбек Икрамов сайланди.
“Аввало, юксак ишонч билдириб, яна 4 йил муддатга сайлаганинглар учун барчага раҳмат айтаман. Сўнгги давр ОФК ва ФИФА ёрдамида футболимиз ривожланиши учун ишладик. Аммо миллий терма жамоамиз жаҳон чемпионатига чиқа олмагани ишимизда камчиликлар борлигини кўрсатиб турди. Олдимизда Париждаги Олимпиадага чиқиш вазифаси турибди. 2026 йилги мундиалга ҳам чиқиш Сречко Катанец бошчилигидаги мураббийлар штаби олдига вазифа қилиб қўйилди. Бундан ташқари миллий чемпионатимиз савиясини ошириш, жамоалар атрофидаги қинғирликларни йўқотиш керак”, – деди Абдусалом Азизов.
Тадбир давомида Ассоциациянинг Ижроия қўмитаси таркибига 9 нафар вакил ҳам сайлаб олинди. Шу тариқа, ЎФАнинг навбатдаги ҳисобот-сайлов конгресси ўз ишини якунлади.

25 Сентября 2021 3875
Сегодня в зале заседаний НОК состоялся очередной отчетно-выборный конгресс футбольной ассоциации Узбекистана. На нем также были проведены выборы руководства организации.
В мероприятии приняли участие советник Президента Республики Узбекистан Абдужаббор Абдувохидов, председатель Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, председатель ФАУ Абдусалом Азизов, председатель НОК Рустам Шоабдурахманов, первый заместитель председателя НОК, первый вице-президент НОК Равшан Ирматов, генеральный секретарь Комитета Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК Сакен Полатов, ответственные лица ассоциации и представители структурного подразделения, тренеры.
Сначала генеральный секретарь ФАУ Аваз Максумов отчитался о деятельности организации и ознакомил всех с повесткой дня. По итогам выборов в руководство ФАУ, значимых для многих, Абдусалом Азизов и Равшан Ирматов были вновь избраны на свои должности. Также на должность вице-президента ФАУ был избран Азизбек Икрамов.
“Прежде всего, я хотел бы поблагодарить всех за то, что они выразили высокое доверие и избрали меня еще на 4 года. Последний период мы работали над развитием нашего футбола с помощью АФК и ФИФА. Но тот факт, что наша сборная не смогла выйти на чемпионат мира, показал, что в нашей работе есть недостатки. Перед нами стоит задача выступить на Олимпиаде в Париже. Перед тренерским штабом во главе с Сречко Катанцем также поставлена задача выйти на ЧМ-2026. Кроме того, необходимо повысить уровень национального чемпионата, снять напряжение вокруг команд”, – сказал Абдусалом Азизов.
В ходе мероприятия в состав Исполнительного комитета Ассоциации также были избраны 9 представителей. На этом очередной отчетно-выборный съезд ФАУ завершил свою работу.