25 Сентябр 2021 3454
Гандбол бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси Осиё чемпионатидаги иштирокини муваффақиятли якунлади. Бу гал вакилларимиз аниқ мундиал йўлланмасини қўлга киритишди.
ЖЧга сўнгги ўрин 5-поғона учун кечган беллашувда қизларимиз гонконглик рақибаларига қарши майдонга чиқишди. Ўта кескин ва муросасиз кечган баҳс ҳамюртларимизнинг 28:25 ҳисобидаги ғалабаси билан якунланди.
Эслатиб ўтамиз, бундан аввал Иорданияни мағлуб этиб, олтиликка кирган жамоамиз ЖЧга йўлланма олиши керак эди. Бироқ Халқаро гандбол федерацияси ушбу мусобақа учун ажратилган квотани бештага қисқартиргач, Испания майдонларида ўтадиган чемпионат учун яна бир ғалаба қозонишимиз лозим бўлди. Таъкидлаш жоиз, қизларимиз гуруҳ босқичи доирасида гонконглик қизларга имкониятни бой беришган эди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси гандболчи қизларимизни, Ўзбекистон гандбол федерацияси ва барча мухлисларимизни ушбу муваффақият билан қутлайди.

25 Сентября 2021 3467
Женская сборная Узбекистана по гандболу успешно завершила выступление на чемпионате Азии. Именно здесь наши представители завоевали путевку на мундиаль.
В матче за 5-е место наши девушки вышли на поле против соперниц из Гонконга. Напряженный и бескомпромиссный матч завершился победой наших соотечественников со счетом 28:25.
Напомним, что ранее наша команда, победившая Иорданию и вошедшая в шестерку, должна была получить путевку на чемпионат мира. Однако после того, как Международная федерация гандбола сократила квоту, выделенную для этого соревнования, до пяти, нам пришлось еще раз выиграть чемпионат на испанских полях. Стоит отметить, что наши девушки в рамках группового этапа упустили шанс девушкам из Гонконга.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана поздравляет с победой наших гандболисток, федерацию гандбола Узбекистана и всех наших болельщиков.