25 Сентябр 2021 3966
23 сентябрь куни гандбол бўйича Осиё чемпионатининг 5-8-ўринлар учун кечадиган босқичида Иорданиядан устун келган қизларимиз жаҳон чемпионати йўлланмасига эга бўлгани ҳақида хабар берган эдик. Бироқ кейинчалик регламентга ўзгартириш киритилгани маълум бўлди. Бу вазиятга Ўзбекистон гандбол федерацияси бош котиби Исмоил Матхаликов изоҳ берди:
“Мусобақа аввалида белгиланган регламентга кўра, кучли олтиликка кирган жамоалар шу йил декабрь ойида бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатига йўлланма олишар эди. Бироқ Иордания билан ўтган ўйинимиз куни Халқаро гандбол федерацияси регламентга ўзгартириш киритган ва ушбу мусобақада иштирок эта олмаётган Хитой жамоасига жаҳон чемпионатида иштирок этиш учун имтиёзли йўлланма (wild card) берган. Бунга сабаб сифатида Осиё чемпионатида иштирок этиши керак бўлган 12 жамоадан бири (Қатар) турнирда қатнашмагани кўрсатилган. Шу боис, Осиё учун ажратилган 6 ўриндан бири Хитойга ўтди. Демак, ЖЧда иштирок этиш учун яна бир ғалаба керак бўлади бизга. Бу билан жамоадаги муҳит ўзгаргани йўқ. Қизларимизда ўзларига бўлган ишонч кучли. Гонконгни мағлуб этиб, йўлланма масаласини ҳал қиламиз”.
Осиё чемпионатининг бешинчи ўрини, амалда ЖЧ йўлланмаси учун кечадиган Ўзбекистон ва Гонконг жамоалари ўртасидаги баҳс бугун Тошкент вақти билан 15:00 да бошланади. Бўлажак баҳсда жамоамизга омад тилаймиз.

25 September 2021 3964
Earlier we reported that the girls of the Uzbek national team, at the Asian Handball Championship in the fight for 5-8 place, defeated Jordan and won a ticket to the World Cup (http://olympic.uz/ru/86197 ). However, it later became clear that changes had been made to the regulations. The Secretary General of the Handball Federation of Uzbekistan Ismail Matkhalikov commented on the situation:
"According to the rules established at the beginning of the competition, the teams ranked 1-6 have a chance to take part in the World Championship, which will be held in December this year. However, on the day of our match with Jordan, the International Handball Federation amended the rules (https://www.ihf.info/media-center/news/spain-2021-asian-qualification-update-pr-china-receive -wild-card) and gave the Chinese team that could not participate in this competition a wild card for the World Championship. The reason for this is that one of the 12 teams (Qatar), which was supposed to participate in the Asian Championship, was absent. Thus, one of the 6 seats reserved for the Asian continent went to China. Based on this, we need another victory to reach the World Cup. But this did not affect the mood of the girls, they believe in themselves and in their strength. We will defeat Hong Kong and win a ticket to the World Cup."
The game for the fifth place, as well as for entering the World Cup, between the teams of Uzbekistan and Hong Kong will be held today at 15:00 Tashkent time. We wish good luck to our representatives.