22 Сентябр 2021 3372
22 сентябрь – Бутун дунёда автомобилсиз кун сифатида эътироф этилган бўлиб, барча инсонлар имкон қадар ўз юмушларини кўпинча велосипед, ролик, самокат ёки бошқа шу каби қурилмаларда бажаришга ҳаракат қилишади. Шу қаторда Ўзбекистонда ҳам бутун дунёда илгари сурилган ушбу ташаббусга амал қилган ҳолда бир қатор оммавий тадбирлар ўтказилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов юртимизда барчани ушбу кунни кенг тарғиб қилишда катта ташаббус кўрсатди. Бир нечта расмий вакиллар ва раҳбарлар шу бугун ўз хизмат машиналаридан воз кечган ҳолда иш фаолиятларини велосипедда ёки пиёда олиб боришмоқда.
Бу билан пойтахтимизда ўтказилаётган тадбирлар тугаб қолмади. Бугун соат 20:00 да Маҳтумқули ва Мирзо Улуғбек кўчалари кесишмасидан бошланиб, «Янги Ўзбекистон» боғигача бугунги санага бағишланган велосайр ташкил этилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси барча юртдошларимизни бугун ўтказилаётган ушбу лойиҳаларда фаол иштирок этишларини сўраб қолади.

22 Сентября 2021 3373
22 сентября-признанный во всем мире днем без автомобиля, все люди стараются как можно чаще выполнять свою работу на велосипеде, роликах, самокатах или других подобных устройствах. В том числе и в Узбекистане, следуя этой инициативе, выдвинутой во всем мире, проводится ряд массовых мероприятий. В частности, заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, министр туризма и спорта Азиз Абдухакимов проявил большую инициативу по широкой пропаганде этого дня для всех в нашей стране. Несколько официальных лиц и руководителей в этот день ездят на работу на велосипеде или пешком, отказываясь от своих служебных автомобилей.
На этом мероприятия, проводимые в столице, не закончились. Сегодня в 20: 00 на пересечении улиц Махтумкули и Мирзо Улугбека до парка “Новый Узбекистан” будет организован посвященный этой дате велопарад.
Пользуясь случаем, Национальный олимпийский комитет Узбекистана просит всех наших соотечественников принять активное участие в проводимых сегодня проектах.