22 Сентябр 2021 3372
22 сентябрь – Бутун дунёда автомобилсиз кун сифатида эътироф этилган бўлиб, барча инсонлар имкон қадар ўз юмушларини кўпинча велосипед, ролик, самокат ёки бошқа шу каби қурилмаларда бажаришга ҳаракат қилишади. Шу қаторда Ўзбекистонда ҳам бутун дунёда илгари сурилган ушбу ташаббусга амал қилган ҳолда бир қатор оммавий тадбирлар ўтказилмоқда. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, Туризм ва спорт вазири Азиз Абдуҳакимов юртимизда барчани ушбу кунни кенг тарғиб қилишда катта ташаббус кўрсатди. Бир нечта расмий вакиллар ва раҳбарлар шу бугун ўз хизмат машиналаридан воз кечган ҳолда иш фаолиятларини велосипедда ёки пиёда олиб боришмоқда.
Бу билан пойтахтимизда ўтказилаётган тадбирлар тугаб қолмади. Бугун соат 20:00 да Маҳтумқули ва Мирзо Улуғбек кўчалари кесишмасидан бошланиб, «Янги Ўзбекистон» боғигача бугунги санага бағишланган велосайр ташкил этилади.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси барча юртдошларимизни бугун ўтказилаётган ушбу лойиҳаларда фаол иштирок этишларини сўраб қолади.

22 September 2021 3370
September 22 is recognized worldwide as a day without a car, all people try to do their work on a bicycle, roller skates, scooters or other similar devices as often as possible. Including in Uzbekistan, following this initiative put forward all over the world, a number of mass events are being held. In particular, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov took a great initiative to widely promote this day for everyone in our country. Several officials and managers on this day go to work by bicycle or on foot, abandoning their official cars.
The events held in the capital did not end there. A bike parade dedicated to this date will be organized today at 20: 00 at the intersection of Makhtumkuli and Mirzo Ulugbek streets to the New Uzbekistan Park.
Taking this opportunity, the National Olympic Committee of Uzbekistan asks all our compatriots to take an active part in the projects carried out today.