Қозонда совриндор бўлган белбоғли курашчиларимиз тақдирланишди
Қозон шаҳрида ўтказилаётган биринчи МДҲ ўйинларида делегациямиз қўлга киритаётган муваффақиятларда белбоғли курашчиларимизнинг ҳам ўрни бор. Бугун МОҚда ушбу мусобақа ғолиб ва совриндорлари қаторидан жой олган белбоғли курашчиларимизни тақдирланиш маросими ва кураш бўйича Руминияда Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтадиган халқаро мусобақа олдидан матбуот анжумани ташкил этилди. Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари, Ўзбекистон кураш федерацияси раисининг ўринбосари Эркин Йўлдошев очиб берди ва белбоғли курашчиларимизни қўлга киритилган муваффақият билан қутлаб, ўзининг илиқ тилакларини билдириб ўтди.
Шундан сўнг Қозонда муваффақиятга эришган белбоғли курашчиларимиз ва соҳани ривожлантириш йўлида самарали меҳнат қилаётган мураббийлар, федерация мутасаддилари, ОАВ вакилларига эсдалик совғалари топширилди. Таъкидлаш жоиз, белбоғли курашчиларимиз Қозонда 7 та олтин, 3 та кумуш ва 1 та бронза медалларини қўлга киритиб, делегациямизнинг юқори поғонага кўтарилишларида муносиб ҳисса қўшдилар.
Тадбирнинг иккинчи қисмида 10-13 сентябрь кунлари Руминиянинг Констанца шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтказиладиган халқаро мусобақага бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Мутасаддиларнинг маълум қилишларича, ушбу турнирда полвонларимиз иштирок этишмайди. Бунга қуйидагича изоҳ берилди:
“Мусобақа мутлақ вазн тоифасида бўлади. Бизнинг кўплаб маҳоратли полвонларимиз бор. Ишончимиз комилки, уларни олиб борадиган бўлсак, вакилларимиз совринли ўринларни банд этишади. Бизнинг мақсадимиз курашни бутун дунёга тарғиб қилиш экан, ҳамма мусобақага полвонларимизни қўявермаслигимиз керак”, – деди МОҚнинг кураш миллий спорт турини ривожлантириш бўлими бошлиғи Камол Усмонов.

9 September 2021 3474
Our belt wrestlers play an important role in the success of our delegation at the first CIS Games held in Kazan. Today, the NOC held an award ceremony for wrestlers for belt places, who were among the winners and prize-winners of this competition, and a press conference before the international wrestling competition for the prize of the President of the Republic of Uzbekistan in Romania. The event was opened by Deputy Prosecutor General of the Republic of Uzbekistan, Deputy Chairman of the Kurash Federation of Uzbekistan Erkin Yuldashev, who congratulated our belt wrestlers on their achievements and expressed his warm wishes.
After that, our belt wrestlers who achieved success in Kazan, coaches, Federation officials, and media representatives were presented with memorable gifts. It is worth noting that our belt wrestlers, having won 7 gold, 3 silver and 1 bronze medals in Kazan, made a worthy contribution to the promotion of our delegation to the highest step of the podium.
In the second part of the event, a press conference was held on the International Competition for the Prize of the President of the Republic of Uzbekistan, which will be held on September 10-13 in the Romanian city of Constanta. The officials informed that our wrestlers will not participate in this tournament. This was explained as follows:
"The competitions will be held in the absolute weight category. We have a lot of experienced wrestlers. We are sure that by conducting them, our representatives will take prizes. Since our goal is to popularize wrestling all over the world, we should not allow our wrestlers to compete” " said Kamal Usmanov, head of the National Wrestling Development Department of the NOC.