Қозонда совриндор бўлган белбоғли курашчиларимиз тақдирланишди
Қозон шаҳрида ўтказилаётган биринчи МДҲ ўйинларида делегациямиз қўлга киритаётган муваффақиятларда белбоғли курашчиларимизнинг ҳам ўрни бор. Бугун МОҚда ушбу мусобақа ғолиб ва совриндорлари қаторидан жой олган белбоғли курашчиларимизни тақдирланиш маросими ва кураш бўйича Руминияда Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтадиган халқаро мусобақа олдидан матбуот анжумани ташкил этилди. Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари, Ўзбекистон кураш федерацияси раисининг ўринбосари Эркин Йўлдошев очиб берди ва белбоғли курашчиларимизни қўлга киритилган муваффақият билан қутлаб, ўзининг илиқ тилакларини билдириб ўтди.
Шундан сўнг Қозонда муваффақиятга эришган белбоғли курашчиларимиз ва соҳани ривожлантириш йўлида самарали меҳнат қилаётган мураббийлар, федерация мутасаддилари, ОАВ вакилларига эсдалик совғалари топширилди. Таъкидлаш жоиз, белбоғли курашчиларимиз Қозонда 7 та олтин, 3 та кумуш ва 1 та бронза медалларини қўлга киритиб, делегациямизнинг юқори поғонага кўтарилишларида муносиб ҳисса қўшдилар.
Тадбирнинг иккинчи қисмида 10-13 сентябрь кунлари Руминиянинг Констанца шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти соврини учун ўтказиладиган халқаро мусобақага бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Мутасаддиларнинг маълум қилишларича, ушбу турнирда полвонларимиз иштирок этишмайди. Бунга қуйидагича изоҳ берилди:
“Мусобақа мутлақ вазн тоифасида бўлади. Бизнинг кўплаб маҳоратли полвонларимиз бор. Ишончимиз комилки, уларни олиб борадиган бўлсак, вакилларимиз совринли ўринларни банд этишади. Бизнинг мақсадимиз курашни бутун дунёга тарғиб қилиш экан, ҳамма мусобақага полвонларимизни қўявермаслигимиз керак”, – деди МОҚнинг кураш миллий спорт турини ривожлантириш бўлими бошлиғи Камол Усмонов.

9 Сентября 2021 3476
Наши борцы с поясами играют важную роль в успехе нашей делегации на первых играх СНГ, проводимых в Казани. Сегодня в НОК состоялась церемония награждения борцов за поясные места, которые вошли в число победителей и призеров данного соревнования, и пресс-конференция перед международным соревнованием по борьбе на приз Президента Республики Узбекистан в Румынии. Открыл мероприятие заместитель генерального прокурора Республики Узбекистан, заместитель председателя Федерации Кураш Узбекистана Эркин Юлдашев, который поздравил наших борцов на поясах с достигнутыми успехами и выразил свои теплые пожелания.
После этого нашим борцам с поясами, добившимся успеха в Казани, тренерам, должностным лицам Федерации, представителям СМИ были вручены памятные подарки. Стоит отметить, что наши борцы на поясах, завоевав в Казани 7 золотых, 3 серебряных и 1 бронзовую медали, внесли достойный вклад в продвижение нашей делегации на высшую ступень пьедестала почета.
Во второй части мероприятия состоялась пресс-конференция, посвященная Международному конкурсу на приз Президента Республики Узбекистан, который пройдет 10-13 сентября в румынском городе Констанца. Официальные лица сообщили, что наши борцы не будут участвовать в этом турнире. Это было объяснено следующим образом:
“Соревнования пройдут в абсолютной весовой категории. У нас много опытных борцов. Мы уверены, что, проводя их, наши представители займут призовые места. Поскольку наша цель-популяризировать борьбу во всем мире, мы не должны допускать наших борцов на соревнования”, – сказал начальник отдела развития национального вида борьбы НОК Камал Усманов.