6 сентябрь – Бутунжаҳон кураш куни
Бугун ўзбек миллий кураши бутун дунё бўйлаб ўз байрамини нишонламоқда. Бир неча йилдан буён ушбу сана норасмий байрам сифатида нишонлаб келинган бўлса, 2017 йилга келиб, “6 сентябрь – кураш миллий спорт тури куни” сифатида расман тан олинди ва бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармони имзоланди.
Бугунги кунда дунёнинг 130 дан ортиқ мамлакатида Миллий федерациялар ташкил қилинган. Ўз навбатида, миллий спортимиз ҳам тобора йирик комплекс мусобақалар дастуридан муқим ўрин олмоқда. Жумладан, 2017 йил Туркманистонда ўтган Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинлари, 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида мазкур спорт тури бўйича баҳслар ўтказилди. Бу йўлда барчамизнинг эзгу мақсадимиз, шубҳасиз, ўзбек миллий курашини Олимпия ўйинлари дастурига киритишдир.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси юртимиз ва бутун дунёдаги кураш оиласини бугунги байрам билан самимий муборакбод этиб қолади.

6 September 2021 4477
Today, the Uzbek national wrestling celebrates its holiday all over the world. If for several years this date was celebrated as an unofficial holiday, then in 2017 it was officially recognized as " September 6-the day of the national wrestling sport”, in connection with which the corresponding Decree of the President of the Republic of Uzbekistan was signed.
To date, national federations have been established in more than 130 countries around the world. In turn, our national sport is increasingly taking an important place in the program of large complex competitions. In particular, in 2017 at the Asian Martial Arts and Indoor Games in Turkmenistan, in 2018 at the Asian Games in Indonesia, competitions in this sport were held. Our main goal on this path is undoubtedly the inclusion of Uzbek national wrestling in the program of the Olympic Games.
The National Olympic Committee of Uzbekistan sincerely congratulates the Kurash family on today's holiday.