6 сентябрь – Бутунжаҳон кураш куни
Бугун ўзбек миллий кураши бутун дунё бўйлаб ўз байрамини нишонламоқда. Бир неча йилдан буён ушбу сана норасмий байрам сифатида нишонлаб келинган бўлса, 2017 йилга келиб, “6 сентябрь – кураш миллий спорт тури куни” сифатида расман тан олинди ва бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармони имзоланди.
Бугунги кунда дунёнинг 130 дан ортиқ мамлакатида Миллий федерациялар ташкил қилинган. Ўз навбатида, миллий спортимиз ҳам тобора йирик комплекс мусобақалар дастуридан муқим ўрин олмоқда. Жумладан, 2017 йил Туркманистонда ўтган Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинлари, 2018 йил Индонезияда ўтган Осиё ўйинларида мазкур спорт тури бўйича баҳслар ўтказилди. Бу йўлда барчамизнинг эзгу мақсадимиз, шубҳасиз, ўзбек миллий курашини Олимпия ўйинлари дастурига киритишдир.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси юртимиз ва бутун дунёдаги кураш оиласини бугунги байрам билан самимий муборакбод этиб қолади.

6 Сентября 2021 4479
Сегодня узбекская национальная борьба отмечает свой праздник во всем мире. Если в течение нескольких лет эта дата отмечалась как неофициальный праздник, то в 2017 году она была официально признана “6 сентября-днем национального вида спорта по борьбе”, в связи с чем был подписан соответствующий Указ Президента Республики Узбекистан.
На сегодняшний день национальные федерации созданы более чем в 130 странах мира. В свою очередь, наш национальный спорт все больше занимает важное место в программе крупных комплексных соревнований. В частности, в 2017 году на Азиатских играх по боевым искусствам и в закрытых помещениях в Туркменистане, в 2018 году на Азиатских играх в Индонезии были проведены соревнования по этому виду спорта. Нашей главной целью на этом пути, несомненно, является включение узбекской национальной борьбы в программу Олимпийских игр.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет семью Кураш с сегодняшним праздником.