Уч минтақа вакиллари Тошкентда
Эртага пойтахтимизда қиличбозлик бўйича Осиё, Пан Америка ва Африка конфедерацияларининг раҳбарлари иштирокида халқаро конференция бўлиб ўтади. Бугун мазкур тадбир иштирокчилари МОҚда меҳмон бўлишди.
Уларни Қўмита раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов қарши олишди. Даставвал, меҳмонларга МОҚ биноси бўйлаб экскурсия ташкил этилди, уларга ўзбек спортининг шонли тарихи, Президентимизнинг соҳага қаратаётган эътибори хусусида гапириб берилди. Шундан сўнг кичик мажлислар залида бир қатор истиқболли масалалар муҳокама қилиб олинди.
Таъкидлаш жоиз, делегация таркибида Пан Америка қиличбозлик конфедерацияси президенти Виталий Логвин, Африка қиличбозлик конфедерацияси президенти Мбагник Ндиайе, Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти вазифасини бажарувчи Русни Абу Ҳасан, шунингдек, Миср, БАА, Иордания қиличбозлик федерациялари раҳбарлари иштирок этишди.
Суҳбат давомида Рустам Шоабдураҳмонов ўзбек қиличбозлигининг йилдан йилга ривож топиб бориши, эришаётган ютуқлари, бунда давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши ҳақида гапириб берди.
“Ҳаммангизни азим пойтахтимизда кўриб турганимиздан бағоят мамнунмиз. Барча муваффақиятларимизга давлатимиз раҳбарининг спортга қаратаётган эътибори билан эришмоқдамиз. Жумладан, Токиода илк бор қиличбозлик спортида 3 та йўлланмага эга бўлдик. Улар орасида 18 ёшли саблячи қизимиз кучли саккизликдан жой олди. Биз мезбонлик қилаётган турли йирик халқаро тадбирлар ҳам ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ўтмоқда. Мақсад эса мамлакатимизда спорт тарғиботини янада кучайтириш”, – деди МОҚ раҳбари.
Тадбир давомида БАА ва Миср вакилларидан ўзаро ҳамкорлик ривожини янги босқичга олиб чиқиш, эришилган сўнгги ютуқлар билан ўртоқлашиш мақсадида ҳамкорлик меморандумини имзолаш бўйича таклиф билдирилди. Шунингдек, қиличбозлик истиқболига оид бир қатор масалалар атрофлича муҳокама этилди.
Якунда меҳмонларга МОҚнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Куннинг иккинчи ярмида меҳмонлар пойтахтимизда қад ростлаётган Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюриб, у ерда қад ростлаётган ислом оламининг энг йирик замонавий марказларидан бирида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишишди.

4 September 2021 3442
An international fencing conference will be held in Tashkent tomorrow with the participation of the leaders of the confederations of Asia, Pan-America and Africa. Today, the participants of the event visited the NOC.
The guests of honor were met by the chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov and his deputy Sherzod Tashmatov. First, an excursion was organized for them, they received valuable information about the glorious history of Uzbek sports and about the attention paid by the President to the development of this sphere. Then a number of promising issues were discussed in the conference hall.
It should be noted that the delegation includes the president of the Pan-American Fencing Confederation Vitaly Logvin, the president of the African Fencing Confederation Mbagnik Ndiaye, the acting president of the Asian Fencing Confederation Rusni Abu Hassan, as well as the heads of the fencing federations of Egypt, the UAE and Jordan.
During the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov spoke about the development of Uzbek fencing from year to year, achievements in this direction and the support of our state.
"We are very pleased to welcome you to the capital. Thanks to the attention paid by the Head of State to the field of sports, we managed to achieve such success. In particular, we won 3 licenses for the Tokyo Olympics for the first time. Among them, our 18-year-old saber player entered the top eight. All major international events that are held in Tashkent are organized thanks to the support of our Esteemed President. And our main goal is to strengthen the promotion of sports in the country, " said Rustam Shaabdurakhmanov.
During the event, representatives of the UAE and Egypt proposed to sign a memorandum to bring the development of cooperation to a new level and share the latest achievements. A number of issues related to the prospects of fencing were also discussed in detail.
At the end of the event, the guests were presented with memorable gifts of the NOC.
In the afternoon, the guests visited the Center of Islamic Civilization (CIC), which is being built in Tashkent. During the visit, they examined the construction works that are being carried out in one of the largest structures in the Islamic world.