Уч минтақа вакиллари Тошкентда
Эртага пойтахтимизда қиличбозлик бўйича Осиё, Пан Америка ва Африка конфедерацияларининг раҳбарлари иштирокида халқаро конференция бўлиб ўтади. Бугун мазкур тадбир иштирокчилари МОҚда меҳмон бўлишди.
Уларни Қўмита раҳбари Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг ўринбосари Шерзод Ташматов қарши олишди. Даставвал, меҳмонларга МОҚ биноси бўйлаб экскурсия ташкил этилди, уларга ўзбек спортининг шонли тарихи, Президентимизнинг соҳага қаратаётган эътибори хусусида гапириб берилди. Шундан сўнг кичик мажлислар залида бир қатор истиқболли масалалар муҳокама қилиб олинди.
Таъкидлаш жоиз, делегация таркибида Пан Америка қиличбозлик конфедерацияси президенти Виталий Логвин, Африка қиличбозлик конфедерацияси президенти Мбагник Ндиайе, Осиё қиличбозлик конфедерацияси президенти вазифасини бажарувчи Русни Абу Ҳасан, шунингдек, Миср, БАА, Иордания қиличбозлик федерациялари раҳбарлари иштирок этишди.
Суҳбат давомида Рустам Шоабдураҳмонов ўзбек қиличбозлигининг йилдан йилга ривож топиб бориши, эришаётган ютуқлари, бунда давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши ҳақида гапириб берди.
“Ҳаммангизни азим пойтахтимизда кўриб турганимиздан бағоят мамнунмиз. Барча муваффақиятларимизга давлатимиз раҳбарининг спортга қаратаётган эътибори билан эришмоқдамиз. Жумладан, Токиода илк бор қиличбозлик спортида 3 та йўлланмага эга бўлдик. Улар орасида 18 ёшли саблячи қизимиз кучли саккизликдан жой олди. Биз мезбонлик қилаётган турли йирик халқаро тадбирлар ҳам ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан ўтмоқда. Мақсад эса мамлакатимизда спорт тарғиботини янада кучайтириш”, – деди МОҚ раҳбари.
Тадбир давомида БАА ва Миср вакилларидан ўзаро ҳамкорлик ривожини янги босқичга олиб чиқиш, эришилган сўнгги ютуқлар билан ўртоқлашиш мақсадида ҳамкорлик меморандумини имзолаш бўйича таклиф билдирилди. Шунингдек, қиличбозлик истиқболига оид бир қатор масалалар атрофлича муҳокама этилди.
Якунда меҳмонларга МОҚнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Куннинг иккинчи ярмида меҳмонлар пойтахтимизда қад ростлаётган Ислом цивилизацияси марказига ташриф буюриб, у ерда қад ростлаётган ислом оламининг энг йирик замонавий марказларидан бирида олиб борилаётган қурилиш ишлари билан танишишди.

4 Сентября 2021 3444
Завтра в Ташкенте пройдёт международная конференция по фехтованию с участием руководителей конфедераций Азии, Пан-Америки и Африки. Сегодня участники мероприятия посетили НОК.
Почётных гостей встретили председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его заместитель Шерзод Ташматов. Сначала для них была организована экскурсия, они получили ценные информации о славной истории узбекского спорта и об уделяемом внимании со стороны Президента в развитие этой сферы. Затем в конференц-зале был обсужден ряд перспективных вопросов.
Следует отметить, что в составе делегации есть президент конфедерации фехтования Пан-Америки Виталий Логвин, президент конфедерации фехтования Африки Мбагник Ндиайе, и.о. президента конфедерации фехтования Азии Русни Абу Хасан, а также, руководители федераций фехтования Египта, ОАЭ и Иордании.
В ходе беседы Рустам Шаабдурахманов рассказал о развитии узбекского фехтования из года в год, достижениях в этом направлении и поддержке нашего государства.
«Мы очень рады приветствовать вас в столице. Благодаря уделяемому вниманию со стороны Главы Государства в сферу спорта, нам удалось достичь таких успехов. В частности, на Токийскую Олимпиады мы впервые завоевали 3 лицензии. Среди них, наша 18 летняя саблистка вошла в первую восьмерку. Все крупные международные мероприятия, которые проводятся в Ташкенте, организованы благодаря поддержке нашего Уважаемого Президента. А главная наша цель — усилить пропаганду спорта в стране», — сказал Рустам Шаабдурахманов.
В ходе мероприятия представители ОАЭ и Египта предложили подписать меморандум, чтобы вывести развитие сотрудничества на новый уровень и поделиться последними достижениями. Также подробно обсуждался ряд вопросов, связанных с перспективами фехтования.
В завершении мероприятия гостям были вручены памятные подарки НОК.
Во второй половине дня гости посетили Центр Исламской Цивилизации (ЦИЦ), которая строится в Ташкенте. В ходе визита они осмотрели строительные работы, которые ведутся в одном из самых крупных сооружений в исламском мире.