Энг яхши боксчи, энг яхши ҳакам ёхуд Осиё чемпионати бенефисимизга айланди
БААнинг Дубай шаҳрида бокс бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасида Осиё чемпионати ўз якунига етди. Ўсмирларимиз ортидан ёшлар жамоамиз ҳам уни муваффақиятли якунлай олди.
U-20 ёш тоифасида ўтган жангларда терма жамоамиз 8 та олтин, 3 та кумуш ва 6 та бронза медалларини қўлга киритди. Бу билан йигитларимиз иккинчи, қизларимиз эса ўз тоифаларида биринчи ўринни эгаллаган бўлсалар, умумий ҳисобда жамоамиз мусобақани иккинчи ўринда якунлади.
Терма жамоамиз сафида қуйидаги боксчиларимиз совриндор бўлишди:
-71 кг: Аълохон Абдуллаев
-92 кг: Нусратбек Тохиров
-51 кг: Аҳмаджон Қўзибоев
-67 кг: Самандар Солижонов
-86 кг: Диёрбек Ўралов
-48 кг: Муҳаммадқодир Мамиржонов.
Қизларимиз сафида эса совриндорлар қуйидагича кўриниш олди:
-57 кг: Нигина Ўктамова
-70 кг: Азиза Зокирова
-54 кг: Мухлиса Хушвақтова
-60 кг: Рухшона Ўктамова
-63 кг: Моҳира Аҳмедова
-81 кг: Сабоҳат Ҳусанова
+81 кг: Хадичабону Эргашева.
Қайд этиш жоиз, жаҳон чемпиони Нигина Ўктамова бу гал ҳам ғалаба қозониб, қизлар тоифасида мусобақанинг энг яхши боксчиси деб топилди. Таниқли реферимиз Александр Ҳамидов эса эркак ҳакамлар орасида тенгсиз бўлди. Эслатиб ўтамиз, бундан аввал ўсмирларимиз умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллаган эди. Бир сўз билан айтганда, мазкур қитъа чемпионати биз учун улкан ғалабалар билан якунланди.
Ўзбекистон ёшлар терма жамоаси 1 сентябрь куни соат 16:40да юртимизга қайтиб келади. Улар Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали равишда кутиб олиниши режалаштирилмоқда.

31 Августа 2021 4245
В ОАЭ завершился чемпионат Азии по боксу среди юниоров и молодежи. После наших подростков наша молодежная команда также успешно ее завершила.
В соревнованиях в возрастной категории U-20 наша сборная завоевала 8 золотых, 3 серебряных и 6 бронзовых медалей. Таким образом, наши юноши стали вторыми, а девушки-первыми в своих категориях, а в общем зачете наша команда завершила соревнования на втором месте.
В составе нашей сборной стали призерами следующие боксеры:
-71 кг: Аулохон Абдуллаев
-51 кг: Ахмаджон Кузибоев
-67 кг: Самандар Солижонов
-86 кг: Диербек Уралов
-48 кг: Мухаммадкодир Мамиржонов.
А среди наших девушек призеры выглядели следующим образом:
-70 кг: Азиза Закирова
-60 кг: Рухшона Уктамова
-63 кг: Мохира Ахмедова
-81 кг: Сабохат Казанова
+81 кг: Хадичабон Ергашева.
Стоит отметить, что чемпионка мира Нигина Уктамова также выиграла этот турнир и была признана лучшим боксером турнира в категории девушек. А наш знаменитый рефери Александр Хамидов оказался непревзойденным среди судей-мужчин. Напомним, что ранее наши подростки заняли первое место в общекомандном зачете. Одним словом, этот континентальный чемпионат завершился для нас грандиозными победами.
Молодежная сборная Узбекистана вернется в нашу страну 1 сентября в 16:40. Их планируется торжественно встретить в Ташкентском международном аэропорту имени Ислама Каримова.