МОҚ жонкуяр спорт фидойиларини давлат мукофотлари билан қутлайди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Мустақиллигимизнинг 30 йиллиги муносабати билан фан, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, санъат, ОАВ соҳалари қатори бир гуруҳ спорт фидойилари ҳам давлат мукофотлари билан тақдирлаш ҳақида фармонга имзо чекди. Унда юртимизда соғлом турмуш тарзи, жисмоний тарбия ва спорт тарғиботини ривожлантириш йўлида меҳнат қилаётган бир гуруҳ ҳамюртларимизнинг ҳам исмлари келтириб ўтилган.
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган ёшлар мураббийси» фахрий унвони билан:
Исоқов Тўлаган Ўлмасович – Ўзбекистон футбол ассоциациясининг фахрийлар билан ишлаш бўлими бошлиғи,
Матхаликов Исмоилжон Икромжонович – Республика олимпия захиралари коллежининг гандбол бўйича мураббийси,
«Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози» фахрий унвони билан:
Эргашев Абдикамол Хасанович – Чироқчи туманидаги 1-болалар ва ўсмирлар спорт мактаби шахмат мураббийси, Қашқадарё вилояти,
«Дўстлик» ордени билан:
Каримов Шукрилла Хамидиллаевич – Ўзбекистон хоккей федерацияси бош котиби,
Растригин Вячеслав Василевич – Спортнинг қишки ва мураккаб техник турлари бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби триатлон бўйича мураббийси,
Саватюгин Олег Михайлович – Спорт ўйинлари бўйича республика олий спорт маҳорати мактабининг бадминтон бўйича бош мураббийси,
Штерн Владимир Аронович – Ўзбекистон футбол ассоциациясининг фахрийлар кенгаши аъзоси,
I даражали «Соғлом авлод учун» ордени билан:
Бобажонов Боғибек Шарипович – Хонқа туманидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактаби директори, Хоразм вилояти,
II даражали «Соғлом авлод учун» ордени билан:
Ахмедов Анваржон Хомидович – Спортнинг якка кураш турларига ихтисослаштирилган болалар ва ўсмирлар спорт мактаби от спорти бўйича бош мураббийси,
Казаков Аллаяр Раджапович – Қорақалпоқ давлат университетининг жисмоний маданият назарияси ва методикаси кафедраси доценти, Қорақалпоғистон Республикаси,
Яфаров Шамил Газисович – Ўзбекистон футбол ассоциациясининг фахрийлар кенгаши аъзоси,
«Соғлом турмуш» медали билан:
Баймуратова Жамила Абдижалиевна – Олимпия ва миллий спорт турлари бўйича Нукус олий спорт маҳорати мактабининг баскетбол бўйича мураббийси, Қорақалпоғистон Республикаси,
Балтабаев Расул Тухтабаевич – Элликқалъа тумани болалар ва ўсмирлар спорт мактабининг самбо кураши бўйича мураббийси,
Гаюпов Анаркул Сатимбекович – Спортнинг қишки ва мураккаб техник турлари бўйича республика олий спорт маҳорати мактаби тоғ чанғиси бўйича мураббийси,
Мирзахалов Илхомжон Эркинович – Чуст туманидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактаби услубчиси, Наманган вилояти,
Оленникова Фаина Михайловна – «Бунёдкор» стадиони қошидаги велоспорт тўгараги фахрий аъзоси, Тошкент шаҳри,
Примова Санам Жумиёзовна – Урганч олимпия захиралари коллежининг волейбол бўйича мураббийси, Хоразм вилояти,
Саидходжаев Собирходжа Султанходжаевич – Фарғона вилояти спорт ўйинлари ва енгил атлетикага ихтисослаштирилган болалар ва ўсмирлар спорт мактаби директори,
Хакимов Карим – фахрий велоспортчи, Фарғона вилояти,
«Келажак бунёдкори» медали билан:
Қурбонов Бекзод Набиевич – От спорти бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби спортчиси,
Пўлатов Лазиз Азамат ўғли – Республика ўсмирлар олий спорт маҳорати мактабининг таэквондо бўйича мураббийси,
Семенова Ирина Мурадовна – Шахмат бўйича Ўзбекистон аёллар терма жамоаси аъзоси,
Ташкенбаева Сабина Талат қизи – Гимнастика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг бадиий гимнастика бўйича спортчиси,
«Шуҳрат» медали билан:
Абдуллоев Манучехр Муродуллоевич – Спортнинг эшкак эшиш турлари бўйича республика ихтисослаштирилган олимпия захиралари болалар ва ўсмирлар спорт мактаби академик эшкак эшиш бўйича катта мураббийси,
Исмаилов Дилшод Рахманалиевич – Гулистон олимпия захиралари коллежининг эркин кураш бўйича мураббийси, Сирдарё вилояти,
Исоқов Ғайрат Суюндикович – Жомбой туманидаги «Чорвачи» фермер хўжалиги бошлиғи, чавандоз, Самарқанд вилояти,
Турсунова Манзура Турсуновна – Жарқўрғон туманидаги болалар ва ўсмирлар спорт мактаби кураш бўйича мураббийси, Сурхондарё вилояти.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мамлакатимизда Олимпизм ғоялари ва соғлом турмуш тарзи тарғиботини татбиқ этишда жонбозлик кўрсатаётган ушбу ҳамюртларимизни давлатимизнинг юксак мукофотлари билан қутлаб, уларга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади. Шу билан биргаликда, спорт соҳаси вакилларига ҳам қаратаётган шундай эътибори ва ғамҳўрлиги учун юртбошимизга чуқур миннатдорчилик билдиради.

25 Августа 2021 4170
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеев в связи с 30-летием нашей независимости подписал указ о награждении государственными наградами ряда деятелей науки, образования, здравоохранения, культуры, искусства, СМИ. В нем также упомянуты имена ряда наших соотечественников, работающих над пропагандой здорового образа жизни, физической культуры и спорта в нашей стране.
С почетным званием " Заслуженный тренер молодежи Республики Узбекистан” :
Исоков Тулаган Улмасович-начальник отдела по работе с ветеранами футбольной ассоциации Узбекистана,
Матхаликова Исмаилжона Икромжоновича-тренера по гандболу Республиканского колледжа олимпийского резерва,
С почетным званием " Заслуженный мастер спорта Республики Узбекистан” :
Эргашева Абдикамола Хасановича-тренера по шахматам детско-юношеской спортивной школы№1 Чиракчинского района, Кашкадарьинская область,
Орденом "Дустлик":
Каримова Шукриллу Хамидиллаевича – генерального секретаря Федерации хоккея Узбекистана,
Растригин Вячеслав Васильевич-тренер по триатлону Республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта,
Саватюгина Олега Михайловича-главного тренера по бадминтону республиканской школы высшего спортивного мастерства по спортивным играм,
Штерн Владимир Аронович-член Совета ветеранов футбольной ассоциации Узбекистана,
Орденом "Сомонг авлод учун" I степени:
Бобажонова Богибека Шариповича – директора детско-юношеской спортивной школы Ханкайского района, Хорезмская область,
Орденом "Сомонг авлод учун" II степени:
Ахмедова Анваржона Хомидовича – главного тренера по конному спорту специализированной детско-юношеской спортивной школы по единоборствам,
Казакова Аллаяра Раджаповича – доцента кафедры теории и методики физической культуры Каракалпакского государственного университета, Республика Каракалпакстан,
Джафаров Шамиль Газисович-член Совета ветеранов футбольной ассоциации Узбекистана,
Медалью "здоровая жизнь":
Баймуратову Джамилу Абдиялиевну – тренера по баскетболу Нукусской школы высшего спортивного мастерства по олимпийским и национальным видам спорта, Республика Каракалпакстан,
Балтабаева Расула Тухтабаевича – тренера по борьбе самбо детско-юношеской спортивной школы Элликкалинского района,
Гаюпова Анаркула Сатимбековича-тренера по горным лыжам республиканской школы высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта,
Мирзахалова Илхомжона Еркиновича-методиста детско – юношеской спортивной школы Чустского района, Наманганская область,
Оленникова Фаина Михайловна-почетный член велоспортивного кружка при стадионе "Бунедкор", город Ташкент,
Примову Санам Джумиезовну – тренера по волейболу Ургенчского колледжа олимпийского резерва, Хорезмская область,
Саидходжаева Собирходжу Султанходжаевича – директора специализированной детско-юношеской спортивной школы по спортивным играм и легкой атлетике Ферганской области,
Хакимов Карим-почетный велоспортсмен, Ферганская область,
Медалью "будущий строитель":
Курбонова Бекзода Набиевича-спортсмена Республиканской школы высшего спортивного мастерства по конному спорту,
Пулатов Лазиз Азамат угли-тренер по тхэквондо Республиканской юношеской школы высшего спортивного мастерства,
Семенова Ирина Мурадовна-член женской сборной команды Узбекистана по шахматам,
Ташкенбаева Сабина Талат кызы-спортсменка по художественной гимнастике Республиканской школы высшего спортивного мастерства по гимнастике,
Медалью "Шухрат"
Абдуллаева Манучехра Муродулловича – старшего тренера по академической гребле Республиканской специализированной детско-юношеской спортивной школы олимпийского резерва по гребным видам спорта,
Исмаилова Дилшода Рахманалиевича – тренера по вольной борьбе Гулистанского колледжа олимпийского резерва, Сырдарьинская область,
Исокова Гайрата Суюндиковича – начальника фермерского хозяйства "Чарвачи" Джамбайского района, наездника, Самаркандская область,
Турсунову Манзуру Турсуновну-тренера по борьбе детско-юношеской спортивной школы Джаркурганского района, Сурхандарьинская область.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана поздравляет наших соотечественников, проявивших самоотверженность в деле пропаганды идей олимпизма и здорового образа жизни в нашей стране, с высокими государственными наградами и желает им долгих лет жизни и крепкого здоровья. Вместе с тем, глава государства выражает глубокую признательность представителям спортивной сферы за оказываемое внимание и заботу.