Yangi tahrirdagi “Jismoniy tarbiya va sport to‘g‘risida”gi Qonun ma’qullandi
Senat yalpi majlisida yangi tahrirdagi “Jismoniy tarbiya va sport to‘g‘risida”gi Qonun ko‘rib chiqildi. Ushbu Qonun bilan jismoniy tarbiya va sport sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari hamda jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi aniq belgilab berilmoqda.
Qonunga muvofiq, jismoniy tarbiya va sport subyektlari qatoriga Sport vazirligi, Milliy Olimpiya va paralimpiya qo‘mitalari kiritilmoqda. Ularning qo‘shimcha vakolatlari belgilanmoqda.
Qonunda paralimpiya, surdlimpiya, maxsus olimpiya va ko‘zi ojizlar sporti harakatlariga doir normalar, sport federatsiyalari, klublari va ligalarining huquqiy maqomi hamda faoliyat yuritish tartibi, ularni reyestrga kiritish va chiqarish mezonlari mustahkamlanmoqda. Shuningdek, Qonunda murabbiy, sport hakami va sport agentining huquqiy maqomi, huquq va majburiyatlari ham belgilanmoqda.
Bundan tashqari, sportda dopingning oldini olish va unga qarshi kurashish tartibi, sport musobaqalari natijalariga qonunga xilof ravishda taʼsir ko‘rsatishga qarshi kurashish to‘g‘risidagi yangi normalar kiritilmoqda.
Qonunda aholini ommaviy sportga jalb qilish va ommaviy sport tadbirlarini tizimli o‘tkazib borishga eʼtibor qaratilgan. Senatorlarning fikricha, ushbu Qonun sohani yana-da rivojlantirishga, jismoniy tarbiya va sportga oid munosabatlarni tizimli tashkil etishga xizmat qiladi.

5 February 2026 1158
At a plenary session of the Senate, a revised version of the Law “On Physical Culture and Sport” was reviewed and approved. The Law clearly defines the key directions of state policy in the field of physical culture and sport, as well as measures of government support for their development.
The Ministry of Sport, the National Olympic Committee of the Republic of Uzbekistan, and the National Paralympic Committee of Uzbekistan are designated as subjects of physical culture and sport, with additional powers granted to them.
The Law also establishes provisions related to Paralympic, Deaflympic, Special Olympic sports and sports for persons with visual impairments. It regulates the legal status and operational procedures of sports federations, clubs, and leagues, as well as the criteria for their inclusion in or removal from the official registry.
In addition, new norms have been introduced regarding the prevention and fight against doping in sport, as well as counteracting illegal influence on the outcomes of sporting competitions.
Special emphasis is placed on encouraging public participation in mass sport and on the regular organization of large-scale sporting events. According to senators, this Law will contribute to the further development of the sector and to a more systematic organization of relations in the field of physical culture and sport.