Oʻzbekiston Prezidenti Osiyo Olimpiya kengashi Bosh assambleyasi ishtirokchilari bilan uchrashuv oʻtkazdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Osiyo Olimpiya kengashi rahbariyati va tashkilot Bosh assambleyasi ishtirokchilarini qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Osiyo Olimpiya kengashining yangi saylangan prezidenti Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniy davlatimiz rahbariga Qatar Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mamlakatimiz yetakchisi Oʻzbekistonga xalqaro sport harakatining ishonchli hamkori sifatida yuksak ishonch bildirilib, tashkilot assambleyasini Toshkentda oʻtkazishga qaror qilingani uchun minnatdorlik izhor etdi.
Sportni rivojlantirish “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi doirasida ustuvor yoʻnalishlardan biri sifatida belgilangani taʼkidlandi.
Oʻzbekiston xalqaro sport tashkilotlari bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash va amaliy natijalarga erishishga qaratilgan qoʻshma dastur hamda tashabbuslarni amalga oshirishga tayyorligi qayd etildi.
Tadbir yakunida Prezidentimiz sportni rivojlantirish va sport sohasidagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qoʻshgan ulkan hissasi uchun Osiyo Olimpiya kengashi bosh direktori, Butunjahon suv sporti federatsiyasi prezidenti Husayn al-Musallamga Oʻzbekiston Respublikasining yuksak davlat mukofoti – “Doʻstlik” ordenini topshirdi.

President of Uzbekistan meets with participants of the Olympic Council of Asia General Assembly
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the leaders of the Olympic Council of Asia and participants of the organization's General Assembly.
At the beginning of the meeting, the newly elected president of the Olympic Council of Asia Sheikh Joaan bin Hamad Al Thani conveyed the sincere greetings and best wishes of the Emir of Qatar Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani to the Head of our state.
The Leader of our country expressed gratitude for the decision to hold the assembly in Tashkent, noting the high level of trust in Uzbekistan as a reliable partner in the international sports movement.
It was noted that the development of sports has been identified as a priority area within the "Uzbekistan – 2030" Strategy.
The Uzbek side's readiness to further strengthen cooperation with international sports organizations and implement joint programs and initiatives aimed at achieving practical results was emphasized.
At the conclusion of the event, the President of our country presented the director general of the Olympic Council of Asia and president of World Aquatics, Husain Al-Musallam, with a high state award – the “Dustlik” Order of the Republic of Uzbekistan, in recognition of his significant contribution to the development of sport and the strengthening of international sports cooperation.