Oʻzbekiston Prezidenti Osiyo Olimpiya kengashi Bosh assambleyasi ishtirokchilari bilan uchrashuv oʻtkazdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Osiyo Olimpiya kengashi rahbariyati va tashkilot Bosh assambleyasi ishtirokchilarini qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Osiyo Olimpiya kengashining yangi saylangan prezidenti Shayx Javʼan bin Hamad Ol Soniy davlatimiz rahbariga Qatar Amiri Shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mamlakatimiz yetakchisi Oʻzbekistonga xalqaro sport harakatining ishonchli hamkori sifatida yuksak ishonch bildirilib, tashkilot assambleyasini Toshkentda oʻtkazishga qaror qilingani uchun minnatdorlik izhor etdi.
Sportni rivojlantirish “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasi doirasida ustuvor yoʻnalishlardan biri sifatida belgilangani taʼkidlandi.
Oʻzbekiston xalqaro sport tashkilotlari bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash va amaliy natijalarga erishishga qaratilgan qoʻshma dastur hamda tashabbuslarni amalga oshirishga tayyorligi qayd etildi.
Tadbir yakunida Prezidentimiz sportni rivojlantirish va sport sohasidagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qoʻshgan ulkan hissasi uchun Osiyo Olimpiya kengashi bosh direktori, Butunjahon suv sporti federatsiyasi prezidenti Husayn al-Musallamga Oʻzbekiston Respublikasining yuksak davlat mukofoti – “Doʻstlik” ordenini topshirdi.

Президент Узбекистана провел встречу с участниками Генеральной ассамблеи Олимпийского совета Азии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял руководителей Олимпийского совета Азии и участников Генеральной ассамблеи организации.
В начале встречи вновь избранный президент Олимпийского совета Азии Шейх Джауан бин Хамад Аль Тани передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Амира Катара Шейха Тамима бин Хамада Аль Тани.
Лидер нашей страны выразил признательность за решение о проведении ассамблеи в Ташкенте, отметив высокий уровень доверия к Узбекистану как к надежному партнеру в международном спортивном движении.
Было отмечено, что развитие спорта определено одним из приоритетных направлений в рамках Стратегии «Узбекистан – 2030».
Подчеркнута готовность узбекской стороны к дальнейшему укреплению сотрудничества с международными спортивными организациями, реализации совместных программ и инициатив, ориентированных на достижение практических результатов.
В завершение мероприятия за весомый вклад в развитие спорта и укрепление международного спортивного сотрудничества Президент нашей страны вручил генеральному директору Олимпийского совета Азии, президенту Всемирной федерации водных видов спорта Хусейну аль-Мусалламу высокую государственную награду – орден «Дўстлик» Республики Узбекистан.