Ogʻir atletikachimiz Qatarda oʻtayotgan turnirni 6 ta medal bilan boshlashdi
Ogʻir atletika boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi Doha shahrida tashkil etilayotgan “Qatar weightlifting cup” musobaqasida ishtirok etmoqda. Hamyurtlarimiz ayni paytgacha 6 ta medal jamgʻarishga erishdilar. Munisa Odilova -48 kg vazn toifasida 3 ta kumush medalga ega chiqqan boʻlsa, Adhamjon Ergashev -65 kg vaznda 3 ta bronza medali bilan taqdirlandi.
Chavandozlarimiz Sharjadagi turnirda 2 ta medalga sazovor boʻlishdi
BAAning Sharja shahrida ot sportining konkur yoʻnalishi boʻyicha xalqaro musobaqa oʻtkazildi. Unda qatnashgan Oʻzbekiston terma jamoasi a’zolari 2 ta oltin va 1 ta bronza medallariga egalik qilishdi. Oltin medallarga Abdurahmon Abdullayev balandligi 140 va 145 sm boʻlgan toʻsiqlardan sakrash dasturida erishgan boʻlsa, Bahromjon Gaziyev 125 sm balandlikdagibtoʻsiqlardan sakrash yoʻnalishida kuchli uchlikdan joy oldi.
OFK tasnifida yangi turnir yoʻlga qoʻyiladi
Osiyo futbol konfederatsiyasi milliy terma jamoalar futbolini yanada rivojlantirish maqsadida “AFC Nations League” (OFK Millatlar Ligasi) musobaqasini joriy etish rejasini ma’lum qildi. Yangi turnir Osiyo mamlakatlari uchun xalqaro uchrashuvlar tizimini yanada tartibli va barqaror qilishga qaratilgan. Musobaqaning formati, amalga oshirish bosqichlari va aniq muddatlari OFK qo‘mitalarining muhokamalaridan so‘ng rasman e’lon qilinadi.
Zamonaviy beshkurash boʻyicha Oʻzbekiston kubogi bahslari oʻtkazildi
Andijonda zamonaviy beshkurash boʻyicha turli yosh toifalaridagi Oʻzbekiston kubogi bahslari boʻlib oʻtdi. Andijon shahridagi 2-son sport maktabi mezbonlik qilgan musobaqada yurtimizning turli hududlaridan kelgan sportchilar bahs olib borishdi. Bellashuvlarni murabbiylar shtabi katta e’tibor bilan kuzatib bordi va yuqori natija qayd etgan sportchilarni yangi mavsumda terma jamoaga nomzod sifatida belgilab oldi.

Дайджест дня: узбекские тяжелоатлеты успешно стартовали в Катаре, 3 медали всадников в ОАЭ, новый турнир АФК
Шесть медалей узбекских тяжелоатлетов на турнире в Катаре
Сборная Узбекистана по тяжёлой атлетике принимает участие в международном турнире Qatar Weightlifting Cup, который проходит в Дохе. К настоящему времени наши спортсмены завоевали шесть медалей. Муниса Одилова в весовой категории -48 кг стала обладательницей 3 серебряных наград, а Адхамжон Эргашев в категории до 65 кг удостоился 3 бронзовых медалей.
3 медали узбекских всадников на турнире в Шардже
В городе Шарджа (ОАЭ) состоялись международные соревнования по конкуру. Представители сборной Узбекистана завоевали 2 золотые и 1 бронзовую медали. Золотых наград в маршрутах с высотой препятствий 140 см и 145 см удостоился Абдурахмон Абдуллаев, а Бахромжон Газиев вошёл в тройку призёров в соревнованиях с препятствиями высотой 125 см.
Будет запущен новый турнир АФК
Азиатская футбольная конфедерация объявила о планах внедрить новый турнир для национальных сборных — AFC Nations League (Лига наций АФК). Инициатива направлена на дальнейшее развитие футбола среди национальных команд Азии, а также на формирование более упорядоченной и стабильной системы международных матчей. Формат соревнований, этапы реализации и конкретные сроки проведения будут официально объявлены после обсуждения в профильных комитетах АФК.
Состоялся Кубок Узбекистана по современному пятиборью
В Андижане прошли соревнования Кубка Узбекистана по современному пятиборью среди спортсменов различных возрастных категорий. Турнир, который проходил в спортивной школе № 2 города Андижана, собрал участников из разных регионов страны. За соревнованиями наблюдал тренерский штаб и по итогам выступлений отметил спортсменов, показавших высокие результаты, в качестве кандидатов в национальную сборную на новый сезон.