Hindistonda oʻtgan shaxmat boʻyicha FIDE Jahon kubogida gʻalaba qozongan hamyurtimiz Javohir Sindorov poytaxtimizga qaytib keldi. Grossmeysterimizni Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov boshchiligidagi Sport vazirligi, MOQ, Yoshlar ishlari agentligi va mamlakat shaxmat federatsiyasi rahbariyati, katta sport jamoatchiligi tantanali kutib oldi.
Rasmiylar Javohirning yuksak muvaffaqiyati mamlakatimiz shaxmat maktabining nufuzi va xalqaro maydondagi oʻrnini yanada yuksaltirganini ta’kidlab, unga jahon toji uchun kechadigan turnirda ham omad tilashdi.
Shuningdek, Bosh vazir Javohir Sindorovni “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi“ faxriy unvoni bilan taqdirlash haqidagi Prezident Farmonini oʻqib eshittirdi. Tadbir davomida shaxmatchimizga Prezident sovgʻasi – 3 xonali uy va pul mukofoti tantanali ravishda topshirildi.
Oʻz navbatida, Sindorov kelgusida ushbu natija bilan toʻxtab qolmay, yangi marralarni zabt etishga bel bogʻlaganini ta’kidladi.

Торжественно встречен самый молодой чемпион Кубка мира FIDE Джавохир Синдоров
Победитель Кубка мира FIDE по шахматам, прошедшего в Индии, наш соотечественник Джавохир Синдоров вернулся в Ташкент. Гроссмейстера торжественно встретили руководители Министерства спорта, НОК, Агентства по делам молодёжи и Федерации шахмат Узбекистана во главе с Премьер-министром Абдуллой Ариповым, а также представители спортивного сообщества.
Официальные лица отметили, что блестящий успех Джавохира ещё больше укрепил престиж узбекской шахматной школы и её позиции на международной арене. Также, они пожелали удачи Синдорову в предстоящем турнире.
Затем Премьер-министр зачитал Указ Президента о награждении Джавохира Синдорова почётным званием «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан». Кроме того, нашему шахматисту торжественно были вручены Подарки Президента — трёхкомнатная квартира и денежная премия.
В свою очередь, сам шахматист подчеркнул, что не намерен останавливаться на достигнутом и нацелен покорять новые вершины.