O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev raisligida Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari 2024-yilda ta’sis etilgan Oliy davlatlararo kengash formati o‘zining dolzarbligi va samaradorligini ko‘rsatganini ta’kidladi.
Munosabatlarimiz bugungi kunda eng yuqori  strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga ko‘tarildi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tomonlar hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini, ikki tomonlama salohiyatdan foydalanish yo‘llarini batafsil muhokama qildilar va O‘zbekiston – Qozog‘iston sherikligini kengaytirishga sezilarli turtki beradigan bir qator qarorlar qabul qildilar.
O‘zaro savdoning barqaror o‘sishini ta’minlash, uning tarkibini diversifikatsiya qilish va biznes uchun qulay sharoitlar yaratishga alohida e’tibor qaratildi.
Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash 4 milliard dollarga yetgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bu ko‘rsatkichni 2030-yilgacha 10 milliardga yetkazish maqsad qilingan.
Buning uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan, savdo va investitsiya bitimlarining salmoqli to‘plami shakllantirilgan, “O‘zKazTreyd” kompaniyasi ta’sis etilgan, ishbilarmon doiralar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlik mexanizmlari yo‘lga qo‘yilgan.
Mamlakatimiz yetakchisi sanoat kooperatsiyasi sohasida erishilgan katta muvaffaqiyatlarni qayd etdi.
Tashrif doirasida “Markaziy Osiyo” xalqaro sanoat kooperatsiyasi markazi hamda 1,3 milliard dollarlik qator muhim loyihalar ishga tushiriladi. Bundan tashqari, umumiy qiymati 8 milliard dollardan ziyod bo‘lgan, jumladan, kimyo, geologiya, infratuzilma, logistika, agrosanoat va ko‘plab boshqa sohalardagi loyihalarni o‘z ichiga olgan keng ko‘lamli Sanoat kooperatsiyasi dasturi tayyorlandi.
Transport va logistika sohasida tizimli sheriklik ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi. Yangi transport yo‘laklarini, shu jumladan, “Uchquduq – Qizilo‘rda” yo‘nalishini yaratish, Aqtau, Quriq va Xorgos portlarida yuk tashishni rag‘batlantirish bo‘yicha birgalikda ishlash zarurligi qayd etildi.
Energiya resurslarini tashish va qayta ishlash, energiyani tejash, “yashil” texnologiyalar hamda axborot texnologiyalarini joriy qilish sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga tayyorlik bildirildi.
Suv-ekologiya sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘riladi. Tomonlar tashrif doirasida Transchegaraviy suv obyektlarini birgalikda boshqarish va ulardan foydalanish to‘g‘risidagi bitim imzolanishini olqishladilar.
Yetakchilar gumanitar aloqalar alohida o‘rin tutishini qayd etdilar. Joriy yilda Olmaota va Ostona shaharlarida qo‘shma madaniy tadbirlar – “Lazgi” baleti, rassomlar ko‘rgazmasi, adabiyotchilar forumi va yoshlar festivali, shuningdek, O‘zbekistonda Qozog‘iston tibbiyoti kunlari va Toshkent shahrida Ostona kunlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Fan va ta’lim muassasalari, yoshlar tashkilotlari o‘rtasidagi almashinuvlarni davom ettirish, oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi qo‘shma dasturlarni kengaytirishga kelishib olindi.
Qo‘shma sayyohlik yo‘nalishlarini ishlab chiqish, O‘zbekiston va Qozog‘istonning tarixiy qadamjolari, boy madaniy va ma’naviy merosini ommalashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, muzokaralar kun tartibi yuzasidan Bosh vazirlar o‘rinbosarlari, energetika, transport va madaniyat vazirlarining hisobotlari tinglandi.

Лидеры Узбекистана и Казахстана провели второе заседание Высшего Межгосударственного совета
В резиденции «Куксарой» под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева состоялось второе заседание Высшего Межгосударственного совета.
Глава нашего государства подчеркнул, что формат Высшего Межгосударственного совета, учрежденный в 2024 году, показал свою актуальность и эффективность.
Наши отношения сегодня достигли высочайшего уровня стратегического партнёрства и союзничества, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Стороны подробно обсудили новые направления взаимодействия, пути использования двустороннего потенциала и приняли ряд решений, которые придадут значительный импульс расширению узбекско-казахстанского партнерства.
Особое внимание уделено обеспечению устойчивого роста взаимной торговли, диверсификации ее структуры и созданию благоприятных условий для бизнеса.
С удовлетворением отмечено, что с начала года товарооборот достиг 4 миллиардов долларов. Поставлена цель довести данный показатель до 10 миллиардов к 2030 году.
Для этого созданы все необходимые условия, сформирован солидный пакет торгово-инвестиционных соглашений, учреждена компания «УзКазТрейд», учреждены механизмы прямого взаимодействия между бизнес-кругами.
Лидер нашей страны отметил большие успехи в сфере промышленной кооперации.
В ходе визита будет запущен Международный центр промышленной кооперации «Центральная Азия», а также ряд значимых проектов на 1,3 миллиарда долларов. Кроме того, подготовлена масштабная Программа промкооперации на сумму свыше 8 миллиардов долларов, включающая проекты в области химии, геологии, инфраструктуры, логистики, агропромышленности и многих других.
Приоритетным направлением обозначено системное партнёрство в сфере транспорта и логистики. Отмечена необходимость совместной работы по созданию новых транспортных коридоров, включая маршрут Учкудук – Кызылорда и стимулирование грузоперевозок в портах Актау, Курык и Хоргос.
Выражена готовность расширять взаимовыгодное сотрудничество в области транспортировки и переработки энергетических ресурсов, энергосбережения, внедрения «зелёных» технологий и IT.
Будут приняты эффективные меры по дальнейшему укреплению взаимодействия в водно-экологической сфере. Стороны приветствовали подписание в ходе визита Соглашения о совместном управлении и использовании трансграничных водных объектов.
Лидеры констатировали особую роль гуманитарных связей. С удовлетворением отмечено успешное проведение в текущем году совместных культурных мероприятий в Алматы и Астане – балета «Лазги», выставки художников, форума литераторов и фестиваля молодёжи, а также Дней медицины Казахстана в Узбекистане и Дней Астаны в Ташкенте.
Достигнута договоренность продолжать обмены между научными и образовательными учреждениями, молодёжными организациями и расширять совместные программы между высшими учебными заведениями.
Подчеркнута важность выработки совместных туристических маршрутов и популяризации исторических достопримечательностей, богатого культурного и духовного наследия Узбекистана и Казахстана.
Были также заслушаны доклады заместителей Премьер-министров, министров энергетики, транспорта и культуры по повестке дня переговоров.