31 Oktyabr 2025 1117
Oʻzbekiston delegatsiyasi Bahraynda yakuniga yetayotgan III Osiyo yoshlar oʻyinlaridagi ishtirokini tugatdi. Qitʼamizning 45 mamlakatidan 4000 nafardan ortiq yosh sportchisi ishtirok etgan mazkur musobaqada yosh atletlarimiz yuksak mahorat va jasorat koʻrsatib, murosasiz bellashuvlarda 37 ta oltin, 16 ta kumush va 28 ta bronza, jami 81 ta medal bilan umumjamoa hisobida Xitoydan keyin faxrli ikkinchi oʻrinni egallashdi.
Ushbu natijaning tarixiyligi shundaki, delegatsiyamiz I Osiyo yoshlar oʻyinlarida 3 ta bronza, II Oʻyinlarda esa 1 ta oltin, 2 ta kumush va 3 ta bronza medallarini qoʻlga kiritgan boʻlsa, bu gal mazkur raqamlar ancha salmoqli koʻrinish oldi.
Shubhasiz, bunday natija ortida muhtaram Prezidentimiz tomonidan nafaqat professional, balki yoshlar sportiga ham qaratilayotgan ulkan eʼtibor va gʻamxoʻrlik turibdi, desak mubolagʻa boʻlmaydi.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi III Osiyo yoshlar oʻyinlarida qayd etilgan ushbu yuksak natija bilan barcha federatsiya va assotsiatsiyalar, sportchi hamda murabbiylar, millionlab yurtdoshlarimizni samimiy tabriklaydi.

31 Октября 2025 1118
Делегация Узбекистана завершила своё участие в III Азиатских юношеских играх, проходивших в Бахрейне. В соревнованиях приняли участие более 4000 молодых спортсменов из 45 стран континента. Наши юные атлеты продемонстрировали высокое мастерство и стремление к победе, завоевав 37 золотых, 16 серебряных и 28 бронзовых медалей, что обеспечило им почётное второе место в общекомандном зачёте после Китая.
Этот результат по праву можно назвать историческим: если на I Азиатских юношеских играх наша делегация ограничилась тремя бронзами, а на II — одной золотой, двумя серебряными и тремя бронзовыми медалями, то на этот раз достижения заметно превзошли предыдущие показатели.
Безусловно, за таким отличным результатом стоит огромное внимание и забота нашего уважаемого Президента, который уделяет большое значение развитию не только профессионального, но и молодёжного спорта.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет все Федерации и Ассоциации, спортсменов и тренеров, а также миллионы наших соотечественников с этим блестящим достижением на III Азиатских юношеских играх.