Hurmatli Rais Janobi Oliylari!
Sizlarni asrlar davomida madaniyatlar va sivilizatsiyalar chorrahasida joylashgan betakror O‘zbekiston diyorida samimiy qutlashdan behad baxtiyorman.
Konferensiyamiz so‘nggi 40 yil ichida ilk bor YUNЕSKO Bosh qarorgohidan tashqarida – ko‘hna va hamisha navqiron Samarqand zaminida bo‘lib o‘tmoqda. Bu bizga albatta katta iftixor bag‘ishlaydi.
Fursatdan foydalanib, anjumanimizda ishtirok etayotgan Serbiya Prezidenti, hurmatli Aleksandr Vuchich Janobi Oliylariga, Slovakiya Prezidenti, hurmatli Peter Pellegrini Janobi Oliylariga, YUNЕSKO Bosh direktori Odri Azule Xonim Oliyalariga, barcha ishtirokchi davlatlar delegatsiyalariga chuqur minnatdorlik izhor etaman.
Bunday nufuzli forumning mamlakatimizda o‘tkazilayotganini Tashkilotga a’zo davlatlarning Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli, jadal islohotlarga bo‘lgan yuksak ishonchining yorqin ifodasi, deb qabul qilamiz.
Shonli sakson yillik yubileyini nishonlayotgan YUNЕSKO o‘tgan davr mobaynida ta’lim, ilm-fan, madaniyat, san’at, axborot sohasida global hamkorlik, o‘zaro ishonch va hamjihatlik borasida jahondagi nufuzli institut sifatida o‘zini namoyon etib kelmoqda.
Tashkilotimizning dunyo xalqlarining milliy o‘zligini saqlash, madaniy merosini asrab-avaylash, turli dinlar o‘rtasida yaqin muloqotni kuchaytirishdagi o‘rni va ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Anjumanimiz insoniyatning tarix solnomasiga gumanistik g‘oyalar, nodir bilimlar, sivilizatsiyalararo muloqot markazi sifatida kirgan Samarqand shahrida o‘tkazilayotganida chuqur ramziy ma’no bor.
Bu qadimiy kent azaldan bashariyatning buyuk kashfiyotlari beshigi, ilm-fan, adabiyot va madaniyat gullab-yashnagan maskan bo‘lgan. Birgina misol. Ulug‘ hukmdor va alloma Mirzo Ulug‘bek barpo etgan rasadxona gumbazlari ostida noyob yulduzlar jadvali yaratilgan. Bu jadval keyinchalik Kopernik va Kepler kabi mashhur olimlarning ilmiy kashfiyotlari ochilishiga xizmat qilgani tarixdan yaxshi ma’lum.
Uch ming yillik shonli o‘tmishga ega, Buyuk ipak yo‘lining durdonasi bo‘lgan, millat va elatlarning tinchlik va do‘stlik makoni – muazzam Samarqandga xush kelibsizlar!
Hurmatli xonimlar va janoblar!
Shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyoda gumanitar sohada global konsensus va ko‘p tomonlama hamkorlik mexanizmlarining zaiflashayotgani, albatta, barchamizda jiddiy tashvish uyg‘otmoqda.
Geosiyosiy keskinlik va harbiy mojarolar ta’sirida sayyoramizdagi noyob yodgorliklar, muqaddas qadamjolar va bebaho madaniy meros katta ziyon ko‘rmoqda.
Davlatlar o‘rtasida bilim va texnologiyalar, raqamli resurslardan foydalanish bo‘yicha tafovut ortib bormoqda. Buning natijasida imkoniyatlar tengsizligi va qashshoqlik kuchaymoqda. Bunday murakkab vaziyat YUNЕSKOning asosiy vazifalarini to‘liq amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarimizni har qachongidan ham ko‘proq birlashtirishni taqozo etmoqda.
Biz YUNЕSKOning olijanob va ezgu maqsadlariga qat’iy sodiq ekanimizni yana bir bor ta’kidlaymiz. O‘zbekiston Sharq va G‘arb, Shimol va Janub o‘rtasida uyg‘unlik ko‘prigi, barcha uchun ochiq va konstruktiv hamkorlik maydoni bo‘lishga hamisha tayyor.
O‘zbekiston YUNЕSKOning teng huquqli a’zosi sifatida so‘nggi yillarda o‘zaro hamkorlikni yangi sifat bosqichiga ko‘tarish uchun izchil harakat qilmoqda. Jumladan, 2027-yilgacha bo‘lgan besh yillik hamkorlik dasturi samarali amalga oshirilmoqda. Buyuk ajdodlarimiz – Abu Rayhon Beruniy, Ahmad Farg‘oniy, Amir Temur, Ali Qushchi, Kamoliddin Behzodning yubileylari, Xorazm Ma’mun akademiyasi singari ilmiy dargohlar, “Alpomish” eposi kabi adabiy yodgorliklarning tarixiy sanalari xalqaro miqyosda keng nishonlandi.
Butunjahon merosi ro‘yxatiga kirgan Xiva, Buxoro, Shahrisabz va Samarqand shaharlari qatoriga Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi bo‘ylab joylashgan bebaho obidalar ham qo‘shildi. Bu ro‘yxatdan joy olgan G‘arbiy Tyanshan va Turon cho‘llarining tabiiy hududlari ham mintaqamizning noyob biologik xilma-xilligini yaqqol namoyon etadi.
Bundan tashqari, “Shashmaqom”, Katta ashula, “Lazgi” raqsi, askiya, kulolchilik va naqqoshlik san’atlari, Navro‘z ayyomi, atlas va adras ishlab chiqarish an’anasi kabi yigirmaga yaqin nomoddiy meros namunalarini dunyo xalqlari munosib e’tirof etmoqda.
YUNЕSKO shafeligida “Sharq taronalari”, “Maqom san’ati”, Baxshichilik, Hunarmandchilik, Etnosport festivallari muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
O‘zbekistonning tashabbusi bilan “Xiva jarayoni: Markaziy Osiyoda xalqaro hamkorlikni rivojlantirish” rezolyutsiyasi, (2021-yil), “Kichik yoshdagi bolalarga g‘amxo‘rlik qilish va ta’lim berish bo‘yicha Toshkent deklaratsiyasi” hamda “Axborotdan erkin foydalanish xalqaro kuni munosabati bilan Toshkent deklaratsiyasi” (2023-yil) kabi muhim hujjatlar qabul qilindi.
Respublikamizda YUNЕSKOning 8 ta kafedrasi, 24 ta hamkor maktabi faoliyat ko‘rsatmoqda. Toshkent va Farg‘ona YUNЕSKOning ta’lim shaharlari Global tarmog‘idan joy oldi. Shuningdek, yuzlab madaniy meros obyektlari ilg‘or texnologiya va xalqaro standartlar asosida restavratsiya qilindi.
Hurmatli do‘stlar!
Samarqanddagi Bosh konferensiya doirasida yurtimizda qator qo‘shimcha tadbirlar o‘tkaziladi. Jumladan, ko‘hna Buxoroda ilk marta zamonaviy san’at biyennalesi bo‘lib o‘tmoqda, poytaxtimizda YUNЕSKO shafeligida Maktabgacha ta’limni rivojlantirish mintaqaviy markazi ochiladi, Abu Rayhon Beruniy nomidagi YUNЕSKO – O‘zbekiston xalqaro mukofotining sovrindorlarini taqdirlaymiz, muzeylar faoliyatida sun’iy intellektning o‘rni va ahamiyatiga bag‘ishlangan xalqaro anjuman tashkil etilmoqda, oliy ta’lim sohasidagi kvalifikatsiyalarni tan olishga oid Global konvensiyaga ham qo‘shilamiz.
Tashabbuslarimizni to‘liq qo‘llab-quvvatlab, xalqaro tadbirlarimizda faol ishtirok etib kelayotgani uchun barcha a’zo davlatlarga alohida tashakkur izhor etaman.
Aziz mehmonlar!
YUNЕSKOning global maqsadlariga erishish va ko‘p qirrali hamkorligimizni yangi bosqichga olib chiqishni davrning o‘zi taqozo qilmoqda.
Kun tartibidagi asosiy masalalar bo‘yicha qator takliflarni ilgari surmoqchiman.
Birinchidan, inklyuziv ta’limni rivojlantirish va sohada sun’iy intellekt texnologiyalarini keng qo‘llash bugungi kunning dolzarb vazifasiga aylanmoqda.
Jismoniy va ijtimoiy xususiyatlaridan qat’i nazar, har bir bolaga ta’lim olishi uchun teng imkoniyatlarni yaratib berish juda muhimdir. Bu borada YUNЕSKOning alohida ehtiyojli bolalar uchun Inklyuziv ta’limni rivojlantirish platformasini joriy etish maqsadga muvofiq, deb hisoblaymiz.
Ta’lim sohasida o‘zaro bilim va tajriba almashish uchun xalqaro muloqot formatini yaratish maqsadida Jahon professional ta’lim sammitini o‘tkazish bo‘yicha rejamizni qo‘llab-quvvatlaysiz, deb ishonamiz.
Axborot texnologiyalarini puxta o‘zlashtirgan va kreativ fikrlaydigan yangi avlodni tarbiyalash ustuvor vazifamizdir. Sun’iy intellektni ta’lim tizimiga keng joriy etish maqsadida yurtimizda YUNЕSKO ishtirokida “Sun’iy intellekt – maktab” namunaviy loyihasini amalga oshirishga tayyormiz.
Shuningdek, YUNЕSKO shafeligida barcha qit’alarning yetakchi oliygohlari, pedagogika va ilmiy-tadqiqot institutlari vakillari ishtirokida Sun’iy intellekt etikasi bo‘yicha xalqaro ekspertlar anjumanini o‘tkazishni taklif etamiz.
Ikkinchidan, insoniyatning bebaho xazinasi bo‘lgan jahon nomoddiy madaniy merosini saqlab qolish uchun birgalikdagi sa’y-harakatlarni kuchaytirishimiz zarur.
Bunday noyob meros obyektlari bo‘lgan xalq og‘zaki ijodiyoti, qo‘lyozmalar, arxivlar va qimmatli tarixiy hujjatlar, madaniy ma’lumotlarni saqlash, ularning barcha uchun ochiqligini ta’minlash maqsadida yaratilgan YUNЕSKOning “Jahon xotirasi” dasturini rivojlantirishdan manfaatdormiz.
Dunyo ma’naviy xazinasini jamlagan ushbu dastur yaratilgan sanani har yili nishonlash maqsadida 19-noyabrni “Hujjatli meros xalqaro kuni”, deb e’lon qilishni, shuningdek, YUNЕSKO tuzilmasiga kiradigan Raqamli meros bo‘yicha xalqaro institutni tashkil etishni taklif qilamiz.
Ma’lumki, qadimiy Buxoro hunarmandchilik bo‘yicha YUNЕSKO Ijodkor shaharlar tarmog‘ining a’zosi hisoblanadi. Biz ushbu shaharda 2027-yili mazkur yo‘nalishda xalqaro kongressni qabul qilishga tayyormiz.
Uchinchidan, xotin-qizlarning yetakchilik qobiliyati va kompetensiyasini ta’minlash uchun global dasturlarni faol ishga tushirish, ayniqsa, muhimdir.
YUNЕSKO statistika instituti ma’lumotlariga ko‘ra, jahonda ilmiy va madaniy muassasalar rahbarlarining 25 foizi, ta’lim sohasi boshqaruvchilarining 30 foizi, tadqiqotchilarning 33 foizi xotin-qizlardir. Bu esa ayollar huquqlarini ta’minlashda, afsuski, tengsizlik hamon saqlanib qolayotganini tasdiqlaydi.
Vaholanki, gender tengligi YUNЕSKOning fundamental, ustuvor vazifalaridan biri bo‘lib, Tashkilotning barcha tashabbuslari unga integratsiya qilinishi zarurligi belgilab qo‘yilgan. Bu borada a’zo davlatlarning eng ilg‘or tajriba va amaliyotini o‘rganish, bilimlar almashish maqsadida Xotin-qizlar yetakchiligi bo‘yicha YUNЕSKO akademiyasini tashkil etish vaqti keldi, deb hisoblaymiz. Shuningdek, Samarqandda barcha qit’alarning mashhur tadqiqotchilari, san’at namoyandalari, pedagog va ixtirochi xotin-qizlarning Ta’lim, madaniyat va fan sohasidagi global forumini o‘tkazishni taklif etamiz.
To‘rtinchidan, iqlim inqiroziga qarshi birgalikda samarali kurashish ham dolzarb masaladir.
O‘rtacha haroratning sezilarli darajada ko‘tarilishi, muzliklarning erishi, cho‘llanish, tuproq qatlamlari yemirilishi, urbanizatsiya jarayonlari madaniy meros obyektlarining holatiga jiddiy ta’sir o‘tkazmoqda.
Atrof-muhitga mas’uliyat bilan yondashayotgan, “yashil” dasturlarni muvaffaqiyatli tatbiq etayotgan shaharlarni alohida e’tirof etish va rag‘batlantirish bo‘yicha “YUNЕSKOning Ekologik poytaxti” global tashabbusini ilgari suramiz. Bundan tashqari, YUNЕSKO Ijroiya Kengashining “Globallashuv va iqlim o‘zgarishlari sharoitida madaniy merosni asrab-avaylash bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasini ishlab chiqish tarafdorimiz. Mazkur masala bo‘yicha Xiva shahrida xalqaro simpozium o‘tkazishga tayyormiz.
Beshinchidan, virtual makonda noxolis axborotlarni tarqatish, jamoatchilik fikrini chalg‘itish, diskriminatsiyaga qarshi birgalikda samarali choralar ko‘rish jiddiy zaruratga aylanmoqda.
Raqamli transformatsiya muhitida dunyoqarashi shakllanayotgan yosh avlodning eng yaxshi ijodiy ishlari, multimedia g‘oyalarini o‘zaro almashish uchun Bolalar madaniy kontenti xalqaro festivalini o‘tkazish tashabbusini bildiramiz.
Ma’lumotlarni tahliliy idrok etish, yoshlarni manipulyatsiyadan himoya qilish, axborot shaffofligini ta’minlash maqsadida YUNЕSKOning Media savodxonlikni rivojlantirish bo‘yicha keng qamrovli strategiyasini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Yana bir masala. Dunyoda dinlararo ziddiyatlar tobora kuchayib borayotgan hozirgi sharoitda bag‘rikenglik, o‘zaro tushunish va totuvlik kabi umuminsoniy g‘oyalarni keng targ‘ib etish har qachongidan ham muhim.
Islom madaniyati va ma’rifatini dunyoga tarannum etish orqali radikalizm va islomofobiyaga qarshi samarali kurashish mumkin. Bu borada O‘zbekistonda amalga oshirilgan noyob loyihalar – Islom sivilizatsiyasi markazi, Imom Buxoriy, Imom Moturidiy, Imom Termiziy, Bahouddin Naqshband tadqiqot markazlari salohiyatidan birgalikda foydalanishga chaqiramiz.
Qadrli do‘stlar!
Bugungi anjuman hamkorlikning yangi yo‘nalishlarini belgilash, o‘zaro ishonch muhitini mustahkamlash, barqaror rivojlanish bo‘yicha global hamkorlik mexanizmlarini kuchaytirish borasida ulkan amaliy qadam bo‘lishiga aminman.
Hech shubhasiz, YUNЕSKOning boqiy an’ana va qadriyatlaridan kuch olayotgan “Samarqand ruhi” bizni umumiy taraqqiyot sari yanada birlashishga undaydi.
Bu ezgu yo‘lda barchangizga yangi omad va zafarlar, YUNЕSKO sessiyasi ishiga esa muvaffaqiyat tilayman.

31 October 2025 1790
Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the opening ceremony of the 43rd session of the UNESCO General Conference
Your excellency, Mr. President!
Your excellency, Madam Azoulay!
Distinguished heads of delegations!
It gives me great pleasure to extend my most sincere greetings to you on the unique land of Uzbekistan – a land that has been located at the crossroads of ancient cultures and civilizations.
It is a great honor and privilege for us that our Conference is being held, for the first time in the last 40 years, outside the UNESCO Headquarters — here in the ancient and ever-young city of Samarkand.
Taking this opportunity, I would like to express my sincere gratitude to His Excellency Aleksandar Vučić, President of Serbia, His Excellency Peter Pellegrini, President of Slovakia, Her Excellency Audrey Azoulay, Director-General of UNESCO, and to all delegations of the participating countries.
The fact that such a prestigious forum is being held in our country is a vivid manifestation of the high trust that member states of the Organization have in the large-scale and dynamic reforms being carried out in New Uzbekistan.
UNESCO which is celebrating its glorious 80th anniversary, throughout these decades, has established itself as a leading global institution in promoting education, science, culture, art, and information — as well as in fostering international cooperation, mutual trust, and solidarity.
The Organization’s role in preserving national identity of peoples, protecting cultural heritage, and promoting interfaith dialogue continue to grow.
It is deeply symbolic that our Conference is taking place in Samarkand — a city that has made it into human history as a center of humanistic ideas, unique knowledge, and inter-civilizational dialogue.
This ancient city has long been a cradle of great discoveries, a flourishing center of science, literature, and culture.
For instance, under the domes of the observatory built by the great ruler and scholar Mirzo Ulugbek, a unique map of celestial bodies was created — a map that later contributed to the famous  discoveries of such scholars as Copernicus and Kepler.
Welcome to majestic Samarkand — a land with a glorious three-thousand-year history, a precious pearl of the Great Silk Road, and a home of peace and friendship among nations and peoples!
Distinguished ladies and gentlemen!
In today’s rapidly changing world, the weakening of global consensus and multilateral cooperation in the humanitarian sphere naturally gives rise to deep concern among us all.
Due to geopolitical tensions and armed conflicts, many unique monuments, sacred sites, and invaluable cultural heritage around the world are suffering great damage.
At the same time, the gap is widening among states in access to knowledge, technologies, and digital resources, while deepening inequality and poverty.
Such complex circumstances dictate us to unite our efforts more than ever to fully implement UNESCO’s main objectives.
We reaffirm our firm commitment to the noble and humanitarian goals of UNESCO.
We stand ready to serve as a bridge of harmony between East and West, North and South – an open and constructive platform for dialogue and cooperation among all.
As full-fledged member of UNESCO, Uzbekistan has been taking consistent steps to elevate our partnership to a new qualitative level.
In particular, the five-year Cooperation Program for the period up to 2027 is being successfully implemented.
The anniversaries of our great ancestors — Abu Rayhan Beruni, Ahmad Fergani, Amir Temur, Ali Qushchi, Kamoliddin Behzod — as well as the Khorezm Mamun Academy and the Alpomish epos have been widely celebrated at the international level.
In addition to the ancient cities of Khiva, Bukhara, Shahrisabz, and Samarkand already included in the World Heritage List, unique monuments along the Zarafshan-Karakum Corridor have also been added.
The natural sites of the Western Tien Shan and Turan Deserts, also included on this list, clearly showcase our region’s unique biological diversity.
Moreover, nearly twenty examples of intangible cultural heritage — such as Shashmaqom, Katta Ashula, the Lazgi dance, Askiya, pottery and painting arts, the celebration of Navruz, and the tradition of atlas and adras weaving—have been recognized by the global community.
Under UNESCO’s auspices, Uzbekistan regularly hosts international festivals such as Sharq Taronalari (“Melodies of the East”), the Maqom Art Festival, and the Bakhshi songs festival, as well as Handicrafts and Ethnosport festivals.
At Uzbekistan’s initiative, several key resolutions were adopted, including The Khiva Process: Advancing International Cooperation in Central Asia (2021), the Tashkent Declaration on Early Childhood Care and Education, and the Tashkent Declaration on the International Day for Universal Access to Information (2023).
Currently, 8 UNESCO Chairs and 24 associated schools operate in our country. Tashkent and Fergana have joined UNESCO’s Global Network of Learning Cities.
Hundreds of cultural heritage sites have been restored in line with international standards and using advanced technologies.
Dear friends!
As part of the General Conference in Samarkand, several side events will take place, including:
- The first-ever Contemporary Art Biennale in ancient Bukhara;
- The opening of a UNESCO-affiliated Regional Center for Early Childhood Education in Tashkent;
- The awarding ceremony for the UNESCO–Uzbekistan Abu Rayhan Beruni International Prize;
- An international forum on the role of Artificial Intelligence in museums;
- And Uzbekistan’s accession to the Global Convention on the Recognition of Qualifications concerning Higher Education.
I express my sincere gratitude to all member states for their active participation in international events and support of our initiatives.
Dear guests!
Achieving UNESCO’s global goals and taking our multifaceted cooperation to a new stage is the call of our time.
I would like to present several proposals on the key items of our agenda:
First, developing inclusive education and widely integrating artificial intelligence technologies into the educational process has become a pressing task of our time.
It is crucial to ensure equal access to quality education for every child, regardless of physical or social conditions.
In this regard, we propose to establish a UNESCO Platform for the Development of Inclusive Education for Children with Special Needs.
We believe that you will support our plan to convene a World Summit on Vocational Education, with the aim of creating an international format for dialogue and the exchange of knowledge and experience in the education sphere.
Training a new generation that masters information technologies and thinks creatively is our top priority.
To widely integrate AI into education, we are ready to implement a “School of Artificial Intelligence” model project in Uzbekistan, in cooperation with UNESCO.
Furthermore, we propose holding, under the auspices of UNESCO, an International Expert Forum on Artificial Intelligence Ethics, bringing together representatives of leading universities, pedagogical institutions, and research institutes from across all continents.
Second, it is necessary to strengthen our joint efforts to preserve the world’s intangible cultural heritage — the invaluable treasure of humanity.
We are interested in further developing UNESCO’s “Memory of the World” Program, which ensures the preservation and accessibility of oral folklore, manuscripts, archives, historical documents, and cultural data.
We propose declaring the date on which this program —encompassing the spiritual treasures of the world—was established, November 19 of each year, as the “International Day of Documentary Heritage.”
We also propose the establishment of an International Institute for Digital Heritage within the structure of UNESCO.
It is worth noting that the ancient city of Bukhara is a member of UNESCO’s Creative Cities Network in the field of crafts.
We are ready to host an International Handicrafts Congress there in 2027.
Third, it is especially important to actively launch global programs aimed at developing women’s leadership and competencies.
According to UNESCO’s Institute for Statistics, women make up only 25% of leaders in scientific and cultural institutions, 30% of education managers, and 33% of researchers worldwide. This, unfortunately, confirms that inequality still persists in ensuring women’s rights.
Gender equality, however, is one of UNESCO’s fundamental priorities and must be integrated into all of its initiatives.
Therefore, we believe the time has come to establish a UNESCO Academy on Women’s Leadership to study and exchange best practices among member states.
We also propose to hold in Samarkand a Global Forum of Women Leaders in Education, Culture, and Science, bringing together outstanding researchers, artists, teachers, and inventors from around the world.
Fourth, effective joint action to combat the climate crisis is another urgent matter.
A significant increase in average temperature, melting of glaciers, desertification, erosion of soil layers, and urbanization processes have a serious impact on the state of cultural heritage objects.
We propose the “UNESCO Ecological Capital” Global Initiative to recognize and encourage cities that successfully implement environmentally responsible and “green” programs.
We also support the development of a UNESCO Executive Board Resolution on Strengthening Measures to Safeguard Cultural Heritage amid Globalization and Climate Change, and we are ready to host an International Symposium in Khiva on this topic.
Fifth, it is becoming increasingly necessary to jointly counter the spread of misinformation, manipulation of public opinion, and discrimination in the virtual space.
We propose organizing an International Festival of Children’s Cultural Content, where young people can exchange their best creative multimedia works and ideas.
To enhance media literacy, analytical thinking, and protect youth from manipulation, we suggest developing a UNESCO’s Comprehensive Strategy on Media and Information Literacy.
Another important issue is the need to promote universal human values such as tolerance, mutual understanding, and harmony at a time when interfaith conflicts are intensifying worldwide.
By promoting the culture and enlightenment of Islam, we can effectively combat radicalism and Islamophobia.
In this regard, we invite all to jointly utilize the potential of Uzbekistan’s unique projects — the Islamic Civilization Center, and Imam Bukhari, Imam Maturidi, Imam Termizi, and Bahouddin Naqshband research centers.
I am confident that today’s Conference will mark a major practical step in defining new areas of cooperation, strengthening mutual trust, and strengthening global cooperation mechanisms for sustainable development.
Undoubtedly, the “Spirit of Samarkand”, drawing strength from the eternal traditions and values ​​of UNESCO, encourages us to further unite towards common development.