25 Sentyabr 2025 1954
Yunon-rum kurashi boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi soʻnggi jahon chempionatiga qadar 2001-yil dunyo birinchiligida oltin medalni qoʻlga kiritgan. Unda Zagrebdagi chempionligi bilan barchaning olqishiga sazovor boʻlgan 19 yoshli hamyurtimiz Aytjan Xalmaxanov hali dunyoga kelmagan edi.
– 24 yil kutilgan chempionlik Sizga nasib qildi. Musobaqadan keyingi hissiyotlar qanday?
– Mana shunday ahamiyatli oltin medalni qoʻlga kiritganimdan juda xursandman. Buni tasvirlash qiyin. Biz bu musobaqaga 1-yil qattiq tayyorlandik. Mehnatimiz samarasini koʻrish nasib qildi. Afsuski, jamoamizdagi qolgan akalarimga ozgina omad yetishmadi. Bu bilan toʻxtab qolmaymiz. Keyingi safar ular ham chempion boʻlib qaytishlariga ishonaman.
Rustam Assakalov terma jamoada nimalarni oʻzgartirdi? Uning ishlash uslubi qanday?
– Murabbiyimiz mehnatkash, juda ham aqlli inson. Barchamizni oʻz farzandidek koʻradi. Doim qoʻllab-quvvatlab, motivatsiya berib keladi. Rustam aka 2024-yil oktyabr oyida murabbiylikka kelgan boʻlsa, ortda qolgan 1-yil katta natijalar koʻrsata oldik. Osiyo chempionatida umumjamoa hisobida ikkinchi, jahon chempionatida esa uchinchi boʻldik. Bunday natija hamma murabbiyning ham qoʻlidan kelmasdi.
– Afsuski, siz kurashadigan -63 kg Olimpiya vazn toifasi emas. Los-Anjeles-2028 Olimpiadasiga qaysi vaznda tayyorlanasiz?
– Ha, -63 kg Olimpiya vazni emas. Boʻlajak Olimpiadaga -67 kg vazn toifasida tayyorgarlik koʻraman. Tabiiy vaznim kattaroq boʻlgani uchun -60 kgga vazn qaytara olmayman. Nasib boʻlsa, murabbiylarim bilan Los-Anjelesdan ham oltin medal bilan qaytamiz.
– Baʼzi kurashchilarning omadi kelib, yoshligidagi kumiri bilan musobaqada toʻqnash kelib qoladi. Siz kumiringiz bilan hech toʻqnash kelganmisiz?
– Men havas qiladigan 2 kurashchi Qirgʻizistondan: Joloman Sharshenbekov va Akjol Mahmudov. Asosiy usulimni Sharshenbekovga havas qilib ishlaganman. U bilan tez orada toʻqnash kelib qolsak kerak. Bu kunni sabrsizlik bilan kutyapman. Mahmudovning kurashidan esa motivatsiya olaman. Zagrebda finaldan oldin Akjol chempion boʻlishimga ishonishini aytdi. Bu qoʻllov menga kuch berdi.

25 Сентября 2025 1955
Сборная Узбекистана по греко-римской борьбе до последнего чемпионата мира завоёвывала золотую медаль в 2001 году. Тогда 19-летний Айтжан Халмаханов, который в Загребе стал чемпионом мира, ещё и не родился.
– Золото, которого ждали 24 года, досталось именно вам. Какие эмоции вы почувствовали после победы?
– Я очень рад, что смог подняться на высшую ступень пьедестала почёта. Сложно описать это словами. Мы целый год усердно готовились к чемпионату, и все наши старания принесли результат. Жаль, что некоторым моим товарищам по команде немного не хватило удачи. Но мы не остановимся на этом. Уверен, в следующий раз и они вернутся чемпионами.
– Какие произошли изменения после прихода Рустама Ассакалова в команду? Как вы оцениваете его метод работы?
– Наш тренер трудолюбивый и очень умный человек. Он относится к каждому из нас как к своему ребёнку, постоянно поддерживает и мотивирует. Рустам Схатбиевич возглавил команду в октябре 2024 года, и за прошедший год мы добились больших успехов: заняли второе место в общекомандном зачёте на чемпионате Азии и третье на чемпионате мира. Такой результат под силу далеко не каждому наставнику.
– К сожалению, категория -63 кг не является олимпийской. В каком весе вы будете готовиться к Олимпийским играм в Лос-Анджелесе?
– Да, вес -63 кг не входит в олимпийскую программу. К Олимпиаде буду готовиться в категории до 67 кг. Мой природный вес больше, поэтому в -60 кг я уже не смогу вернуться. Надеюсь, что благодаря неустанному труду и с поддержкой тренеров мы удостоимся золотой награды на ОИ Лос-Анджелес-2028.
– Бывает, что некоторым спортсменам везёт и они выходят на ковёр со своими кумирами. У вас такое было?
– У меня два кумира, оба из Кыргызстана – Жоломан Шаршенбеков и Акжол Махмудов. Мой основной приём появился благодаря Шаршенбекову и думаю, что скоро мы с ним встретимся. Жду этого момента с нетерпением. А Махмудов меня мотивирует – его характер и умение бороться до конца всегда вдохновляли меня. Перед финалом в Загребе он сказал, что верит в мою победу. Эта поддержка придала мне силы.