9 Sentyabr 2025 1076
Poytaxtimizdagi Olimpiya stadionida “CAFA Nations Cup” turnirining final o‘yini bo‘lib o‘tdi. Unga Prezident Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurdi.
Finalda O‘zbekiston va Eron milliy jamoalari bahs olib bordi. Asosiy vaqtda gol urilmagach, qo‘shimcha taymlar belgilandi. Ular ham durang bo‘lib, o‘yin penaltilar seriyasiga qarab ketayotgan paytda O‘zbekiston g‘alaba golini kiritdi. 120-daqiqada qanotdan oshirilgan to‘pni Hojiakbar Alijonov boshi bilan raqib darvozasiga yo‘lladi.
Shu tariqa O‘zbekiston milliy terma jamoasi 2025-yilgi “CAFA Nations Cup” g‘olibi bo‘ldi.
Muzaffar futbolchilarimizga oltin medallar va kubokni Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev topshirdi. Taqdirlash marosimida FIFA rahbari Janni Infantino va boshqa rasmiy shaxslar ham ishtirok etdi.
Ushbu kubok o‘yinlari jahon chempionatiga chiqqan futbolchilarimiz uchun yaxshi tayyorgarlik vazifasini o‘tadi. Yana bir quvonarli tomoni, milliy terma jamoamizning Eronga qarshi 13 yillik g‘alabasiz seriyasiga yakun yasaldi. 2023-yilda o‘tkazilgan birinchi shunday musobaqada ham O‘zbekiston finalda aynan Eronga 0:1 hisobida yutqazgan edi.
CAFA — Markaziy Osiyo futbol assotsiatsiyasidir. CAFA kubogi har ikki yilda o‘tkaziladi. Bu yilgi musobaqada, shuningdek, Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Hindiston, O‘mon terma jamoalari qatnashdi.
Ta’kidlash joizki, bu musobaqa yaqinda qurib bitkazilgan Olimpiya shaharchasida o‘tkazilgan ilk xalqaro turnir bo‘ldi va mamlakatimiz sportchilari uchun g‘alaba bilan boshlandi. Bunda ramziy ma’no va xayrli tilaklar namoyon bo‘ldi. Bunday stadionlar, sportga qaratilayotgan e’tibor yurtimizga doim g‘alabalar olib kelaversin.

9 Сентября 2025 1077
На Олимпийском стадионе столицы состоялся финальный матч турнира CAFA Nations Cup. Игру посетил Президент Шавкат Мирзиёев.
В решающем матче встретились национальные сборные Узбекистана и Ирана. Основное время закончилось без голов, и судья назначил дополнительные таймы. Когда казалось, что исход матча решится в серии пенальти, на 120-й минуте Хожиакбар Алижанов после подачи с фланга головой отправил мяч в ворота соперника.
Таким образом, сборная Узбекистана стала победителем CAFA Nations Cup – 2025.
Золотые медали и кубок нашим футболистам вручил Президент Шавкат Мирзиёев. В церемонии награждения также приняли участие президент ФИФА Джанни Инфантино и другие официальные лица.
Турнир стал отличной подготовкой для нашей команды к предстоящему чемпионату мира. Еще одно знаковое событие – завершилась 13-летняя безвыигрышная серия в матчах с Ираном. Напомним, что в первом розыгрыше турнира в 2023 году узбекистанцы уступили иранцам в финале со счетом 0:1.
CAFA – Центральноазиатская футбольная ассоциация, ее турнир проводится раз в два года. В нынешнем соревновании, помимо сборных Узбекистана и Ирана, участвовали команды Афганистана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Индии и Омана.
Первый международный турнир, проведенный в Олимпийском городке, ознаменовался победой наших футболистов. В этом есть глубокий символизм: новые арены, созданные для будущих поколений, становятся местом славы уже сегодня. Пусть эта победа станет добрым предвестником новых успехов узбекского спорта на мировой арене.